Kıbrıs

TDP’de şok: Çakıcı istifa etti


KURULTAY KASIMDA: Çakıcı ve MYK’nın istifaları kabul eden Parti Meclisi, kasım ayında olağan kurultay yapılmasına karar verdi. PM kurultay tarihine kadar genel başkan ve MYK’nın görevde kalmasını istedi
BASINA ÇİRKİN HAREKET: TDP’nin Parti Meclisi toplantısını izlemek ve bilgi almak için TDP Genel Merkezi’ne giden muhabirimiz Bertuğ Topal, Parti Meclisi üyesi bir bayan tarafından hakarete uğradıBertuğ TOPAL
Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı dün akşam seçimlerden sonra gerçekleştirdiği ilk Parti Meclisi toplantısında istifasını sundu. Çakıcı ile birlikte Parti MYK’sı da istifa ederken kurultayın kasım ayında olağan kurultay şeklinde yapılacağı açıklandı. TDP Parti Meclisi seçim sonrasını değerlendirme ve “yenilenme” gündemiyle dün akşam genel merkezde toplandı. Parti Meclisi’nin dün akşam saat 20.00 sularında başlayan toplantısında kurultay tarihi de ele alındı.

Parti Meclisi kabul etti
Genel başkan Mehmet Çakıcı PM toplantısının başında seçim öncesi verdiği sözü hatırlatarak istifasını sundu ve toplantıyı terk etti. Çakıcı’nın istifasını sunmasının hemen ardından TDP Merkez Yönetim Kurulu da istifasını sundu. Parti Meclisi bu kararı toplantı içinde değerlendirerek kabul etti.

Toplantı gergin geçti
Çakıcı her ne kadar “Parti Meclisi rahat karar alsın diye ayrıldım” dese de toplantıda ciddi tartışmalar yaşandığı gelen haberler arasında.

Olağan kurultay yapılacak
Toplumcu Demokrasi Partisi’nde genel başkan Mehmet Çakıcı’nın dün akşam istifasının sunmasının ardından Parti Meclisi kurultay tarihini netleştirmek için toplantısına devam etti. Parti Meclisi üyeleri olağanüstü kurultay taraftarı olmazken alınan karar da o yönde çıktı. Karara göre TDP kasım ayında olağan kurultayını yapacak. O tarihe kadar ise tüm organlar normal işleyişine devam edecek.

Çakıcı: Sözümün arkasında durup istifa ettim
Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı yaptığı açıklamada seçim akşamı da söylediği gibi istifasını sunduğunu söyledi. Çakıcı, “Sözümün arkasındayım. Seçim sonuçlarının açıklandığı akşam istifa edeceğimi duyurmuştum ve istifa ettim” şeklinde konuştu.
Çakıcı sağlık sorunlarının da araya girmesiyle bu kararı duyurmakta geciktiklerini belirtti. TDP’yi bir milletvekili ile devraldığının altını çizen Çakıcı, her seçimde bir milletvekili artış yaşandığını ancak bunun beklentileri karşılamadığını belirtti.

“Arkadaşlar rahat değerlendirsin diye…”
Çakıcı Parti Meclisi toplantısını erken terk etmesiyle alakalı bir soruya ise Parti Meclisi’nde bulunan üyelerin bundan sonraki süreç için rahat karar alabilmesi için böyle bir davranışta bulunduğunu kaydetti. Çakıcı sözlerini şöyle tamamladı: “Verdiğim söz var siyasette insanlar söz verir. Bazıları tutar istifa eder bazıları sonradan vazgeçerler. Benim şahsiyetim ve kişiliğim gereği sözümü tutarak istifa ettim. Parti içinde çalışmaya devam edeceğim. Ben milletvekiliyim. Mücadelemiz sürecek.”

Basına hakaret
TDP’nin Parti Meclisi toplantısını izlemek ve bilgi almak için TDP Genel Merkezi’ne giden muhabirimiz Bertuğ Topal, Parti Meclisi üyesi bir bayan tarafından hakarete uğradı. Muhabir arkadaşımızın bilgi almasının engellenmesi çabası da toplantının ne kadar gergin bir ortamda geçtiğinin göstergesi.

Fotoğraflar: Abdullah EĞİLMEZ

Başa dön tuşu