TUFAD ve Vasilica Belendri’de buluştu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Yaşam

TUFAD ve Vasilica Belendri’de buluştu

TUFAD-ve-Vasilica

Kıbrıs’ta barış için kültürel anlamda birlikte hareket eden TUFAD ve VASİLİCA Geçtiğimiz hafta sonu Trodos Belendri’deki PEO tesislerinde buluştu.

Mustafa ERKAN


Kıbrıs’ta barış için kültürel anlamda birlikte hareket eden TUFAD ve VASİLİCA Geçtiğimiz hafta sonu Trodos Belendri’deki PEO tesislerinde buluştu. Sürekli gelişerek devam eden ilişkiler bir kez daha tazelendi.   Gelenekselleşerek düzenlenen iki toplumlu kamp birlikte daha çok vakit geçirmek amacıyla 4’üncüsü gerçekleşti. Etkinlikte, iki toplumun birlikte yaşaması için Kıbrıs halk danslarının büyük etkisi olduğuna, kültürümüzün ne kadar benzer olduğuna vurgu yapıldı. İki örgütün 10’ar dakikalık seminer şeklindeki konuşmalarından iki derneğin birlikteliğini ve barış sürecindeki mücadelelerine vurgu yaptılar.

Uzun yıllardır birlikte çalışmalar ve etkinlikler yapan TUFAD ve Vasilica halk dansları örgütleri geçtiğimiz hafta 21 Nisan 2016 Cumartesi Belendri’deki PEO tesislerinde iki taraftan gelen 70 civarı kişiyle yapılan kampta güzel iki gün geçirildi.                                                                                                                       

Gecede iki dernek ortak açıklamasında “Ayni topraklarda doğup ayni suyu içerek büyüdük. Ayni müzikleri çalıyor, ayni müzikleri söylüyoruz, ayni dansları oynuyoruz. Her iki toplum olarak bizler birbirimize benziyoruz ve ayni insanlarız. En büyük hayalimiz kendi öz kültürümüzle, bölünmemiş tek Kıbrıs’ta yaşamak istiyoruz. Danslarımızla bunu başarmaya çalışıyoruz.Birlikte yaşayabileceğimizi, ülkemizin her bir tarafında ve uluslararası etkinliklerde anlatmaya çalıştık” denildi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar