Dünya

Tek kullanımlık plastiğe alternatif çıktı: Vegan örümcek ipeği
Araştırmacılar örümcek ipeğine benzeyen bitki bazlı, laboratuvarda üretilen malzemenin birçok tüketici ürününde kullanılan tek kullanımlık plastiklerin yerini alabileceğini söyledi.

Cambridge Üniversitesi’nde yapılan çalışmada geliştirilen malzeme, bitki proteinlerini moleküler düzeyde ipeği taklit eden malzemeler halinde birleştirmek için enerji açısından verimli, yeni bir yaklaşım kullanıyor.
Bu, doğadaki en güçlü malzemelerden biri olan örümcek ipeğinde bulunan yapıların, tamamen farklı bir bileşime sahip bir protein olan soya proteini izolatı kullanılarak kopyalanmasıyla yapılıyor.Profesör Tuomas Knowles, “Tüm proteinler polipeptit zincirlerinden oluştuğu için doğru koşullar altında bitki proteinlerinin kendi kendilerine örümcek ipeği gibi bir araya gelmesini sağlayabiliriz” dedi.

Knowles, örümcekler ağ ördüğünde ipek proteinlerinin, minimum enerji gerektiren eğirme işlemiyle güçlü bir lif halini alan sulu bir çözelti içinde çözüldüğünü söyledi.

Araştırmacıların, bitki proteinlerini örümcek ipeğinin özelliklerini taklit edecek şekilde yeniden bir araya getirilebilmeleri için örümceğe benzer şekilde bu proteinleri çözdürmenin bir yolunu bulması gerekiyordu.

Başa dön tuşu