Taşkent Şehitlik ve Anıt Projesi İmzaları Atıldı. - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

Taşkent Şehitlik ve Anıt Projesi İmzaları Atıldı.

Taşkent Şehitlik ve Anıt Projesi İmzaları Atıldı.

Taşkent köyüne inşa edilmesi planlanan Şehitlik ve Anıt Projesi’yle ilgili bugün İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile ihaleyi kazanan şirket arasında imzalar atıldı.

Bakanlıkta gerçekleşen imza törenine, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Şehitlikler ve Anıtlar Komisyonu Başkanı Nazmiye Çelebi, Planlama ve İnşaat Dairesi Müdürü Hüseyin Tazeoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’nden Durmuş Yavuz, ihaleyi kazanan TEL-ZA Construction Ltd. Direktörü Can Osman Zayıf ve Taşkent Şehit Yakınları Komitesi Üyeleri katıldı.


Güney Kıbrıs’ta kalan Taşkent (Dohni) köyündeki katliam çukurundan çıkarıldıktan sonra kimlik tespitleri yapılacak olan şehitler, inşa edilecek şehitliğe defnedilecek.  Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ana kadar 83 şehitten 46 tanesinin bulunduğu, ancak DNA ve kimlik tespitlerinin henüz yapılmadığı kaydedildi.

Taşkent Şehitliği ve Müze Projesi çerçevesinde şehitler için kabir ve anıt yapılacak, şehit eşyaları için müze inşa edilecek. Projenin ihale bedeli 610 bin TL olarak açıklandı. Projenin maliyeti Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti tarafından karşılanacak.  Taşkent Şehitliği ve Müze Projesi’nin 4 Ekim 2013’te bitirilmesi hedefleniyor.

ÇAVUŞOĞLU: “MUTSUZLUĞUN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

İmza töreni sırasında konuşma yapan Bakan Çavuşoğlu, “Bugün aslında mutsuzluğun mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. KKTC’nin oluşması ve milli mücadele sürecinde Kıbrıslı Türklerin varlığını korumak için hayatını gözünü kırpmadan verebilen insanlara anıt yapabilmek adına projenin hayata geçirileceğini belirten Çavuşoğlu, şehitliğin olmamasının burukluk yarattığını ifade etti.

Çavuşoğlu, “KKTC’nin nasıl, hangi koşullarda kurulduğunu göstermek için anıtlar olmazsa olmaz” diye konuştu. Şehit düşenlerin şehitlik ve anıt yapılmasını hak ettiğini kaydeden Çavuşoğlu, maddi kaynağın TC Elçiliği Yardım Heyeti tarafından karşılanacağını vurguladı.

KKTC’nin bu anıtlar üzerinden yükseldiğini söyleyen Çavuşoğlu, anıtların bu toprakların bedelinin ödendiğini gösterdiğini kaydetti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar