Travmasız Boşanma 5 Ayrılık Sonrası İki Evde De Çocuklarınızın Konforunu Sağlamanın 8 Yolu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Nisan 13, 2024
Poli

Travmasız Boşanma 5 Ayrılık Sonrası İki Evde De Çocuklarınızın Konforunu Sağlamanın 8 Yolu

damla
Damla Günsel
Damla Günsel

Boşanmak, yeni bir hayat kurmak ve yeni düzene alışmak anlamına geliyor; ama eğer çocuklarınız varsa bu durum onlar için de geçerli elbette. Dahası bu durum iki ayrı eve alışmayı gerektirdiği için çocuklar açısından daha da güç bir hal olabiliyor.

Küçük çocuklar için iki ayrı yere “ev” diyebilmek -annenin ve babanın yeni evi- özellikle de boşanmanın yeni olduğu süreçte kafa karıştırıcı olabiliyor. Çocuklar hayatlarındaki bilinmezliklerden pek hoşlanmazlar, kendilerini güvende hissetmezler. Ayrılık sonrası hayatlarındaki değişikliklerin rutinlerine yansıması onları huzursuz eder. Bir diğer yandan yeni ev, dekore edilecek yeni bir yatak odası, yeni oyuncaklar, keşfedilecek yeni bir mahalle çocuklar için heyecan vericidir; ancak bu heyecan onlara yine bir stres kaynağı olabilir. Bu değişimi ve geçişi kolaylaştırmak ise sizin elinizde. Hem kendiniz hem de çocuklarınız için süreci stressiz hale getirebilmenizde size yardımcı olacak önerilerim şöyle:


  • Eğer yeni bir eve taşınıyorsanız ya da ayrılık sonrası evinizin mobilyalarını yenilemek durumunda iseniz çocuklarınıza yeni yaşam alanlarını dekore etmeleri için söz hakkı tanıyın. Odasının hangi renk olacağına karar vermesi ya da yeni çarşaflar seçmesi kendini yeni düzenin bir parçası gibi hissetmesini kolaylaştıracaktır.

 

  • Çok fazla değişiklik ve yenilik çocuklar için aşırı olabilir. Daha önce de bahsettiğim gibi çocuklar rutin ve ritüeller sayesinde kendilerini daha güvende hissederler. Eğer önceki evinizde çocuğunuz için özel olduğunu bildiğiniz bir şey varsa, bu odasındaki gece lambası ya da su bardağı dahi olabilir, yeni evinizde de aynı düzenin ve en favori eşyalarının olması için elinizden geleni yapmalısınız.

 

  • Rekabetten uzak durun! Ayrılık sonrası yeni hayatınıza eski evinizde devam ederken çocuğunuzun babasının ya da annesinin yeni evinde sahip olduğu yeni odasını ne kadar sevdiği ile ilgili paylaşımlarını duymak zor gelebilir. Ancak zaman rekabete girmek için uygun değil. Çocuğunuzun ihtiyacı olan en son şey daha fazla değişikliktir. Aksine sahip oldukları eski düzen ve eski odaları daha konforlu hissetmelerini sağlamaktadır. Çocuklarınızın heyecanlarını onlarla paylaşmaya çalışın, aksi taktirde yaşadıkları bu olumlu duygular kendilerini suçlu hissetmelerine neden olacaktır.

 

  • Planlı olun. Bir evden diğerine gidip gelmek herkes için yorucu olabilir, hatta eşyalar unutulabilir. Bu stresi azaltmak için her iki evde de olması gereken pijama, kıyafetler, kitaplar, filmler vb. şeyleri elinizin altında hazırda tutmanızı öneririm. Olmazsa olmazların bir kontrol listesini hazırlamak da işinizi kolaylaştıracaktır. Gün içinde küçük çocuğunuzun çantasını hazırlamasına yardımcı olun. Bu yaklaşımınız, özellikle küçük yaş çocuklarının yakında diğer ebeveyninin evine gideceğini anlamasını sağlayacaktır.

 

  • Küçük çocuklar zaman kavramını anlamakta çok başarılı olamayabilirler. Diğer eve gitme zamanının gelip gelmediğini sürekli sormalarının önüne geçebilmek ve gitme vaktinin geldiğini anlamalarına yardımcı olabilmek için size bir diğer önerim ise hareket programı çıkarmanız. Hazırladığınız haftalık programda annenin evine ve babanın evine gidiş günlerini iki ayrı renkle belirgin hale getirebilirsiniz. Bu programın iki evde bulunmasını sağlamanız iyi olacaktır. İki ev arasında gidip gelen çocuklarınız varsa her şeyin akıcı olmasını sağlamak efor gerektirir ve kimi zaman da yorucu olabilir. Yazılı, anlaşılabilir ve çocuğunuzun görebileceği bir yerde tuttuğunuz bu program herkesin işini kolaylaştıracaktır.

 

  • Ortak kurallar belirleyin. Çocukların her iki evde de uymak zorunda olduğu ortak kurallar belirleyebilirsiniz:

 

-Annenin / babanın olumsuz yanıt verdiği bir şey için yeniden izin isteme!

-Eve geldikten 1 saat sonra ödevler yapılmaya başlanmalı ki akşam tüm aile birlikte zaman geçirebilelim.

-Annenin evinde annenin, babanın evinde babanın kuralları uygulanacak!

 

“Eski eşinizle çocuklarınız için belirlediğiniz kuralları iki evde de görülebilen bir yere asmanız çocuklarınıza artık evli olmasanız bile onlar için iş birliği içinde olduğunuzun mesajını verecektir.”

 

  • Çocukların iki ev arasında gidip gelişlere uyum sağlayabilmek için zamana ihtiyaçları vardır. Bu geçişleri yumuşatmak için tatlı rutinler oluşturabilirsiniz. Akşam için en sevdiği yemeği hazırlayabilir, eve döndüğü gün birlikte film izleyebilir ya da kitap okuyabilirsiniz mesela.

 

  • Bir evden diğerine hareket zamanlarını kesinleştirin ve bu düzene uygun hareket edin. Çocuğunuzu almak için annesinin/babasının evine erken gitmeniz paylaştıkları özel bir anı bölmenize neden olabilir. Ayrıca gecikmeniz ise çocuğunuzun hayal kırıklığı yaşamasına da neden olabilir.

 

Bu adımları takip etmek boşanma sonrası kurmaya çalıştığınız yeni hayatınız ve düzeniniz için size kolaylık sağlayacak, herkes için stresi azaltıcı olacaktır. Ayrılık sonrasında eski eşinizle çocuklarınız için iş birliği yapabilmeniz önemli. Bu konuda işinizi kolaylaştıracak ip uçlarını ise bir sonraki yazımda sizlerle paylaşacağım.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar