Bu Meclisin Adı Rum Meclisi Olsun!

0
21
Bu Meclisin Adı Rum Meclisi Olsun!

Töre, “Dünyadaki federasyonlar yıkılırken Kıbrıs sorunundaki federasyon tezi” konulu gündem dışı konuşmasında, Kıbrıs’ta federal bir hükümet kurulurken KKTC’nin ne olacağını sordu.

Zorlu Töre,  hükümet programında iki kurucu devlet ve iki egemenlik ifadesi yer almadığını belirtti.

Töre, Güzelyurtluların cenazelerini bile Güzelyurt’ta toprağa vermemesinin nedeninin 1974’ten beri Alayköy’den Güzelyurt’a kadar tüm bölgenin Rumlara verilmesinin öngörülmesi olduğunu söyledi.

Güzelyurt milletvekillerinin ortak bir metin imzalayarak Güzelyurt’un taviz verilmeyeceğini, sahip çıktıklarını ilan etmelerini öneren Töre, kendisinin milli davayı son nefesine kadar savunacağını belirtti.

Töre, Güzelyurt’un taviz olmaktan çıkarılması gerektiğini, buna bölge milletvekillerinin öncülük etmesini istediğini söyledi.

Zorlu Töre, halkı gelecek tehlikeye karşı uyarma vazifesini idrak eden bir milletvekili olarak tüm bölgeleri ziyaret ederek halka yeni çıkacak planın içeriğinde hem KKTC hem köy ve kentleri olmayacağını barış planı adı altında başlarına ne geleceğini halka anlatmaya çalışacağını belirtti.

“Güzelyurt’un kalkınmasından söz edenlerin 5 ay sonra Güzelyurt’un ellerinde olmayacağının farkında olmadığını” belirten Töre, Annan Planı’nın bile gerisine düşen bir planla çözüm arandığını savundu.

Zorlu Töre, köy adlarında eski isimlerin kullanılması konusunda “Eğer köy adlarını değiştirirseniz bu Meclis’in adını da Rum Meclisi koymanız lazım. KKTC Meclisi olmaktan çıkar bu meclis…” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs’ta barış, dünyada barış derken bazı yerlerin taviz verilmesinin kabul edenleri eleştiren Töre, KKTC’nin milli iradeyle kurulduğunu ve taviz verilemeyeceğini söyledi.