Trump'tan, Erdoğan'a övgü - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Eylül 30, 2023
Dünya

Trump’tan, Erdoğan’a övgü

ABD’nin Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump Amerikan New York Times gazetesine Türkiye’deki darbe girişimiyle ilgili açıklama yaptı. Trump, darbe girişimini bastırmasından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan övgüyle söz etti.

Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Donald Trump darbe girişimini bastırdığı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan övgüyle söz etti.

Amerikan New York Times gazetesine demeç veren Trump, “Bazıları darbenin önceden kurgulandığını iddia ediyor ama ben bu iddialara inanmıyorum” dedi.


New York Times’a konuşan Cumhuriyetçi başkan adayı Trump, Türkiye’deki darbe girişimiyle ilgili şu görüşü dile getirdi:

“Darbe girişimini tersine çevirebilmesinden dolayı kendisini takdir ediyorum. Darbe girişiminin ilk saatinde her şey bitmiş gibi gözüküyordu. Ama sonra aniden çok harika bir şekilde kazanan halk oldu. Sokağa çıktılar ve ordu unsurları Tiananmen meydanında olduğu gibi onların üzerine tankları sürmek istemedi. Bu darbe girişiminin sonunu getirdi. Çünkü tanklardaki insanlar ‘ben halkın üzerine süremem’ dedi. İnsanlar evlerinden çıkarak ordunun darbe yapmasını istemediklerini gösterdiler. Bence bu, şu an ki hükümet için çok etkileyici.”

Cumhuriyetçi aday Donald Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi rakiplerini safdışı bırakmak için darbe girişiminden istifade edip etmediği de soruldu.

Trump, “İnsan haklarıyla ilgili konuşmaya başladığımızda dünya ABD’nın bu konuda ne kadar kötü durumda olduğunu görüyor. Bizim bu konuda iyi bir elçi olacağımızı düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

Trump sözlerine şöyle devam etti: “Bence söz konusu insan hakları olunca ülkemizin bir sürü sorunu var. Ülkemizde bu konuda ne yaptığımızı bilmezken başka ülkelere bu konuda müdahale etmemiz çok zor. Sokaklarda öldürülen polislere, Ferguson ve çatışmalara bakınca çok büyük sorunlarımız olduğunu görüyorsunuz. Bence biz kendi sorunlarımıza yoğunlaşmalıyız.”

IŞİD’le mücadelede Türkiye’nin daha etkin olabileceğini de vurgulayan Donald Trump, “Başkan seçilirsem bunu sağlayacağım” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar