Kıbrıs

Trafikte değişim için düğmeye basıldı
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Atakan, trafik güvenliği ve ulaşımda değişim için başlatılan çalışmaları basın toplantısı ile duyurdu

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, trafik güvenliği ve ulaştırma alanlarında tecrübeli ve bilimsel düzeyde çalışacak bir takım oluşturduklarını ve değişim için gereken çalışmalara başladıklarını açıkladı.
Bakan Atakan, daha güvenli bir trafik için alınan kararları ve gerçekleştirecek projeleri düzenlediği basın toplantısıyla paylaştı.Atakan, “Herkes sorumluluklarını yerine getirdiği takdirde güvenli bir trafik sistemine kavuşabileceğimizi bilmeliyiz” hatırlatmasında bulundu.

Bakan Atakan’a basın toplantısında Müsteşar Kemal Bağzıbağlı ile lisanslı ve profesyonel trafik ve ulaştırma mühendisi Taner Aksu ile Aksu’nun başkanlığında trafik konusunda bakanlıkta danışmanlık yapacak uzman ekip eşlik etti.

 

Atakan: Vahim ötesi durumu değiştirmeyi düşünmek dahi istemediler

Söze “Halkımıza hizmet edecek bir trafik güvenliği ve ulaştırma sistemi oluşturmamızın zamanı çoktan gelmiş ve geçmiştir” diyerek başlayan Atakan, “Bugün, Kıbrıs Türk toplumu için kaçınılmaz ama yıllardır geciktirilmiş olan büyük bir değişimi başlattığımızı açıklamak için buradayız” şeklinde konuştu.

 

Atakan, trafik konusundaki değerlendirmesini şu sözlerle yaptı:

“Toplum olarak yıllardan beridir farkındayız ki Kuzey Kıbrıs’ta gereken trafik güvenliği ve ulaştırma sisteminin oluşturulmaması bizi vahim ötesi bir duruma getirdi. Tüm istatistikler ve her gün yayınlanan haberler bu durumu açıkça ortaya sermektedir. Çok üzücüdür ki, geçmiş yönetimler bu farkındalığı gerektiğince ortaya koyamadılar ve bu vahim ötesi durumu değiştirmeyi düşünmek dahi istemediler. Biz daha önce yapılmamış bir değişimi gerçekleştirmek için buradayız. O nedenle geçmişten daha fazla bahsetmeyi gerekli görmüyorum.”

 

 “‘Vizyon sıfır’a hazır olmaktan çok uzağız”

Dünyanın birçok ülkesinde İsveç Parlamentosu’nun 1997’de başlattığı “Vizyon Sıfır” ismiyle anılan trafik güvenliği ve ulaştırma yaklaşımını uyguladığını anımsatan Atakan, “Ne üzücüdür ki biz ülke olarak ‘Vizyon Sıfır’a hazır olmaktan çok uzağız. Dolayısı ile ‘Vizyon Sıfır’ı başlatabilmek için önce çok ciddi ve zorlu bir hazırlık sürecinden geçmemiz kaçınılmazdır” dedi.

 

‘7E’ için çalışmalar başlatıldı

Dünyanın başarılı şekilde kullandığı “eğitim”, “denetim”, “mühendislik”, “acil hizmetlerden” oluşan ve “4E” olarak anılan sisteminden başlayarak yedi unsurdan oluşan “denetim”, “mühendislik”, “eğitim”, “acil hizmetler”, “açığa çıkarma”, “değerlendirme” ve “teşvik”ten oluşan ve “7E” olarak gösterilen trafik güvenliği sistemini hayata geçirmek için çalışmaları başlattıklarını kaydeden Atakan, “Her adımda eğitim değişimin en temel unsuru olacak” vurgusunda bulundu.

 

Kısa ve orta vadeli projeler

Hayata geçirilecek projeleri “çok kısa”, “kısa”, “orta” ve “uzun” vadeli olarak sınıflandıran Bakan Atakan, şu açıklamalarda bulundu:

“Trafik hız tespit kameralarının kullanımına belirli bir standart getirmek ve kameraların tuzak veya sadece bir para makinesi niteliğinden mutlaka çıkarmak ve maksada hizmet etmelerini sağlamamız gerekmektedir. Orta refüjlerdeki ve yol kenarlarındaki reklam panoları trafik güvenliğini olumsuz etkileyen yanlış bir uygulamadır. Bu uygulamadan vazgeçilmesi gerekmektedir. Bilhassa yol kenarlarındaki reklam panolarındaki alkollü içecek reklamlarının kaldırılması gerekmektedir. Tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, sürücüye hitap eden tüm alkol reklamlarının yollarımızdan kaldırılması için gereken çalışmayı yapmayı planlamaktayız.

Yoğun güzergahlarımız üzerindeki problemli kavşaklarımızı tayin etmeye de ayrıca başlamış bulunmaktayız. Çok kısa vadede, bu kavşaklara kalıcı çözüm getirme çalışmalarını sürdürürken, bu kavşaklardaki güvenli trafik akışını sağlamaya yönelik geçici bazı iyileştirmeler yapacağız. Örneğin, bu kavşaklardaki eksiklikleri giderecek ve bilhassa sola dönüş şeritlerini daha güvenli olacak şekilde düzenleyeceğiz. Ana yollarımız ve kentlerimizde gerekli ve gereksiz şekilde uygulanan aydınlatma sistemini tamamen çalışır hale getirmek için gerekenleri yapacağız. Bu sistemler ilk kondukları günden beri gerektiği şekilde çalışmamakta, günden güne daha kötüye gitmekte ve dolayısı ile gereken hizmeti vermemektedirler. Var olan ve yakın gelecekte sisteme entegre edeceğimiz trafik ışıklarını dünyanın gelişmiş ülkelerinde kullanılan çağdaş sistemlerin seviyesine getirmek için çalışmalarımız başlamıştır.”

“Kısa ve orta vadede tüm ana yollarımız üzerindeki özellikle geometrik olarak hatalı ve dolayısı ile tehlike saçarak maksada hizmet etmeyen kavşakların güvenli ve akıcı hale getirilmesi için tasarım ve yapım safhalarının nasıl gerçekleştirileceğiyle ilgili çalışmalara da başlamış bulunmaktayız” diyen Tolga Atakan, “Örneğin, Lefkoşa-Mağusa ve Lefkoşa-Güzelyurt ana yolları üzerindeki tehlikeli kavşaklar ve bunlara benzer başka kavşaklar bu çalışmalarımızın kapsamına alınmıştır. Bir örnek verecek olursak, Alayköy kavşağının güvenli hale getirilmesi için gereken çalışmalar başlatılmıştır” şeklinde konuştu.

 

“AB projelerini tamamlamak önceliğimiz”

Atakan şöyle devam etti:

“Avrupa Birliği’nin yaklaşık sekiz yıl önce tamamladığı, ama maksada hizmet edecek şekilde hayata geçirilmeyen Kıbrıslı Türkler için yaptırmış olduğu trafik güvenliği projelerinin incelenmesi ve varsa eksiklikleri tamamlanarak hayata geçirilmeleri önceliklerimiz arasındadır. Bu projelere araç muayene, sürücü eğitimi, ehliyet verme sistemi ve polis denetim sistemi yanında trafik güvenliğini sağlamaya yönelik proje çalışması dahildir.”

“Araç sigorta sistemimizi Avrupa Birliği düzeyine taşımak için başlatılmış çalışmaları sürdüreceğiz. Bahsi geçen değişim için gereken tüm yasal değişiklikler üzerinde de yoğun bir çalışma planlamaktayız” diyen Atakan,  “Çalışmalarımızda ilerleme sağladıkça da halkımızı bilgilendirerek şeffaflık sağlamak bizim en önemli görevlerimizden biri olacaktır” şeklinde konuştu.

 

Toplu taşıma projesi

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, ülkede öğrencilere de turistlere de toplu taşıma hizmeti verilemediğini kaydederek,  “Ülkemize gelen turistler otostop çekiyor. Bu da bizim için bir ayıp” dedi.

Toplu taşıma için sıfırdan bir çalışma başlattıklarını açıklayan Atakan, “Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı olarak bütün ülkenin toplu ulaşımına el atmamız mümkün değil. Şu anda Gazimağusa, Lefkoşa ve Girne belediyeleri ile çalışma başlattık. Pilot uygulamaları hayata geçireceğiz. 2018’de değilse bile bunun sonuçlarını 2019’da göreceğimizi umuyorum” açıklamasında bulundu.

 

Polisin önemi

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Atakan, polisin trafik denetimlerindeki rolüne ilişkin soruyu yanıtlayarak, başlatılan seferberliğin birçok bileşenden oluştuğunu bunun en önemlilerinden birinin de polis olduğunu söyledi.

 

Özel güvenlik yasa tasarısı alt komitede

Atakan, polisle ilgili soru üzerine yaptığı açıklamasına şöyle devam etti:

“Polis teşkilatının mevcut yapısında bir personel problemi olduğu ortadadır. Hükümetin gündeminde ve Meclis alt komitesinde olan Özel Güvenlik Yasa Tasarısı çerçevesinde bu konuda ciddi bir rahatlama olacak. Tasarı yakın zamanda Genel Kurul’a gelecek. Bu yasayla ciddi bir rahatlama sağlanacak”

 

Lefkoşa-Girne yolundaki işlemler hafta sonu bitecek

Yollar konusundaki soruları da yanıtlayan,  Lefkoşa-Girne yolundaki tüm işlemlerin içinde bulunulan haftanın sonu itibarıyla biteceğini kaydeden Bakan Atakan, “Oraya öyle bir alt yapı yapıldı ki bir benzeri KKTC’de şu an yok” dedi.

“Artık toplum olarak buna hazır olmak zorundayız. Her şeyden şikayet ediyoruz. Düzeltilmesi konusunda bir adım atıldığında yine şikayet ediyoruz ama öyle bir lüksümüz yok.  Bir şeylerin sağlıklı, güvenli ve uzun süreli olması önemli” şeklinde konuşan Atakan, şunları ekledi:

“2019’un ikinci yarısına kadar ülke karayolları bağlamında bir şantiyeye dönecek. Kavşakların birçoğunu yeniden elleyeceğiz. Lefkoşa-Mağusa yolunu, Mesarya’da, Karpaz’da, batıda, doğuda, birçok yolu yeniden elleyeceğiz. Bu ellemeler, bugüne kadar yapıldığı gibi ‘bir yeri keselim, oraya asfaltçık dökelim, yolu da boyayalım da bu iş bitsin’ şeklinde olmayacak. 2019’un ikinci yarısına kadar bir şantiyenin içinde yaşamaya bugün itibarıyla alışmak durumundayız. Bu kısa süreli çekeceğimiz cefanın sonu daha uzun süreli bir sefa olacak. Ciddi anlamda da güvenli bir alt yapıya kavuşmuş olacağız.”

 

Aksu: Hedefe ulaşmak için kararlıyız

Trafik ve Ulaştırma Mühendisi Taner Aksu, kimsenin elinde sihirli değnek olmadığını, çalışmaların sonucunun zamanla görüleceğini belirterek, “Hedefe ulaşmak için kararlıyız. Birbirimize güveniyoruz. Gece gündüz çalışmaya hazırız. Başka çaremiz yok” dedi.

Aksu, “Değişime bugün başlıyoruz. 40 yıl başlanmadı. Bir takım kurduk ama biz yeterli değiliz. Hepimiz olmalıyız. 7 E olmalı, bütün bu mekanizma çalışmalı. Çalışmaması için de sebep yok. Uygulanması için hepimiz elimizden geleni yapacağız. Yapmaktayız” dedi.

Başa dön tuşu