Köşe Yazarları

TÜRK LİRASINA NE OLUYOR?             


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nun “ Manşet Enflasyonla” “Çekirdek Enflasyon”  kavramları arasındaki farkın ne demek istendiği yolundaki yorumlara baktığımızda faizlerin indirileceği ve Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan’ın isteklerinin yerine geleceği yönündeki algı Türk lirasının daha da değer kaybetmesine sebebiyet veriyor.

Diğer taraftan Amerika Merkez Bankası Konumundaki (FED) ‘in piyasaya verdiği desteğin artırılacağı yönündeki beyanetleri ABD’deki faizlerin artacağı ihtimalini güçlendirdi.ABD’deki faizlerin artabilme ihtimali üzerine gelişmemiş piyasa kurlarında kayıplar yaşanmaya başlandı. En çok kayıp yine Türk lirasında oldu. Oysa bir süreden beri Türk lirasında yüksek kura rağmen bir stabilite mevcuttu. FED’in politikasından dolayı bende Türk lirasının bir miktar kayıplarının geri alınabileceğini, daha sonrada faiz indirimleriyle tekrar Türk lirası’nın değer yitireceğini düşünüyorum.

TCMB için çizdiğim senaryo zor değildi. Fakat bu olmadı.

Şimdi daha değişik bir durum var. ABD faizleri, Çekirdek Enflasyon ve Manşet Enflasyon enerji krizinden dolayı manşet enflasyonun yüksek çıkma olasılığı var. ABD’de faizlerde bir artış söz konusu dolayısıyla Türk lirası için iyimser bir tahminde bulunmak hiç de kolay değil.

Türkiye’de Bono’da yabancıların payı %5 hisse senedinde ise %40 yani yabancı payları azalmış yerli halk ve kurumların ihtiyaç için alıyorlar ve yerli halkın döviz varlıkları daha fazla. Dolayısıyla T.C.M.B.’sının 2 ay daha faizlerde herhangi bir değişikliğe gideceğini sanmıyorum.

Yerli yatırımcılar enflasyona bakarak pozisyon alacaklar.

Pekiyi haberler olmadı galiba.

Gelelim dolara FED Politika değişikliği yapıp sıfıra yakın olan faizini artıracak. Banka önüne iki hedef koymuş biri enflasyon %2 olarak indirmek diğeri ise istihdamı artırmak covid krizinde %13 olan işsizlik şuan da %6 ya kadar gerilemiş durumda. ABD’de izlenen fiscal politika ve çıkan verilere baktığımızda doların gelişmiş ülke paralarına karşı güçlü olacağı düşüncesindeyim.

Sonuç olarak ABD faizlerinin istikrarlı artmasına enerji krizi ile birlikte zirveye çıkarak tekrar düşmesine şimdiden hazır olmak lazım.Başa dön tuşu