Yaşam

TUFAD ve Vasilica Belendri’de buluştu

Kıbrıs’ta barış için kültürel anlamda birlikte hareket eden TUFAD ve VASİLİCA Geçtiğimiz hafta sonu Trodos Belendri’deki PEO tesislerinde buluştu.

Mustafa ERKAN

Kıbrıs’ta barış için kültürel anlamda birlikte hareket eden TUFAD ve VASİLİCA Geçtiğimiz hafta sonu Trodos Belendri’deki PEO tesislerinde buluştu. Sürekli gelişerek devam eden ilişkiler bir kez daha tazelendi.   Gelenekselleşerek düzenlenen iki toplumlu kamp birlikte daha çok vakit geçirmek amacıyla 4’üncüsü gerçekleşti. Etkinlikte, iki toplumun birlikte yaşaması için Kıbrıs halk danslarının büyük etkisi olduğuna, kültürümüzün ne kadar benzer olduğuna vurgu yapıldı. İki örgütün 10’ar dakikalık seminer şeklindeki konuşmalarından iki derneğin birlikteliğini ve barış sürecindeki mücadelelerine vurgu yaptılar.

Uzun yıllardır birlikte çalışmalar ve etkinlikler yapan TUFAD ve Vasilica halk dansları örgütleri geçtiğimiz hafta 21 Nisan 2016 Cumartesi Belendri’deki PEO tesislerinde iki taraftan gelen 70 civarı kişiyle yapılan kampta güzel iki gün geçirildi.                                                                                                                       

Gecede iki dernek ortak açıklamasında “Ayni topraklarda doğup ayni suyu içerek büyüdük. Ayni müzikleri çalıyor, ayni müzikleri söylüyoruz, ayni dansları oynuyoruz. Her iki toplum olarak bizler birbirimize benziyoruz ve ayni insanlarız. En büyük hayalimiz kendi öz kültürümüzle, bölünmemiş tek Kıbrıs’ta yaşamak istiyoruz. Danslarımızla bunu başarmaya çalışıyoruz.Birlikte yaşayabileceğimizi, ülkemizin her bir tarafında ve uluslararası etkinliklerde anlatmaya çalıştık” denildi.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı