Kaybolduğu gece mangal yaktılar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Kıbrıs

Kaybolduğu gece mangal yaktılar

Kaybolduğu gece mangal yaktılar

NASIL MİDE?… Diker ailesi ile aynı bölgede kalan komşuları, “Mustafa’nın kaybolmasının duyulması ile birlikte hepimiz hayretler içinde olanları izledik. Babası ve üvey annesi, mangal yakıp, keyiflerine baktılar. Düşünsenize, o mangal yanarken, Mustafa bir çöplükte cansız yatıyordu” diyerek tepkilerini dile getirdi

Emine UYSAL
Haspolat’ta 7 yaşındaki Mustafa Diker’i, tecavüz ettikten sonra elle boğarak öldürdüğü iddia edilen baba Erol Diker’in, komşuları mahkemede tanıklık ederek, Mustafa’nın aç bir halde ayakları çıplak sokağa bırakıldığını anlattı.
Komşu tanıklar, Mustafa’nın öldürülmeden önce yüzünün sol tarafını kaplayan bir morluk gördüklerini mahkemeye aktardı. Hiçbir komşunun Mustafa’nın şiddetli dövüldüğünü polise bildirmemesi de dikkat çekti.


4 komşu da dövüldüğünü biliyorduLefkoşa Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Fügen Ulutekin’in huzurunda görüşülen duruşmada, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Aliye Özçınar hazır bulundu.
Ali Özçınar, Erol Diker’in komşuları olan, Fadime Ateş’i, Çilem Kaya’yı, Cevriye Sevindik’i ve Ebru Çapan’ı tanık olarak dinletti.
Yüzü gözü morluk içindeydi…
Mahkemede yeminli şehadet veren Fadime Ateş, üvey anne Özlem Diker’in, Mustafa’ya sürekli bağırıp çağırdığını söyleyerek, şöyle devam etti:
“Mart başıydı. Mustafa’nın sol gözü alnından çenesine kadar morluk içindeydi. Özlem, Mustafa’nın aç olduğunu komşulara söyleyip, yemek istediğinden ayrıca, ayakları üşüdüğü için çorap istediğinden dolayı babasının dövdüğünü söyledi. İkinci kez gördüğümde sol tarafı mosmordu. Özlem, Mustafa’nın ödevlerini yapmadığı için Erol’un dövdüğünü söyledi. Nisan ayının başında gördüğümde Özlem, Mustafa’nın hasta olduğunu ve sabahtan beri kustuğunu söyledi. Erol, odasında olan Mustafa’yı çağırdı. Mustafa salona geldi. Ayakta duramıyordu. Halsizdi. Yüzü gözü şişti. Yüzünde kızarıklıklar vardı. Yere yığılır gibi oturdu.”
Savcı Aliye Özçınar, tanığa, sanık ve ailesine yemek verip vermediğini sordu, tanık Fadime Ateş, “Onu hiç sormayın. Zehir zıkkım olsun. Çocuğun kaybolduğu gün börek vermiştim. Ben bunları tanıdığıma çok pişmanım. Olayları fark edemediğim için kendimi aptal, geri zekalı yerine koyuyorum” dedi.

Diker: “Ben bunlara iki günde bir mangal yakardım”
Erol Diker, tanığın yemekle ilgili söylediklerine itiraz ederek, “Karım sizden hiçbir şey almadı. İki günde bir bunlara mangal yakardım. Çipura yedirirdim. Söyledikleri doğru değil. Sanki bizim evimizde hiç yemek pişmiyormuş gibi oldu bu iş” dedi.
Kıdemli Yargıç Fügen Ulutekin, “Onca söylenenlere itiraz etmedin. Tek sorun yemek mi?” diye sordu. Diker, cevap vermedi.

Tanık: “Kaybolduğu gece mangal yaktılar”Katil zanlısı Erol Diker’in komşusu Çilem Kaya mahkemede yeminli şehadet verdi. Çilem Kaya, Mustafa’nın babasını yanına geldiğinde daha iyi durumda olduğunu, giderek halsizleşip durgunlaştığını anlattı.
Çilem Kaya, mahkemede şunları söyledi:
“Nisan ayının iki veya üçüncü gününde çok kötü morlukları vardı. Ona sorduğumda, ‘Düştüm’ dedi. 6 Nisan’da son görüşümde merdivenlerde yüzüstü yatıyordu. Halsizdi. Niye merdivenlerde yattığını sorduğumda, ‘Canım sıkılıyor’ dedi.
Yukarıya çıkardım. Elma verdim. ‘Arkadaşlarımla oyun oynayacağım’ dedi ve gitti. Ertesi gün çocuğun kaybolduğunu öğrendik. Çocuk kaybolduktan sonra babası ve üvey annesi mangal yaktı.”
Ölümünden önce şiddetli dövülmüştü
Erol Diker’in üst komşusu Cevriye Sevindik, 7 yaşındaki Mustafa’yı soğuk olduğu zaman eve çağırdığını, çikolata ve bisküvi verdiğini söyleyerek şöyle devam etti:
“Aç olduğunda alırdı, aç olmadığında almazdı. İlk dönemle çok iyiydi. Yaramaz bir çocuk değildi. Mart ayının ilk haftası ve Nisan ayının başlarında yüzünde darp izi gördüm.
Şiddetli dayak yediği belliydi. Yüzü, alnından çenesine kadar morluk içindeydi. En son 6 Nisan’da gördüm.
Merdivenlere uzanmıştı. Neden orada yattığını sordum, ‘Canım sıkkın’ dedi. Sonra kaybolduğunu ardından da öldürüldüğünü öğrendik.”

Komşu: “Özlem, Mustafa’yı beslememizi istedi”
Erol Diker’in komşusu Ebru Çapan, üvey anne Özlem Diker’in kendilerinden Mustafa’yı beslemeleri talebinde bulunduğunu anlattı.
Ebru Çapan, “Mustafa okuldan sonra bize gelirdi. Aç olduğunu ve canının sıkkın olduğunu söylerdi. 2 Nisan tarihinde okuldan eve geldim. 16.30 civarında Mustafa bana seslenerek, televizyonu açamadığını söyledi. Aşağıya indim. Sol gözünde çok şiddetli bir morluk gördüm. Sorduğumda, ‘Düştüm’ dedi.
Doğruyu söylemesi için ısrar ettim ama okulda düştüğünü söyledi. Annem olayın olduğu gece bir çığlık ve dolap devrilmesine benzer bir ses duyduğunu söylemişti.”
Dava cuma gününe ertelendi
Kıdemli Yargıç Fügen Ulutekin, davayı PI ön duruşmasına devam edilmek üzere 7 Nisan 2012 tarihine erteledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar