Tonlarca su boşa akıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Eylül 30, 2023
KıbrısManşet

Tonlarca su boşa akıyor

Alayköy’den geçen su hattında sızıntı var. İki ayı aşkın bir sürede, tonlarca su boşa aktı

MÜDAHALE YOK: Alayköy’de ana hattan sızan su, boş bir araziye yönlendirildi. Su İşleri Dairesi, tüm çabalara rağmen, henüz sızıntıya müdahale etmedi. Sızıntı nedeniyle yol yosun tuttu, yer yer çökmeler başladı

Alayköy’de, polis karakolunun hemen ilerisinde yer alan su iletim sisteminde meydana gelen arıza nedeniyle, tonlarca su, aylardır boşa akıyor.alakoy

Alayköy Belediyesi’nin müdahale edemeyeceği boyuttaki arızaya, Su İşleri Dairesi’nin müdahale etmesi gerektiği öğrenildi. Buna karşın, “işlemin uzun süreceği ve ağır iş makinelerine ihtiyaç olduğu” gerekçe gösterilerek, aylardır temiz suyun boşa akmasına izin veriliyor.


Alayköy Belediyesi ve bölge vatandaşlarının tüm girişimlerine rağmen,  henüz patlağa müdahale edilmedi.

Önce Alayköy Belediyesi’ne ulaşan vatandaşlar, “Biz müdahale edemeyiz” cevabı aldı. Ardından Su İşleri Dairesi’ne başvuran bölge halkı, “Ağır iş makineleri ile müdahale edileceği” bilgine ulaştı.

Alayköy Belediyesi yetkilileri, patlağa belediyenin müdahalesinin söz konusu olmayacağını, yetkinin merkezi yönetimde olduğu bilgisini verdi.

Vatandaşların iddiasına göre, su, iki ayı aşkın bir süredir boşa akıyor. Açılan kanalla, yolun karşısındaki boş araziye verilen temiz su, boş araziyi yemyeşil bir bölgeye çevirdi.

Söz konusu hattın, Rum tarafı ile KKTC arasında da bir bağlantısı olduğu iddia edilerek, bu nedenle müdahalenin hassas bir çalışma gerektirdiği vurgulandı.

Vatandaş üzülüyor

Ülkede ciddi bir susuzluk yaşanmasına rağmen, her gün ton ton suyun boşa aktığını gören vatandaşlar ise, adeta isyan etti.

“Suyun boşa akışını üzülerek izliyoruz” diyen bölge halkın, belediyeye başvurduklarını ancak, “Bizi aşar” cevabı aldıklarını iletti.

Havadis’e konuşan vatandaşlar şu ifadeleri kullandı:

“Belediye ekipleri bize, ellerinden gelen bir şey olsa hemen müdahale edileceğini söyledi. Yetki Su İşleri Dairesi’nde.  Orayı da aradık. Oradan da bize verilen bilgi, belediyenin de kendilerini bilgilendirdiği yönünde.

Ancak, gelin görün ki bir tüalakoy1rlü müdahale edilmedi. Bu milli servet. Türkiye’den binbir zorlukla su geliyor ama biz elimizdeki kaynağın akıp gitmesini seyrediyoruz.

Hem de iki ayı aşkın bir süredir. Bu gerçekten adil bir durum değil. Umarız, bayram tatili sonrasında, gerekli müdahale yapılır ve milli servetin bu şekilde heba edilip gitmesine engel olunur.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar