Trump'a Kuzey Kore'den ret - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Haziran 8, 2023
Dünya

Trump’a Kuzey Kore’den ret

[dropcap style=”circle” bgcolor=”#0065ad”]A[/dropcap]BD başkanı seçilmesi halinde Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile görüşmek istediğini söyleyen milyarder işadamı Donald Trump’a Pyongyang yönetiminden yanıt geldi.

Kuzey Kore’nin Londra Büyükelçisi Hyun Hak Bong, ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Trump’ın görüşme teklifini reddettiklerini bildirdi.


Hyun, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile nükleer görüşme başlatmak isteyen Trump’ın teklifini, bir tür seçim manevrası olarak gördüklerini ve ciddiye almadıklarını söyledi.

ABD başkan adaylarının seçim kampanyaları boyunca pek çok şey söylediğini ancak iktidara geldiklerinde daima Kuzey Kore’ye karşı düşmanca tutum takındıklarını belirten Hyun, “Trump’ın teklifini, popüler bir aktörün tiyatroculuğu olarak görüyoruz” dedi.

Hyun, “Kuzey Kore’nin iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeye yönelik hazırda paketi yok. ABD’nin de yok. Herhangi bir ilerleme kaydedilemez. Bu yüzden, kendisinin söylemleriyle ilgilenmediğimizi belirttik” açıklamasında bulundu.

Trump, geçen hafta Reuters’a verdiği röportajda, başkan seçilmesi halinde, nükleer programı nedeniyle ABD tarafından tecrit edilen Kuzey Kore lideri Kim ile bizzat görüşeceğini söylemişti. Trump, “Kim’in aklını başına getirmeye mi çalışırdınız?” sorusuna “Kesinlikle” diye yanıt vermişti.

“SAÇMALIK”

Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi So Se Pyong ise, “Trump’la görüşüp görüşmemek liderimize kalmış bir karar. Ancak ben, Trump’ın düşünceleri ya da sözlerinin saçmalık olduğunu düşünüyorum. Bu başkanlık seçimlerinden yararlanmak için, hepsi bu. Bir tür propaganda ya da reklam” dedi.

“Hiçbir anlam ya da içtenlik yok” diye ekleyen So, ABD Başkanı Barack Obama’nın da seçim kampanyası sırasında Kuzey Kore lideri ile görüşme sözü verdiğini söyledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar