Tatar: Bu Yöntemin Adı Darbedir - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

Tatar: Bu Yöntemin Adı Darbedir

Tatar: Bu Yöntemin Adı Darbedir

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar: Bir gecede hükümeti düşüreceksiniz ve bir gecede ne olduğu belli olmayan bir yapıyla hükümet oluşacak. Bu büyük bir bencillik ve büyük bir sorumsuzluktur. Bunun adı darbe. Yılların Hasan Taçoy’u bu oyuna gelmemeli. Taçoy kendi vicdanını kendisi sorgulayacak


8 milletvekilinin başka partilerle anlaşarak kendi hükümetlerini düşürmek istemelerini demokratik kurallar içerisinde bir darbe olarak nitelendiren Maliye Bakanı Tatar, şunları söyledi:
“Neticede şu anda bir hükümet vardır.  Bu hükümetin seçime 10 ayı kalmıştı. Bir takım yapacağımız proje çalışma ve sözler vardı. Alınan kararların devamlılığı söz konusu. UBP içerisindeki 8 milletvekili bir gecede diğer muhalif partilerle iş birliği içerisinde iş birliği yapmışlardır. Sayın Başbakan’la ve partimizin yetkili organlarıyla konu ele alındı. Ve sonunda erken seçim kararı alındı.
Bir gecede hükümeti düşüreceksiniz ve bir gecede ne olduğu belli olmayan bir karma veya çeşitli partilerle birlikte yeni bir bakanlarla yeni bir hükümet kimi nereden nereye götüreceksiniz. Bu büyük bir bencillik ve büyük bir sorumsuzluktur. Buna demokratik kurallar içerisinde bir darbe de diyebilirsiniz.  Ama netice itibarıyla kendi milletvekillerimizin iktidar partimizi bu şekilde sıkıntıya sokması günün sonunda darbe olarak nitelendirilebilir. Hiçbir yerde yaşanmamış bir ilk yaşadık.”

“Kendimize güveniyoruz”
Maliye Bakanı Ersin Tatar, UBP’li muhalif milletvekillerinin tutumunun demokratik kurallar ve parti disiplinine aykırı olduğuna da dikkati çekerek, “Erken seçim kararı aldık ve kendimize güveniyoruz. UBP bu ülkenin en fazla teşkilatı olan en büyük partisidir ve seçimlere de hazır bir partidir” şeklinde konuştu.
Maliye Bakanı Ersin Tatar şöyle dedi:
“Sayın Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun konuyla ilgili duruşuna bir şey söyleyemem. 2. Cumhurbaşkanı Talat da kendisini Eroğlu’na rakip olarak görüyor.  Neticede Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de 2 yıl kaldığına göre demek ki bir yıl sonra o start da verilmiştir. Bu start da erkene alınmış durumda.
Siyasette hareketlilik, olaylar devam ediyor.  8 arkadaşımızın parti içerisindeki bazı sıkıntılarından dolayı bu yola gittiler ancak demokratik kuralları hazmetmeleri gerekmekteydi. Gidip başkalarıyla görüşüp böyle bir hareket içinde olmaları bizi üzmüştür.
Bunlar hepsi bizim dostlar ve kardeşlerimizdir. Hepimiz aynı sandıktan çıktık.  Partimiz böyle bir hareketi hiçbir zaman tasvip etmemiştir. Gönül arzu ederdi ki bu arkadaşlarımız yaşanan olayları değerlendirerek dönüş yapsınlar. Bizim tabanımız bunu hiç hazmedemedi. Bu arkadaşlarımıza oy verenler de sıkıntı içerisine girdiler.”

İstediğin kadar gol at
UBP’li muhalif milletvekilleri arasında yer alan Hasan Taçoy’u da eleştiren Maliye Bakanı Tatar, “Yılların Hasan Taçoy’u bu oyuna gelmemeliydi.  Başka bir parti başkanının evinde kendi partisi aleyhine imza verecek. Olur mu böyle bir şey?  Şimdi Taçoy kendi vicdanını kendisi sorgulayacak. Bazı şeyleri hazmedebilmen lazım. Kurallara uyacaksın. İstediğin kadar gol at ofsayt ise gol olmaz” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar