Kıbrıs

Turizm sektörü yara alıyor


Duygu ALAN
Merit Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Reha Arar, Bafra turizm bölgesindeki taksicilerin şikayeti üzerine polisin Kaya Artemis Hotel’den Ercan Havaalanı’na yolcu transferi yapan Akmina Travel’e ait otobüslerde öneki gün “T” izni kontrolü yapması üzerine ortaya çıkan manzaranın ülkenin imajına büyük darbe vurduğunu söyledi.
Reha Arar, Akmina Travel’e ait otobüslerle önceki gün Ercan Havaalanı’na transferleri gerçekleştirilen Kaya Artemis Hotel misafirlerinin söz konusu polis kontrolü ile büyük mağduriyet yaşadığına işaret etti. Yaşanan olayı, çok büyük üzüntü ve esefle karşıladığını belirtti.

“Büyük üzüntü içerisindeyim”
Merit Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Reha Arar, Kaya Artemis Hotel’de önceki gün yaşanan üzücü olay ile ilgili Havadis’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“KKTC, bildiğiniz gibi bir turizm ülkesidir. Ülkede en büyük sektör, turizm sektörüdür ve bugün turizm sektörü,  reel sektörü de ayakta tutan bir ana başlıktır. Bir ülkede turizm yapılıyor ise devlet ve mahalli idareler de dahil diğer tüm birimlerin kendilerini turizmin icatlarına uygun hale getirmeleri gereklidir. Eğer siz turizmin önünü açmazsanız yatırımcının da bu ülkeye gelip yatırım yapmasını bekleyemezsiniz. Kaya Artemis Hotel misafirlerinin maruz kaldığı üzücü olayı değerlendirirsek şunu söyleyebiliriz, bir ülkeden kötü bir intiba ile ayrılan turist, hiçbir zaman o ülke için turizm elçisi gibi hareket etmez. O turist kendisinde kötü intiba bırakan o ülkeye bir daha gitmeyeceği gibi gidecek olanları da engeller. Biz bir yandan turizm ülkesi olduğumuzu söylüyoruz diğer yandan turist üzerinde olumsuz etki bırakıyoruz. Üstelik biz izolasyon altında bir ülkeyiz, böyle bir handikabımız da var. Zaten ülkeye güç turist getiriyoruz, ondan sonra otobüsün içerisindeki turistleri yere indiriyoruz. Biz, bu ülkede nasıl turizm yapalım. Ben bir turizmci olarak Kaya Artemis Hotel’in başına gelen bu tatsız olayı, çok büyük üzüntü ve esefle karşılıyorum.”

“Turizm sektörü büyük yara aldı”
Kaya Artemis Hotel’de önceki gün yaşanan olayın ardından yurtdışındaki acentelerin de büyük tedirginlik duyduğunu ifade eden Reha Arar, “Ülkemizde önceki gün yaşanan bu tatsız olay sektöre büyük darbe vurdu. Bugün acenteler bizi arıyorlar ve yaşanan krizi duyduklarını söylüyor ve ne yapacaklarını soruyorlar. Sektörde büyük yara açan bu olayın süratle telafi edilmesi gerekir. Zaten bu mevsimde zor turist buluyoruz. Yaşanan bu olay, Kaya Artemis Hotel’in mart ayında yapılacak olan 7 bin kişilik organizasyonun iptal edilmesine neden olmuş. Günah değil mi. Öte yandan ülke imajı yerle bir oldu. Kaldı ki, bir ülkenin imajı, o ülkede faaliyet gösteren sektörlerden çok daha mühimdir” dedi.
Reha Arar, “Sayın İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı ile Sayın Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanı’nın bu konuya eğilip, bu sorunu kökünden çözeceğine inanmak istiyorum” diye konuştu.

“Taksicilerin geçim kaynağı 5 yıldızlı otellerdir”
Reha Arar, bu ülkede taksicilerin geçim kaynağının 5 yıldızlı oteller olduğunu savundu.
“Eğer bu kadar turist, bu ülkeye gelmeseydi, bu taksici kardeşlerimiz kimle, nasıl geçineceklerdi” diyen Arar, “Unutmasınlar ki, bugün 5 yıldızlı oteller, taksicilerin geçim kaynaklarıdır. Olaya bir de o yönden bakmak lazımdır. Doğru olan turisti ülkeden en iyi intiba ile yollamaktır” diye konuştu.

“Turizm bilinci ortaokuldan itibaren aşılanmalıdır”
Turizm sektöründe yıllardır var olan Merit Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Reha Arar, turizm bilincinin önemine vurgu yaparak, KKTC’de turizm bilincinin ortaokuldan itibaren aşılanması gerektiğini söyledi.
Arar, “Ben sektöre yıllarını veren biri olarak bu ülkede turizm bilincinin ortaokuldan itibaren aşılanması gerektiğine inanıyorum. Böylece gerek devlet, gerek bürokratları gerekse diğer sektörler, daha dikkatli davranacaktır.  KKTC’de şuanda turizm yatırımları parmakla sayılacak kadar azdır. 2020 yılında ülkenin turist sayısı hedefi ve yatak sayısı belli değildir. Öte yandan eğer bir turizm ülkesi olmak istiyorsak Turizm Teşvik yasaları ve turizmde bürokrasinin azaltılması yönündeki kararların bir an önce alınması gerekir” dedi.

Yüzlerce turist mağdur edildi
Kaya Artemis Hotel’den Ercan Havaalanı’na yolcu transferini gerçekleştirecek Akmina Travel’e ait otobüsler ada genelinde geçerli “T” izni olmadığı gerekçesi önceki gün İskele Polis Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri tarafından durduruldu.  Kontrolün saatlerce sürmesi yüzlerce turistin ve işletmelerin mağduriyetine neden oldu.

7 bin kişilik organizasyon iptal edildi
Akmina Travel organizasyonu ile Hedef Alliance Holding bünyesinde Kaya Artemis Hotel’de 1- 17 Kasım 2013 tarihleri arasında düzenlenen Ecza Fuarı nedeniyle binlerce misafirin ağırlandığı hotelde önceki gün yaşanan olay, yüzlerce turistin mağdur olmasına sebep olurken, Kaya Artemis Hotel’de mart ayı içerisinde tekrarlanacak 7 bin kişilik organizasyonun iptal edilmesine de gerekçe oldu.Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı