Türkiye fazla göz boyadı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Köşe Yazarları

Türkiye fazla göz boyadı

2012 Londra Olimpiyatları’nın 8. gününü geride bırakırken, Türkiye henüz tek bir madalya bile kazanamadı.
Hem de 114 olmak üzere bugüne kadar tarihinde ilk kez en fazla sporcuyla katılım gösterdiği Yaz Oyunları’nda. Türkiye sporcuların performanslarıyla ilgilenmek yerine, oyunlara kalabalık gidileceğini gündeme oturtunca da insanların kafasında, “ne kadar ekmek o kadar köfte” misali, daha fazla başarı “psikoz”u oluştu.
Londra Oyunları’nın büyük bir kısmı geride kalırken, şu ana kadar madalya kazanılmaması da bu olayı düşününce ister istemez tepkilerin büyümesine neden oldu.
Sporcuların öncelikli hedefi, her 4 yılda bir gerçekleşen bu önemli organizasyona katılabilmektir. Ve bunu elde edebilmek de gerçekten büyük bir başarıdır. Çünkü dünyanın en önemli spor organizasyonu olan bu vitrinde yer almak için, önemli derecelerin elde edilmesi ve belirlenmiş olimpiyat barajlarının aşılması gerekmektedir.
Olimpiyat tarihine baktığımızda, ilk kez 1908 yılında olimpiyatlara davet edilen Türkiye’nin 2008’e kadar 37 altın, 23 gümüş ve 22 bronz olmak üzere, toplam 82 madalyası vardır.
İlginç olan şu ki Türkiye’nin bugüne kadar kazandığı tüm altın madalyalar sadece 2 branşa ait.
Bunların 28’i “ata sporu” olan güreş dalından gelirken, geriye kalan 9 altın madalya ise halterden geldi.
Şu ana kadar Londra Oyunları’nın mücadele verilen bölümünde, özellikle bazı branşlarda ilk kez yer alan Türkiye’den, 6 boksçu, 5 atıcı, 5 yelkenci, 3 bisikletçi, 2 judocu, 2 masa tenisçi, 1 cimnatikçi, 1 okçu ve 1 badmintoncu hiçbir varlık gösteremeden olimpiyatlara çok erken veda ettiler.
Türk sporcular bu tip bireysel branşlarda yeni yeni ilerleme gösterse de 9 sporcunun yer aldığı ve madalya hedefi en yüksek olan branşlardan halterde ise sıfır çekmesi Türkiye için en büyük hayal kırıklığı oldu.
Çünkü Türkiye’nin ilk kez bu kadar fazla sporcuyla olimpiyatlarda yer alacak olması o kadar çok büyütüldü, reklam yapıldı ve gündem oluşturdu ki insanların kafasında da başarının daha fazla geleceği düşüncesi beyinlere yerleşti.
Türkiye, bu olayı bu kadar pof poflayıp, abartırken, sporcuların olimpiyatlarda başarı elde edebilmesi ve madalyaya uzanabilmesi için ne derece gerek mental gerekse fiziksel olarak hazır olup olmadıklarını hiç umursamadan hareket etti.
Türk sporcular olimpiyatlara katılabilme hakkını kazanana kadar tüm enerjilerini harcadılar ve olimpiyatlarda da Türkiye gündeminin yarattığı psikolojik baskıyla beraber sınıfta kaldılar.
Şu ana kadar bireysel sporlarda özellikle halter olmak üzere yer aldığı tüm branşlarda sıfır çeken Türkiye’nin geriye kalan günlerde madalya umutları, bugüne kadar en başarılı olduğu güreş ve son dönemlerde büyük bir ivme kazandığı atletizmde olacak.
Gerçi dün başlayan atletizm elemelerinde de ilk turda birçok sporcu elenirken, beklentiler yine uzun mesafe koşularında yer alacak devşirme atletlerde olacak.
Takım sporlarında ise kadın voleybolu ve kadın basketbolunda iyi maçlar çıkartan Türkiye bu alandaki umutlarını da sürdürüyor.
Ne dedik “olimpiyat”larda sahne almak bile büyük bir başarıdır “ama”  şu ana kadar madalya gelmemesi de Türkiye’nin fazla göz boyaması nedeniyle insanların beklentisinin önüne geçti.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar