Magazin

Tiyatroya doyacağız


TANITIM KOKTEYLİNDE PLAKET TAKDİMİ: Bu yıl 2 Eylül tarihinden itibaren 10 yetişkin, 4 çocuk oyununu ağırlayacak olan 17’nci Kıbrıs Tiyatro Festivali tanıtım kokteylinde sponsorlara teşekkür plaketlerini sundu. Kokteyle Ersen Sururi&Zeliş ikilisi, Melek&İbrahim ikilisi ve LBO Latin Grubu mini konserleriyle renk kattı

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) tarafından organize edilen ve bu yıl 17’ncisi düzenlenecek Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde 10 büyük, 4 de çocuk oyunu sanatseverler ile buluşacak. LTB’den verilen bilgiye göre, biletleri bugün itibarı ile satışa sunulmaya başlanan festivalde temsiller YDÜ AKKM ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek.Bandabuliya Sahnesi’nde gerçekleştirilen festivalin tanıtım kokteyline İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, diğer siyasi temsilciler, sanatçılar ve sanatseverler katıldı. Gecede kısa konserler, oyun tanıtımları yanında konuşmalar gerçekleştirildi ve sponsorlara teşekkür plaketleri verildi.

Harmancı’dan özgür sanat çağrısı

İlk konuşmayı yapan LTB Başkanı Mehmet Harmancı, Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin Kıbrıs’ın en büyük, en nitelikli ve en çok sürdürülebilir kültür-sanat faaliyeti olduğuna vurgu yaparak, çok zor koşullarda bile LTB’nin bu festivali devam ettirdiğine işaret etti.

  1. Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde çok iyi oyunlar ve oyuncu topluluğunun olduğuna işaret eden Başkan Harmancı, tiyatronun emekçilerine ve katkı koyan sponsorlara teşekkür etti.

Başkan Harmancı sözlerini, “Sanatın, sanatçının özgürlüğünün sesinin kesilmesine bu tiyatro müsaade etmeyecek. Özgür tiyatro, özgür sanat LBT olduğu sürece bu topraklarda var olmaya devam edecek” diyerek tamamlandı.

 

Karabiber: 14 oyun seyirciyle buluşacak

  1. Kıbrıs Tiyatro Festivali Komite Başkanı Kıymet Karabiber ise konuşmasında eylül ayında yine tiyatronun konuşulacağını, toplam 14 oyun ile seyirci karşısına çıkacak olmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti.

“Dünya gittikçe bir şiddet sarmalı içinde yoğrulurken, insana değer katan, bağlar kuran, gerçeği irdeleyip hayata anlam katan ve doğruyu öneren bir sanat olan tiyatronun iyileştiriciliğini arkamıza aldık ve emin adımlarla yürümekteyiz.” diyen Karabiber, tiyatronun insanda yarattığı etkilerin en önemlisinin direnç olduğunu belirtti. Konuşmaların ardından sponsorlara teşekkür plaketi verildi.

Konserler ve plaket takdimi

Konuşmaların ardından sponsorlara teşekkür plaketi verildi. Festivalin 7’inci kez platin sponsoru olan Kıbrıs Türk Petrolleri (K-PET) adına plaketi Genel Müdür Cem Arat, LTB Başkanı Mehmet Harmancı’nın elinden aldı. Arat yaptığı kısa konuşmada tiyatronun toplumlardaki önemine işaret ederek, sponsorluktan duydukları mutluluğa vurgu yaptı.

İletişim sponsoru olan Kuzey Kıbrıs Turkcell adına plaketi alan Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Murat Küçüközdemir de festivale destek vermekten gurur duyduklarını aktardı.

Gümüş Sporsorlardan Golten Tulip Hotel adına Genel Müdür Yardımcısı Eylül Özbilen’e, salon sponsoru Yakın Doğu Üniversitesi adına Baykan Gürses’e, Ulaşım Sponsoru Northern Travel adına Kerem Öz’e, Cyprus Xp Travel adına Burcu Uludağ’a plaketlerini Başkan Harmancı takdim etti.

Gümüş sponsorlardan Lefkoşa Belediye Çalışanları Tasarruf Kooperatif Ltd. adına Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Kelebek, Heyday Music adına Hüseyin Yanık yanında katkı koyan, Albank adına Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Can ve Note Cosmetic adına Mustafa Arabacıoğlu plaketlerini LTB Asbaşkanı Akın Aktunç ve meclis üyesi Umut Öksüz’den aldılar.

 

Geceye 3 ayrı kısa konser de renk kattı. İlk olarak Zeliş ve Ersen Sururi ikilisi sahne alarak konuklara benzersiz bir müzik ziyafeti sundu. Konuşmaların ardından sahne bu kez Melek & İbrahim ikilisinin oldu. Son olarak LBO Latin Grubu seslendirdiği parçalarla geceye noktayı koydu.

 

Festival programı

Merhaba – Dostlar Tiyatrosu: 2 Eylül Pazartesi / 20.30 / YDÜ AKKM

Maraton – Moda Sahnesi:  4 Eylül Çarşamba / 20.30  / YDÜ AKK

Senaryo – Siyah Beyaz Renkli: 6 Eylül Cuma / 20.30 / YDÜ AKKM

Çöp Canavarı – Cengiz Özek: 7 Eylül Cumartesi / 14.00 – 16.00 / Lefkoşa Belediye Tiyatrosu

Oksimoron – Tatbikat Sahnesi: 10 Eylül Salı / 20.30 / YDÜ AKKM

Tezgah – İkincikat Sahne: 12 Eylül Perşembe / 20.30 / YDÜ AKKM

Masal Masal İçinde – Semaver Kumpanya: 14 Eylül Cumartesi / 14.00 – 16.00 / Lefkoşa Belediye Tiyatrosu

Sokrates’in Son Gecesi – Tiyatro Üçartıbir: 17 Eylül Salı / 20.30 / YDÜ AKKM

Yorgun Cümleler Günlüğü– TiyatrOPS: 19 Eylül Perşembe / 20.30 / YDÜ AKKM

Yeni Dünya / Bir Uzay Macerası – Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu: 21 Eylül Cumartesi  / 14.00 ve 16.00 / Lefkoşa Belediye Tiyatrosu

Cimri  – Ankara Devlet Tiyatrosu: 23 Eylül Pazartesi  20:30 / YDÜ AKKM – 24 Eylül Salı / 20:30 / YDÜ AKKM

Dali’nin Kadınları – Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu: 26 Eylül Perşembe  / 20.30 / YDÜ AKKM

Tavşan Aranıyor – ATTA: 28 Eylül Cumartesi / 14.00 ve 16.00  / Lefkoşa Belediye Tiyatrosu

Hüzün Ana ve Çocukları  – Lefkoşa Belediye Tiyatrosu: 2 Ekim Çarşamba – 20:30 / Lefkoşa Belediye Tiyatrosu – 3 Ekim Perşembe – Temsil  / 20:30 / Lefkoşa Belediye Tiyatrosu

 

Çocuk oyunları

Gölge oyunu “Çöp Canavarı”, Çocuk Oyunları; “Masal Masal içinde”, “Bir Uzay Macerası Yeni Dünya”, “Tavşan Aranıyor” ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun “Hüzün Ana ve Çocukları” oyunu Lefkoşa Belediye Tiyatrosu Salonu’nda, diğer oyunlar ise Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde (YDÜ AKKM) sahnelenecek. Tüm oyunlar saat 20.30’da, çocuk oyunları ise saat 14.00 ve 16.00’da başlayacak.Başa dön tuşu