Trump, Kuzey Kore'ye petrol ambargosu istedi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Dünya

Trump, Kuzey Kore’ye petrol ambargosu istedi

Kim Jong-un’un nükleer testlerini durduramayan ABD lideri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne Pyongyang yönetimine petrol satışını engelleyecek yeni bir tasarı sundu.

Hidrojen bombası deneyerek dünyayı sarsan Kuzey Kore’ye karşı ABD yeni bir adım atıyor. Nisan ayından bu yana Çin üzerinden Kuzey Kore’ye baskı kurarak nükleer denemeleri durdurmayı deneyen ancak başarısız olan ABD lideri Donald Trump, bu kez Pyongyang yönetimine petrol ambargosunu hedefliyor.

ABD, yeni yaptırımlar içeren karar tasarısını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyesi ülkelerle paylaştı ve bu metnin 11 Eylül Pazartesi günü oylanmasını istedi.


Yeni tasarı, Kuzey Kore’ye petrol ambargosu uygulanması, bu ülkenin lideri Kim Jong-un’un yurt dışındaki mal varlıklarının dondurulması ve seyahat yasağı getirilmesi, tekstil ihracatının ve Kuzey Koreli işçilerin yurt dışında çalışmasının yasaklanması başlıklarını kapsıyor.

Yeni yaptırımların kabul edilmesi için BMGK daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’nın veto hakkını kullanmaması ve 15 üyeden en az 9’unun tasarı lehinde oy vermesi gerekiyor.

Ancak Rusya ve Çin’in tasarıyı reddetmesi bekleniyor. Kuzey Kore’yi bir nükleer tehdit olarak görmediğini ilan eden Rusya lideri Vladimir Putin, yeni yaptırımların bir işe yaramayacağını söylemişti.

Çin ise Kuzey Kore’nin en büyük ticaret müttefiki konumunda.

BMGK geçen temmuz ayında uzun menzilli iki füze denemesi yapan Kuzey Kore’nin yaklaşık 3 milyar dolar olan toplam ihracat gelirlerini üçte bir oranında azaltmayı hedefleyen yeni yaptırımlar uygulanması kararını almıştı.

BMGK, nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore’ye 2006’dan bu yana sekiz ayrı yaptırım kararını kabul etti.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar