KıbrısManşet

Tatar: Egemen eşitliğimiz kabul görürse resmi müzakere sürecine geçilebilir


Tatar, konuşmasında, “Türkiye garantör ülkedir, tarihten gelen hakları vardır. Aynı zamanda bizim anavatanımızdır, bu bölgenin en büyük en güçlü ülkesidir.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Cumhurbaşkanlığında ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Tatar “Egemen eşitliğimiz kabul görürse resmi müzakere sürecine geçilebilir. Türkiye Cumhuriyeti ile yüzde yüz mutabakat içinde iki devletliliği savunuyoruz. Kıbrıs Türk halkının var olan egemenliğinin kabul görmesini istiyoruz.”  dedi. Cumhurbaşkanı Tatar, “Mücadelemiz egemenlik meselesidir. Bize azınlık haklarından fazlasını layık görmüyorlar. Kıbrıs’ın gerçeklerini göremiyorlar. Gerçeklere göre kanaat oluşturmaları gerekiyor” dediÇavuşoğlu yaptığı açıklamada “Kıbrıs Türk halkını azınlık olarak gören bu zihniyeti biz de artık yok sayıyoruz” dedi. Çavuşoğlu “Gayriresmi BM toplantısından sonrasını değerlendirdik Cenevre’de bir dönem kapandı yeni bir dönem başladı Kıbrıs Türk tarafı eşit statünün kabulünü istedi Adada kalıcı çözüm bu çerçevede olabilir” dedi.

Yapılan görüşmede Maraş ve hidrokarbon kaynaklarının paylaşımının da ele alındığını belirten TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, adadaki iki halkın da yararını gözeten her türlü girişimi destekleyeceklerine işaret ederek: “Maraş açılımı, hukuki ve BMGK kararlarını ihlal etmeden gerçekleştiriliyor. KKTC’nin atacağı her adımın yanındayız. Bizim kimsenin hakkında gözümüz yok, ama şu da bilinsin ki hakkımızı da yedirmeyiz.” dedi

“Özel temsilcinin yapacağı bir görev yoktur”

Kıbrıs’a BM Özel Temsilcisi atanması ile ilgili, Bakan Çavuşoğlu, “Özel temsilcinin yapacağı bir görev yoktur, o nedenle biz şu anda bir özel temsilcinin atanması fikrini doğru bulmuyoruz.” dedi.

Çavuşoğlu, “AB ve BM (Kıbrıs’ta) hakça (kaynak) paylaşımı konusunda gerekli adımı atmalıdır. Aksi takdirde biz gerekli adımı attık ve atacağız.” ifadesini kullandı.Başa dön tuşu