Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi dere temizliklerinin ardından sulak alanlarda lavrasit tespiti ve ilaçlama yaptı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Mayıs 29, 2023
Kıbrıs

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi dere temizliklerinin ardından sulak alanlarda lavrasit tespiti ve ilaçlama yaptı

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi (TSHD), sivrisineklerden bulaşan hastalıkların önlenmesine yönelik çalışmaları kapsamında dere temizliklerinin ardından sulak alanlarda lavrasit tespiti ve ilaçlama yaptı.

TSHD tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, yıl boyunca Lefkoşa, Mağusa, İskele, Güzelyurt ve Lefke bölgesinde ilaçlama çalışmaları aralıksız devam ederken; ara bölgede sıtma savaş çalışmaları kapsamında BM ile her yıl ortak yapılan çalışma sonucunda ortaya çıkan program çerçevesinde Nisan ayı itibariyle temizlik ve ilaçlama çalışmaları başlayacak.


Sivrisineklerle bulaşan hastalıklarla ilgili önlem almak için ise bölgesel riskleri belirlemek ve mücadeleyi geliştirmek için saha gözlem ve tespit çalışmalarına Mağusa, Yeni İskele, Mormenekşe, Boğazköy, Gönyeli ve Hamitköy bölgesinde devam edildi.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

“Daha önce yerleştirilen tuzaklardan alınan örneklerden elde edilen bulguların sonuçlarını halkımızla paylaşmıştık. Yeni tuzaklama yapılan bölgelerdeki arazi çalışmaları esnasında ve yakalanan türlerin stereo mikroskop altındaki morfolojik incelemesi sonucunda yukarıda bahsi geçen bölgelerde invaziv (istilacı) türler arasında yer alan Aedes albopictus (Asya kaplan sivrisineği) ve Aedes aegypti (Sarı humma sivrisineği)’ ye rastlanmamıştır. Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi olarak bazı belediyelerimizle işbirliği içinde ilaçlama çalışmalarımız tamamlanmıştır ve her bölgede devam edecektir. Ülkemizde bazı bölgelerde yoğun yağmurların ardından tuzak  kurma, ilaçlama çalışmalarının yanında dairemiz personeli tarafından kapı kapı dolaşarak halkımıza bilgilendirme broşürü dağıtıldı, evlerin kapısında olan birikmiş suların boşaltılması sağlandı ve halkımızın konu ile ilgili dikkat etmeleri gereken konularda bilgilendirmeler yapılmıştır.Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi olarak hastalık taşıyan sivrisineklerin uçmadan üreme kaynağında önlenebilmesi amacıyla evlerimizin çevresinde kaplarda üreyen sivrisineklere üreme olanağı tanımamak, oluşan larvaları yok etmek, sivrisineklerin verdiği rahatsızlığın ortadan kaldırılması konusu  halkımız ile birlikte başarabileceğimize olan inancımız tamdır”.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar