Töre: KKTC’nin verdiği tapular geçerlidir - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Eylül 30, 2023
Kıbrıs

Töre: KKTC’nin verdiği tapular geçerlidir

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda güncel konuşmalar yapıldı

Bu haftadan itibaren pazartesi ve salı günleri toplanma kararı alan Meclis Genel Kurulu’nda, bugün denetim işlevi yerine getiriliyor.

İlk güncel konuşmayı CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer yaptı.


Soyer,  “Ekonomide Meydana Gelen Kırgınlıklar ve Ekonomik Gelişmeler” konusunda yaptığı güncel konuşmada, eylül ayı içerisinde Cumhurbaşkanlığı’ndaki birinci sınıf maliye memurunun Ankara’ya ateşe olarak atandığını belirterek, o günden bugüne atanan kişinin yerine başkasının görevlendirilmediğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı’nın dışardan yaptığı alımları ödeyemediğini belirten Soyer, bunun hükümetin söz konusu yere atama yapmamasından kaynaklandığını belirterek bu durumu eleştirdi.

Maliye’nin web sayfasında güncelleme yapılmadığını, bu sorunun bir an önce giderilmesi gerektiğini kaydeden Soyer, koordinasyonu güncel olarak sağlamanın yolunun bulunması gerektiğini kaydetti.

Ekonomide meydana gelen daralma nedeniyle vatandaşların KDV fişi yazmaktan kaçındığını belirten Soyer, kayıt dışına çıkma eğilimin de arttığını söyledi.

Yayımlanan vergi listelerini incelediğini belirten Soyer, beyan edilen kazançlar karşılığında ödenen vergileri eleştirdi. Soyer, vergi listelerinin karmaşık olduğunu, sektörel bazda yayınlanmadığını belirti.

Ferdi Sabit Soyer, direkt vergilerde de azalma olduğuna dikkat çekti. Soyer, ekonomideki daralmanın, vatandaşa yansıdığını ve kredilerde de küçülmeye sebep olduğunu kaydetti.

ATUN

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da, Soyer’in eleştirilerine cevaben yaptığı konuşmada,  ekonomik veriler elde olsaydı ona göre daha net açıklamalar yapabileceğini belirterek, Soyer’in dile getirdiği konuya değindi ve Cumhurbaşkanlığı’nın mağdur olmasını istemediklerini kaydetti.

TÜK’ün pazardaki denetimi yerine getiren bir kurum olması misyonunu benimsediklerini ifade eden Atun, TÜK’ün kendini iademe ettirmesini istediklerini belirtti.

Atun, TÜK’e bütçeden kaynak ayrılmadığını, hükümetlerin de bu kaynağı tesis etmek zorunda olduğunu söyledi.

TÖRE

UBP Milletvekili Zoru Töre de, “Kıbrıs’ta Nüfus ve Toprak Mücadelesi Başlığı” konusunda konuşma yaptı.

Töre, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “eşit süreli dönüşümlü başkanlık olmaz” yönünde bir tavır sergilediğini belirterek, bunu eleştirdi.

Türklerin toprak kayıplarının hiç hesabının yapılmadığını ve müzakere masasında ciddi olarak konuşulmadığını ifade eden Töre, sadece mülkiyet kriterleriyle Kıbrıslı Türklerin fakirleştirilebileceğini savundu.

Mülkiyette ilk hak sahibinin Rumlar olacağı söylemini eleştiren Töre, “Bizim güvencemiz 1974’te sağlanmıştır. KKTC’nin verdiği tapular geçerlidir” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar