Tatar: Güney gibi olmamak için hükümet …

10 Ekim 2013 Perşembe | 15:32
Tatar: Güney gibi olmamak için hükümet …
Kıbrıs Town Houses

 

Belediyelerde intibaklar konusundaki yasa tasarısına değinen Tatar, eğer 2 yıldan fazla zamandır çalışan insanların işlerine son verilmek isteniyorsa bunun yanlış olacağını; Lefkoşa’da nüfus arttığı için daha fazla personel gerektiğini söyledi.

Tatar, belediyedeki sorunların intibaklarla çözümlenemeyeceğini, ancak yasalara uyulmasını savunduklarını kaydetti.

Ersin Tatar, LTB’nin Çangar Ltd’den ilk borçlanmasının CTP/BG döneminde olduğunu belirtti.

Ekonomik programdaki ekonomik ve mali konulardaki hedefleri madde madde okuyan ve yorumlar yapan Tatar, mali disiplin ve bütçe disiplininin lafta kalmaması için tedbirlerin uygulanması gerektiğini söyledi.

“FONLAR BÜÇTEYE ALINMALI”

Tatar, fonların nerelerde kullanılacağına hükümetlerin karar vermesinin ve dağınıklığın çelişkiler yarattığını kaydederek, “Bunu kınıyorum. Ülkede güven ve istikrar istiyoruz. Fonların bütçeye alınması gerekir” dedi.

Ersin Tatar, mali disiplin ve bütçe disiplini konularında bir hazırlık göremediğini kaydederek, ekim ayı sonunda Komite’de bütçe görüşmelerinin başlayacağını hatırlattı.

“BATIK BANKALARIN 100 MİLYON DOLAR ALACAĞI VAR”

Tatar, tasfiye edilmiş bankaların alacaklarının tahsili konusunda başarılı olunamadığını belirterek, devletin 100 milyon doların üzerinde alacağının durduğunu, bu konunun mutlaka takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Bakanlığı döneminde bu konuda bir yasa tasarısı hazırladıklarını ancak sonuçlanamadığını ifade eden Ersin Tatar, şimdiki Maliye Bakanı Zeren Mungan’ın müsteşarı olduğu dönemde konu üzerinde çalıştığını; bu dönemde bu yasanın geçmesi için elinden gelen katkıyı yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Ersin Tatar, ekonomik programın uygulanmasının zorluklar içerdiğini ancak uygulanması gerektiğini kaydetti.

“GÜNEY GİBİ OLMAMAK İÇİN HÜKÜMET ELİNİ ÇABUK TUTMALI”

Belediyelerde ve bazı kurumlarda açıkların devam ettiğini, gerekli tedbirler alınmazsa bütün ülkenin sıkıntıya gireceğini söyleyen Tatar, Güney Kıbrıs’taki olayların KKTC’de de yaşanmaması için hükümetin elini çabuk tutmasını istedi.

Tatar’ın konuşmasından sonra sorular bölümünde hiçbir milletvekilinden soru gelmeyince, Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısı tamamlandı.

Meclis bir sonraki toplantısını 21 Ekim Pazartesi günü saat 10.00’da yapacak.