TikTok'ta "ev temizleme akımı" milyonlarca kişi tarafından izleniyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Sosyal Medya

TikTok’ta “ev temizleme akımı” milyonlarca kişi tarafından izleniyor

Sosyal medya uygulaması TikTok’ta çok kirli evleri temizleme akımı milyonlarca kişinin ilgisini çekiyor.

Çöp evleri temizleyerek, bunu TikTok üzerinden yayımlayan kullanıcıları tanımlamak için “cleanfluencer” ifadesi kullanılıyor. Kelime sosyal medyada etki alanına sahip kişiler için kullanılan “influencer” kelimesiyle, temizlemek anlamına gelen “clean” kelimesinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş.


Finlandiyalı Auri Kananen de dünyanın önde gelen “cleanfluencer”larından biri.

Dünyayı gezerek olabilecek en kirli evleri arayan Kananen, “Temizliği seviyorum, kiri seviyorum. 19 takipçim olduğu zamanı hatırlıyorum. O zaman bile 19 yabancının benim temizlik yapışımı izlemesi çok havalı hissettiriyordu” ifadelerini kullandı.

“Aurikatariina” kullanıcı ismini kullanan Kananen’in TikTok’ta 9 milyon, Youtube’da ise 2 milyon takipçisi bulunuyor.

Pembe plastik eldivenleriyle toz alan, kirli yerleri ovan ve ortalığı düzenleyen Kamanen, genellikle arka planda ev sahibinin nasıl bu duruma düştüğünü anlatıyor.

Deneyimlerinin kendisine hiçbir durumun umutsuz olmadığını gösterdiğini belirten Kananen, “Genellikle akıl sağlığı sorunları yaşayan veya başka bir trajediyle karşı karşıya kalan insanlar bu şekilde yaşıyor” ifadelerini kullandı.

Temizlik videosu çekenlerin sayısı artıyor

TikTok’un küresel olarak yükselişe geçmesinin ardından, temizlik videoları da uygulamada çok popüler hale dönüştü. Bunun ardından temizlik yaptığı görüntüleri paylaşanların sayısı da artmaya başladı.

6 ve 5 yaşlarında iki çocuk annesi olan Abbi de onlardan biri. Şu anda iki milyon takipçisi olan Abbi, “Videoları izliyordum ve izlediğimin benim evde yaptığım iş olduğunu düşündüm. Sonra ev işi yaparken kendimi kayda almaya başladım” diyor.

Tam ismini paylaşmak istemeyen Abbi daha sonra bunun kendisi için bir mesleğe dönüştüğünü söylüyor.

Markaların kendisine ulaşarak temizlik sırasında kendi ürünlerini kullanmasını istediğini belirten Abbi, paylaşım başına 720 ila 1200 dolar gelir elde ettiğini belirtiyor.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar