Travmasız Boşanma – 1 - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Kasım 30, 2022
Poli

Travmasız Boşanma – 1

çocuklar
Damla Günsel
Damla Günsel

Bu hafta yeni bir seriye başlıyorum. Evliliğinizi sonlandırma kararınızın ardından ailede yaşanacak değişimlere çocuklarınızı nasıl hazırlayacağınızı ele alacağım bir seri.

Hayal kırıklıkları, beklentilerin karşılanmaması ile gelen sonda, bir evliliğin bitmesi her zaman için üzücü bir durumdur. Dahası hukuksal işlemler, ekonomik sorunlar, eğer çocuk varsa velayet, sorumluluklarda, rutinlerde meydana gelen değişimler… Boşanma sonrası bireylerin yeni bir hayat kurmaları ve bu yeni hayata adapte olmaları yıllar alabiliyor bu nedenlerle.


Günümüzde evliliklerin büyük bir çoğunluğunun neden boşanma ile sonlandığı konusunda çok fazla çıkarım var: Değişen kadın erkek rolleri, kadınların iş yaşamına geçişi ile ekonomik ve toplumsal bağımsızlıklarını kazanmaları, mutlulukla ilgili beklentilerin değişmesi, sosyal medya ile artan aldatma oranları gibi. Aldatma ve değişen yaşam şekli elbette büyük bir etkiye sahip ancak çiftlerin karşılanmayan -genelde gerçekçi olmayan- beklentileri sonucu yaşadıkları hayal kırıklıkları ve duygusal olarak birbirlerinden uzaklaşmaları, ayrı dünya görüşleri geliştirmeleri de önemli derecede olumsuz yönde etkiliyor evlilik ilişkisini.

Her çiftin ilişkisinde çözülemeyen konular vardır. Ortak bir neticeye varılamayan, kimi zaman “incir çekirdeğini doldurmayacak” konular ilişkide her daim varlığını koruyabilir. Genelde çiftler bu sorunlarını geçiştirme eğilimindedirler ta ki sabırlar tükenene kadar. Evlilik ilişkisinde çiftler arasındaki problemler genelde partnerlerin iki farklı kişiliğe sahip olmasından kaynaklanır: Farklı geçmişler, yetiştirilme koşulları, yaşama ve olaylara farklı bakış açıları ve farklı beklentiler.

Evlilikte problemlerin var olması kaçınılmazdır; ancak önemli olan nasıl problemlere sahip olduğunuz değil onları çözebilmek için nasıl bir yöntem izlediğinizdir. Problemlerinizi uzlaştırıcı, farklılıkları kabul edici yöntemlerle çözme yoluna gitmeyi deniyor musunuz gerçekten?

“İlişki problemleri sonucu alınan boşanma kararı bir çözüm değildir; sadece bir tercihtir. Boşanma ile çiftlerin tercih ettikleri, ilişkilerinde çözemedikleri konular üzerinde uzlaşmaya varmak değil, partner değişikliğine gitmektir.”

Her birey farklıdır, farklılıklardan kaçamayız. Aynı olmayı beklemek ise gerçekçi bir beklenti değildir. Önemli olan bu farklılıklarla baş edebilmek. Tartışmalar ve fikir ayrılıklarından kaçamazsınız; eğer evliliğinizi tüketen problemler bunlarsa siz ve ayrılmaya karar verdiğiniz eşinizin birlikte iyi bir aile danışmanına baş vurmanızı öneririm. Önemli olan uzlaşmacı bir şekilde problemleri sonuca ulaştırmak ve farklılıkları kabul edebilmek, var olanları problemlerinizi geçiştirip, ötelemek değil.

 “Mükemmel Eş”

Çiftlerde gözlemlediğim en genel problem eşlerin birbirinden beklentileri ile ilgili oluyor: Eşimin benim istediğim şeyleri, ben ona söylemeden yapması gerekiyor! Ben söyledikten sonra yapması bir anlam taşımıyor. Beni seven biri ne istediğimi bilir ve yapar. Eğer bunu yapmıyorsa sevgisinin gerçek olduğuna inanmam!

Farklı olmak kabul edilebilir bir durumdur; ancak partnerinizin zihninizi okuyup ne istediğinizi tahmin etmesini beklemeniz gerçekçi değil. İlişkileri zedeleyen farklılıklar değil zihin okuyabilen mükemmel partner beklentisi. Bu insan üstü bir beceri çünkü! Karşı tarafın sizin ne istediğinizi siz söylemeden bilmesini ve ona göre davranmasını beklemeniz, sizi ömür boyu hayal kırıklığı yaşamaya mahkum edecektir. Yetişkinler olarak yapmamız gereken birey olarak kim olduğumuzu, arzuladıklarımızı fark edip bunları kibarca dile getirmek ve gerçekçi olmayanları yeniden şekillendirmek.

Her şeye rağmen ilişkinizin tükendiğini düşünüyor ve devam etmek istemiyorsanız; evlenme kararı alan iki kişinin bu süreci sonlandırmak istiyor olması kabul edilebilir karar. Ancak çocuklarınız varsa, yaşları kaç olursa olsun, ebeveynlerinin ayrılmalarından, ayrılık sonucu yaşanan büyük değişimden etkilenmemeleri kaçınılmaz. Anne ve babalarının aralarındaki sevginin tükenişine tanıklık etmeleri, ayrılık sonrası iki farklı evde kurulmaya çalışan yeni hayatlarına adapte olmaya çalışmaları ve bir ebeveynin, genellikle bu baba oluyor, hayatlarındaki yokluğuna alışmaları gerçekten çocuklar için zor bir süreç. Hayat artık eskisi gibi değildir ve bu duruma alışmaları, tıpkı ayrılan yetişkinler gibi zaman alacaktır.

“Ayrılık sürecini en az hasarla atlatmak için iyi bir uzmandan yardım almalısınız. Çocuklarınızın da bu süreci travma almadan atlatabilmesi de yine sizin bir uzman danışmanlığında yaklaşımınıza bağlı. Mutlu çocukların sadece evli bir çift tarafından yetiştirilebileceğine inanıyoruz; fakat bu bir yanılgı. Çocukların mutlu yetişkinlerin yanında, gergin bir aile ortamından uzakta yetişmeye ihtiyaçları var.”

Evliliğinizi sonlandırmakla ilgili soru işaretleriniz varsa ve en önemlisi de çocuklarınız varsa kararınızı uygulamaya koymadan önce bir uzmandan yardım almanızda fayda var. Ebeveynler çocuklarını incitmek için boşanmazlar elbette ama bu süreçten hangi yaşta olursa olsun çocuklar yine de olumsuz olarak etkilenecektir, bu gerçeği göz ardı etmemelisiniz. Bu yardım sürecinin evliliğinizi sonlandırırken ve sonrasında yaşanacak ayrılığın çocuklarınıza en az hasarla yansımasına yardımcı olacak bir yardım süreci olması önemli. Boşanma ve sonrasında sizler anne ve baba olarak çocuklarınızın iyiliği için, yine yeniden belli aralıklarla ve düzenli bir şekilde bir araya gelmekle yükümlüsünüz. Çocuklarınızı ayrılık sürecine iyi bir şekilde hazırlayabilmek, boşandıktan sonra da iyi bir anne ve baba olabilmek, boşanma sonrasında mutlu çocuklar yetiştirebilmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazı serisinin devamında paylaşacağım.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar