Tatar, Güney Kıbrıs Ekonomisini değerlendirdi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mart 1, 2024
Kıbrıs

Tatar, Güney Kıbrıs Ekonomisini değerlendirdi

Tatar

Dünyanın önde gelen haber kanallarından BBC’nin, Güney Kıbrıs ekonomisi, KKTC ile ilgili değerlendirmesi ve Maliye Bakanı Ersin Tatar ile yapılan bir röportaj yayınladığı bildirildi.

Maliye Bakanlığı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Güney Kıbrıs’taki banka krizi ve ekonomik sıkıntıları incelemek için adaya gelen BBC ekibi, KKTC ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu, Maliye Bakanı Ersin Tatar’la röportaj yaptı ve bazı vatandaşların görüşlerini aldı.


Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın açıklamalarının dünya basınında önemli yer bulduğu kaydedilen bakanlık açıklamasında, BBC Muhabiri Chris Morris’in röportajlarının saat başı haber bültenlerinde yayınlandığı ifade dildi.

Açıklamada, söz konusu haberin Türkçe ve İngilizce orijinal metinlerine yer verilerek haberle ilgili şu değerlendirme yapıldı:

“Maliye Bakanı Tatar ve diğer vatandaşların röportajlarının olumlu izlenimler yaratması, BBC’nin tüm dünyaya adadaki durumu Rumların savunduğu şekilde değil de objektif bir şekilde servis yapması gözlerden kaçmadı. BBC haberinde ayrıca, 1974’teki harekatın da Yunan cuntasına karşı Türkiye askerinin müdahale etmek zorunda olduğundan çıktığı belirtilerek adanın 74’ten beri bölünmüş olduğunu duyuruyor.

“BBC’nin, 1974’te Türkiye askerinin adaya çıkmasını daha önceki haberlerinde İngilizce telaffuzla “invasion” yani işgal olarak belirtirken bugünkü haberde “intervention” yani müdahale olarak nitelemesi de, Bakan Tatar ve Kuzey’deki vatandaşların açıklamalarının olumu sonuç doğurduğunu gözler önüne seriyor”.

“Bankalar Krizi Kıbrıs’ın Bölünmüşlüğünü Çözebilir Mi?” başlığı ile BBC’nin televizyon ve resmi internet sitesinde tüm dünya ile paylaşılan habere https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-21963438 linkinden ulaşılabileceği duyuruldu

Bakanlık açıklamasına göre haberin Türkçe çevirisi şu şekilde:

“Kıbrıs’ın güneyindeki Rum bölgesinde gerçekleşen mali ve banka krizini Kuzey Kıbrıs’taki Kıbrıslı Türkler yakından takip etmekte ve bu incelemelerinde adanın olası geleceği ile ilgili gelişmeleri kendi içlerinde değerlendirmektedirler.

1974’teki Yunan cuntasının Kıbrıs’a hakim olma isteği karşısında, Türkiye askerinin adaya bir müdahalesi olmuştur ve böylece ada 1974’te bölünmüştür.

Kıbrıs’ın güneyi genel olarak Kıbrıs Cumhuriyeti olarak addedilmesine rağmen, Kıbrıs’ın Kuzeyi’ndeki bölgeyi tek tanıyan ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir.

Bazıları bu krizi Kıbrıslı Türkler için bir fırsat olarak işaret ediyor ve hatta bu krizin Kıbrıs sorununa barışçıl çözüm sunabileceğinin sorusunu sormaktadır”.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar