KıbrısManşet

Türkiye her koşulda yanımızda


Başbakan Tufan Erhürman, Ercan’da düzenlediği basın toplantısı ile Ankara temaslarını değerlendirdi

İKİ KAT ETKİLİ: Erhürman: DPÖ Ağustos enflasyonunu yüzde 8.42 olarak açıkladı. 8 aylık enflasyon yüzde 24.29, Türkiye’de ise yüzde 12.29. KKTC, TL’nin döviz karşısında değer kaybından, ikiye bir oranında daha fazla etkilendi

7 AYDA YÜZDE 80: Erhürman: Hükümete geldiğimiz 7 aylık dönemde, TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı yüzde 80’lere çıktı. Dövizdeki yükselme, maliye olanaklarında zayıflamalara yol açtı

 

Ankara’daki temaslarını tamamlayarak KKTC’ye dönen Başbakan Tufan Erhürman, Ercan Havaalanı’nda temaslarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Basın açıklamasında Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ve Başbakanlık Müsteşarı Berkan Tokar da hazır bulundu.

Türkiye’deki seçimlerinden ardından ilk ziyaretleri olduğunu kaydeden Erhürman, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildiklerini, görüşmede KKTC tarafından Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da bulunduğunu dile getirdi.

Uzun ve verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydeden Erhürman, TL’nin değer kaybından kaynaklı ekonomik ve mali sorunları paylaştıklarını söyledi.

Bu konunun Türkiye ile paylaşılmak durumunda olduğunu çünkü KKTC ve TC’nin TL kullanan iki devlet olduğunu anlatan Erhürman, “TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı doğal olarak Türkiye’yi de bizi de olumsuz etkiliyor” dedi.

“Bu sebeple ekonomik ve mali açıdan ortaya çıkan sıkıntıları TC’de en üst düzeyde görüştük” diyen Erhürman, toplantının iki saate yakın sürdüğünü, ardından TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’la çalışma yemeği gerçekleştirdiklerini belirtti.

 

“TL’nin değer kaybı yüzde 80’lere çıktı”

Hükümete geldikleri 7 aylık dönemde TL’nin döviz karşısındaki değer kaybının yüzde 80’lere çıktığını belirten Erhürman, dövizdeki yükselmenin maliye olanaklarında zayıflamalara yol açtığını ancak daha riskli olan durumun DPÖ’nün açıkladığı enflasyon rakamlarına bakıldığında görülebileceğini belirtti.

 

“TC’de 12,29 olarak gerçekleşen enflasyon, KKTC’de 24,29 oldu”

Buna göre Ağustos enflasyonunun yüzde 8,42 olarak açıklandığını, bunun son 22 yılın en yüksek aylık enflasyon oranı olduğunu bildiren Erhürman, 8 aylık toplam enflasyonun yüzde 24.29 olarak gerçekleştiğini, aynı dönemde Türkiye’deki enflasyon oranının yüzde 12,29 olduğunu ifade etti.

Bu rakamlara bakıldığında KKTC’nin TL’de yaşanan değer kaybından TC’ye göre iki kat fazla etkilendiğinin görülebileceğini dile getiren Erhürman, bu durumu görüşmelerinde aktardıklarını söyledi.

 

“Oktay’la günlük temaslarda bulunma kararlılığı ortaya koyduk”

“İhtiyaçlarımızı ve bu darboğazdan halkımızı geçirebilmek için nelerin olması gerektiğini paylaştık” diyen Erhürman, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’la teknik ayrıntılar üzerine çalıştıklarını dile getirdi.

Erhürman “Oktay’la benim bu çalışmayı birebir günlük temas halinde sürdürme noktasında kararlılığı ortaya koyduk” dedi.

Türkiye’de yaşanan sistem değişikliği sonrası, daha önce Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı olan makamın muadilinin kim olacağının belirsiz kaldığına işaret eden Erhürman, ziyarette bu konuyu da dile getirdiklerini ve tam bir netleşme olana kadar bu ilişkiyi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’la kendisinin birebir temas halinde sürdürmesi noktasında kararlılığa vardıklarını dile getirdi.

 

Açık mesaj

Türkiye Cumhuriyeti’nin, her zaman olduğu gibi bu ekonomik darboğazdan geçerken de KKTC devletinin ve Kıbrıs Türk halkının yanında olduğu konusunda çok açık bir mesaj verdiğini anlatan Erhürman, “Önümüzdeki bir hafta içerisinde bu görüşmenin sonuçlarıyla ilgili bir şeylerin ortaya çıkacağını düşünüyorum” dedi.

Erhürman, bugünden itibaren Oktay’la birebir temas halinde, teknik eksiklikleri giderme çalışmalarına başlayacakları bilgisini verdi.

Başbakan Tufan Erhürman, Türkiye’den sıcak para gelmesi konusunda kesinleşen bir durum olup olmadığı sorusu üzerine, şu an yaşanan meselenin sıcak para konusunun çok ötesinde olduğuna işaret etti.

Kendilerinin görüşmede ihtiyaçların ne boyutta olduğunu aktardıklarını ve günlük görüşmelerin devam edeceğini tekrarlayan Erhürman, yıllık enflasyon oranının yüzde 40,5 olarak öngörüldüğüne işaret etti.

“Kıbrıs Türk halkının bu süreçten elbirliğiyle geçmesi gerek. TC yanımızdadır ama Kıbrıs Türk halkı da bu dönemde el ve gönül birliği içinde olmak zorundadır” diyen Erhürman, meseleleri kısa vadeli şekilde ele almamak gerektiğini vurguladı.

“TC’deki görüşmelerimiz de gösteriyor ki içinden geçtiğimiz tünelde ışık henüz görünmüş değil” diyen Erhürman, olayı siyasi rant aracı haline getirmemek gerektiğini belirtti.

“Çok ciddi sorunlarla karşı karşıyayız ama biz elbirliği içerisinde bu sorunlarla baş edecek iradeyi ortaya koyacak yetki ve yeteneğe sahibiz” ifadelerini kullanan Başbakan Erhürman, Türkiye Cumhuriyeti’nin de her koşulda KKTC’nin yanında olduğunu vurguladığını anlattı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı