Akansoy: TDP ve DP Samimiyetsiz - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Şubat 3, 2023
Kıbrıs

Akansoy: TDP ve DP Samimiyetsiz

Akansoy: TDP ve DP Samimiyetsiz

 

CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy,  dün sabah BRT’de Osman Kurt’un sunduğu televizyon programına katılarak gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ülkenin erken seçim sathı mahalline girdikten sonra Parti Meclisi’nin 7 Temmuz’da yapmayı planladığı 25. olağan kurultayını oy birliği ile beş ay ertelediğini ve partinin önündeki tek hedefin erken seçim olduğunu ifade etti.
Muhalefetin UBP Hükümeti’ne yönelik güvensizlik önergesi üzerinden dün yapılan Meclis Genel Kurulu’nda CTP’ye yapılan saldırıları samimiyetsizlik ve fırsatçılık olarak niteleyen Akansoy, seçime giderken sırf oy çalabilmek amacıyla saldırgan bir tutum içine girildiğini ifade etti.
CTP’nin son bir haftadır gerekleşen tüm görüşmelerde tavrını açık olarak belirtmesine rağmen yaşanan tüm bu tartışmalara mantıklı bir insanın anlam vermesinin mümkün olmadığını belirten Akansoy, CTP’nin en erken zamanda seçime gidilmesi konusundaki görüşünün açık ve net olduğunu dile getirdi.


CTP tavrını korudu
Yaşanan süreçte ortaya iki tarihin çıktığını ve komitede 28 Temmuz tarihinin belirlendiğini belirten Akansoy, CTP’nin muhataplarına 29 Eylül tarihinden önce bir seçim tarihini göz ardı etmelerinin mümkün olmadığını ve bu süreçte hiçbir hükümet oluşumu içerisinde yer almayacaklarını kesin bir dille belirttiğini söyledi. Halkın UBP’den kurtarılması için en erken zamanda erken seçime gidilmesi yönündeki parti görüşlerinin açık, net ve samimi olduğuna işaret eden Akansoy, kendilerinin UBP içerisindeki kavgada taraf olma gibi bir durumlarının olmadığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Diğer muhalif partilerin gösterdikleri açık taraftarlıkla ilgilenmiyoruz. UBP içindeki iktidar yarışını, siyasi kirliliğin en üst boyutu olan koltuk kavgasını toptan reddediyoruz. Ve tek hedefimiz erken seçime giderek UBP’den kurtulmak. Bu nedenle erken seçim hükümeti gibi bir oluşumda da yer almayı uygun görmedik. UBP içindeki taraflar arası derin kavganın dışındayız.”

Eroğlu’nun Anavatan temsilcileri şu an Silivri’de yatıyor
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve AK Parti Hükümeti’nin UBP Kurultayı’na müdahalelerinin siyasi yozlaşmaya kapı açtığını sözlerine ekleyen Akansoy, “Eroğlu’nun açıkça UBP içi yarışta taraf olduğunu ifade etmesi Cumhurbaşkanlığı sorumluluğu ve duruşunun dışındadır. Eroğlu, ‘Ben Anavatan’a bağlıyım, KKTC Anavatansız olmaz’ görüşünün mimarı olduğunu söylüyor ancak Sayın Cumhurbaşkanı’nın bahsettiği ve algıladığı Anavatan temsilcileri şu anda darbe planlayıcısı olarak Silivri Hapishanesi’nde yatıyor” dedi.

Kendi kendimizi yönetmek için hükümete talibiz
Halkın önüne çıkarken, kendi kendine yetebilen ekonomik bir düzen, demokratikleşme, sivilleşme ve en önemlisi kendi kendini yönetebilecek hedefi olan bir sistem için hükümete talip olduklarını anlatan Akansoy, toplumsal normalleşme süreci için halkın karşısına ne zaman neyin yapılacağını anlatan bir seçim bildirgesi ile çıkacaklarını söyledi. CTP’nin bugüne kadar yapılanlara dur diyerek halkın denetleyeceği bir bildirge ile halkın oyuna talip olacağını vurgulayan Akansoy, sağlıktan, tarıma, üretimden eğitime hayatın her alanında öngördüklerinin yer alacağı kapsamlı bir program ortaya koyacaklarını dile getirdi.
CTP’nin bu süreçte geçmiş dönemde yaşananlardan dersler çıkararak politikalarını ortaya koyacağını belirten Akansoy, halka rağmen siyaset yapılamayacağını, halkın kabul etmediği ekonomik programların dayatılamayacağını söyledi. Akansoy, bugün uygulanan ekonomik politikanın kabul edilmesinin mümkün olmadığını dile getirerek, “Çünkü bu politikanın merkezinde Kıbrıslı Türkler yoktur” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar