Türk-Sen, Güney’de çalışmak isteyenlerden başvuru almaya başladı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Haziran 8, 2023
KıbrısManşet

Türk-Sen, Güney’de çalışmak isteyenlerden başvuru almaya başladı

türk-sen güney kıbrıs iş başvuru kuyruk

Güney Kıbrıs’ta çalışmak isteyen  vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren Türk-Sen binası önünde kuyruk oluşturdu.

Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs’ta sendikalı çalışabilmesi için girişim başlatan Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen), bugünden itibaren başvuru kabul etmeye başladı. Güney Kıbrıs’ta çalışmak isteyen  vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren Türk-Sen binası önünde kuyruk oluşturdu.

8 bin istihdam

8 bin civarında Kıbrıslı Türk’ün başta turizm olmak üzere inşaat ve restoran gibi alanlarda Güney’de faaliyet gösteren SEK sendikası aracılığıyla istihdam edilmesi öngörülüyor.


KC vatandaşlığı şartı var

Başvurularda aranacak en önemli şart, kişilerin Kıbrıs Cumhuriyeti pasaport veya kimliğine sahip olması. Türk-Sen’e şahsen yapılacak başvurusu sonrasında kişiler SEK’e yönlendirilecek ve söz konusu alanlarda sendikalı çalışma imkanı bulacak.

“BAŞVURULAR TÜRK-SEN’E ŞAHSEN YAPILACAK”

Vatandaşların 3-5 aydan beri sürekli Türk-Sen’e ulaştığını, ciddi maddi sıkıntı yaşadığını ifade ederek, Güney’de çalışmak için yardım istediğini belirten Bıçaklı, Türk-Sen’in sadece üyelerinin değil, dar gelirli vatandaşların da yanında olduğunu, iki aydan uzun süredir SEK’le görüştüklerini aktardı.

Geçtiğimiz hafta yaptıkları toplantıda sonuca vardıklarını bildiren Bıçaklı, başta turizm olmak üzere, inşaat, restoran gibi alanlarda çalışmak üzere 8 bin civarında kişinin Güney’de çalışmasına olanak sağlanacağını söyledi.

Arslan Bıçaklı, iş başvurusunda bulunacakların Kıbrıs Cumhuriyeti kimliğinin ya da pasaportunun olması, başvuruların Türk-Sen’e şahsen yapılması gerektiğini de vurguladı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar