Köşe Yazarları

TÜRKİYE AB’YE MUHTAÇ

Dünyadaki ekonomik ve siyasi gelişmeler, birçok gücü yeniden düşünmeye ve farklı davranışlara zorlamaktadır.
Özellikle Orta Doğu’daki gelişmeler, Büyük Orta Doğu Projesinin uygulanma biçimi ve Suriye krizinden sonra, bütün devletler, yeni ittifaklar peşindedir.
Ukrayna-Rusya kriziyle birlikte, AB ülkeleri Rusya ile olan enerji bağımlılığı devam ettikçe,Rusya’ya karşı tavır alamayacakları gerçeğiyle yeniden yüzleştiler.
Rusya, şimdi de, Akdeniz’deki tek sadık dostu olan Esat rejiminin devrilmemesi için, fiilen savaşın bir tarafı olunca, Amerikan, Batı ve T ürkiye’nin Orta-Doğu’daki çıkarları ve politikaları önünde önemli bir engel olarak ortaya çıktı.
Ukrayna krizinden sonra, Rusya’nın bu hamlesi, bu hamlenin hemen ardından Rus uçağının Türkiye tarafından düşürülmesi, basit ve kendiliğindenci hamleler değildir.
Türkiye de, ENERJİ ALANINDA AB ülkeleri gibi Rusya’ya bağımlı bir pozisyondadır.
Üstelik Türkiye, AB ülkelerinin Rusya’ya uyguladığı TARIM ÜRÜNLERİ ihracı AMBARGOSU nedeniyle,Rusya’ya tarım ürünleri ihracından çok önemli bir gelir elde etmekteydi.
Turizm sektöründe de her yıl 4 milyona yakın  RUS turist ,tatillerini Türkiyede geçirmekteydi.
Bavul Turizmi ve diğer alanlardaki faaliyetlerle, 30 milyar dolar civarında bir ticari faaliyet, Rusya  uçağının düşürülmesiyle  kaybedilme tehlikesiyle karşı karşıyadır.
Türkiye bu kayıplarını en erken zamanda karşılayacak yeni politikalar üretmek zorundadır.
Bu yeni politikaların başında, yeniden AB SÜRECİNİ CANLANDIRMAK  gelmektedir.
AB de özellikle Suriye kriziden sonra, Suriye’li göçmenlerin varmak için canlarını bile tehlikeye attıkları bir çekim bölgesi haline gelmiştir.
AB ükelerine gitmek için, Türkiye üzerinden veya Akdeniz’den yola çıkan insanlar, yüzyılın en önemli insanlık trajedisinin parçası haline gelmektedirler.
AB bu trajediden ve göç dalgasından hayli tedirgindir. Bu göç dalgasını durdurmak için, Türkiye’nin yardımına ihtiyaçları vardır.
Gerek Suriye krizi, gerek göçmenler krizi gerekse, AB ülkelerine dönük İSLAMİ TERÖRİZM, Amerika ve AB yi bölgedeki en önemli aktör olan Türkiye’ye hızla yaklaştırmaktadır.
AB, geçtiğimiz Pazar günü, AB-TÜRKİYE ilişkilerini canlandırmak için çok önemli bir toplantı yaparak, Türkiye’ye verdiği önemi gösterdi.
Uzun bir süreden beri  hareketsiz durumda bulunan birçok ilişki canlandırıldı.
Kıbrıs Cumhuriyeti de, bu yeni dönemde, AB ülkelerinin aldığı kararları VETO ETMEYEREK, yeni dönemde, çatışma yerine İŞBİRLİĞİ politikası izleyeceğini gösterdi.
Türkiye Başbakanı Davutoğlu ve Kıbrıs Cumhurbaşkanı ANASTASİYADİS’in, gülerek yaptıkları sohbet de, MEDYA ARACILIĞIYLA tüm dünyaya  SERVİS EDİLDİ.
Türkiye bu yeni dönemde, Kıbrıs ve Kürt sorunlarında daha radikal adımlar atıp, bu sorunları çözmezse, Rusya karşısında ve karmaşık Orta-Doğu sorununda, çok zor durumda kalacağının bilincindedir.
AB nin çıkarları ve Türkiye’nin çıkarlar ilk defa bu kadar çakışmaktadır.
Türkiye vatandaşları 2016 yılında AB ülkelerine Şengen vizesiyle seyahat etme hakkına kavuşacaklardır.
AB ülkeleri, göçmen akınını Türkiye’de durdurmak için, Türkiye ile ortak politikalar üretip, uygulayacaklardır.
3 milyar Dolara yakın bir kaynak, Suriyeli mültecilerin Türkiyede kalması için, AB ülkeleri tarafından hibe edilecektir.
Karşılıklı Bağımlılık artık devrededir.Türkiye AB’ye, AB Türkiye’ye muhtaçtır. Bu bağımlılığın politik yansımaları adım adım görülecektir.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı