Güney Kıbrıs-İsrail Müteşebbis Formu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Şubat 7, 2023
Güney Kıbrıs

Güney Kıbrıs-İsrail Müteşebbis Formu

Güney Kıbrıs-İsrail Müteşebbis Formu

Güney Kıbrıs ve İsrail’in, doğalgaza yönelik terminal konusunda istişarelerde bulunma aşamasında olduğu belirtildi.

Fileleftheros gazetesi “Enerji İtici Güç” başlıklı haberinde, Güney Kıbrıs ve İsrail arasında enerji alanındaki işbirliğinin, güçlendirilmiş bir işbirliği için itici gücü teşkil etmesinin mümkün olduğunu yazdı.


Gazete Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, İsrail’de üç gün süren temasları çerçevesindeki görüşmelerde, iki ülkenin, işbirliğinin tüm düzeylerde derinleştirilmesi konusunu ele aldığını teyit ettiğini yazdı.

Habere göre görüşmelerin odağında, Güney Kıbrıs’ta, İsrail işbirliğiyle doğalgaz sıvılaştırma terminali inşası konusu bulunuyordu.

Anastasiadis, İsrail’deki temaslarının son gününde(dün) İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez ile çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Anastasiadis, Güney Kıbrıs’ın, terminal inşası konusunda kararlı olduğunu yineledi.

“Kıbrıs”ın, Süveyş Kanalı’nın karşısındaki coğrafik konumu gibi, sunduğu istikrarın, doğalgazın  Doğu Akdeniz’den,  Süveyş Kanalı aracılığıyla, Uzak Doğu pazarına taşınmasına yönelik Güney Kıbrıs’ta enerji alt yapılarının yaratılmasında önemli unsur olduğunu ifade eden Anastasiadis, terminal inşası konusunda ise İsrail ile istişare aşamasında olduklarını söyledi.

Anastasiadis, İsrailli şirketlerin, terminal inşası konusuna yatırım yapmaya ilgi gösterdiğini belirterek bunun da, Hükümet ile olmasa bile şirketlerle işbirliğine sahip olacakları anlamına geldiğini ifade etti.

ŞİMON PERES

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ise açıklamasında, Güney Kıbrıs’ı kast ederek, birçok şekilde bağlı olduklarını belirtti.

Güney Kıbrıs olmadan İsrail’in Avrupa’ya uzak olduğunu ifade eden Peres, Güney Kıbrıs ile işbirliği yaptıklarını, birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Peres, Güney Kıbrıs’ı, gerek siyasi gerekse coğrafik olarak yakın bir dost olarak addettiklerini ifade etti.

Simerini gazetesi “Kıbrıs, İsrail’in Avrupa’daki Kapısı” başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile gerçekleştirdiği görüşmenin birçok önemli mesaj verdiğini yazdı.

Gazete, Peres tarafından yapılan açıklamanın, iki ülke arasındaki iyi ilişkileri ve İsrail’in Güney Kıbrıs’a verdiği önemi yansıttığını belirtti.

Anastasiadis’in kendi açısından yaptığı açıklamada ise, Güney Kıbrıs’ın, İsrail’in güvenilir dostlarından biri olduğuna dikkati çektiğini yazan gazeteye göre Anastasiadis ayrıca, iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni dönemeden bahsetti.

Habere göre Anastasiadis “ilişkilerimizi sürdüreceğiz, birbirimizi nasıl destekleyeceğimizi,  biz Avrupalı olarak size ilişkin nasıl katkılarda bulunabileceğimizi göreceğiz” şeklinde konuştu.

Anastasiadis açıklamasında ayrıca “yakın komşu olmaktan, uzaktaki kardeş olmak daha iyidir” ifadesini de kullandı.

Hidrokarbon yataklarının bulunmasının, stratejik ittifaklar içerisinde perspektifler yaratılmasına katkı koyacak işbirliğini gündeme getirdiğini ifade eden Anastasiadis, hidrokarbon yataklarının bulunmasının ayrıca iki ülkenin yararına da olacağını söyledi.

ANASTASİADİS ÜNİVERSİTEDE KONUŞTU

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Peres görüşmesinin ardından Tel Aviv Üniversitesi’ndeki bir etkinliğe katılarak, öğrencilere, öğretim görevlilerine ve rektörlük makamlarına yönelik bir konuşma yaptı.

Anastasiadis, buradaki konuşmasında, Güney Kıbrıs’taki mevcut ekonomik durumun, dış siyasetteki net arzulara sahip olmaktan kendilerini men etmeyeceğini söyledi.

NATO’ya bağlı “Barış İçin Ortaklık”a katılıma yönelik prosedürlerine başladıklarını belirten Anastasiadis, bunun da, Güney Kıbrıs’ın dış siyasetteki değişime damgasını vuran bir şey olduğunu ifade etti.

Anastasiadis, Güney Kıbrıs ile İsrail “Münhasır Ekonomik Bölgesi”ndeki hidrokarbon yatakları konusuna değinerek, bu konuda ikili düzeyde değil bölgesel düzeyde de çalışılması gerektiğine dikkati çekti.

KÜDÜS PATRİĞİ

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis temasları çerçevesinde dün Kudüs Rum Ortodoks Patriği  III.Theofilos ile görüştü.

Fileleftheros gazetesine  göre Anastasiadis ile Kudüs Patriği II.Theofilos arasındaki görüşmede Anastasiadis’in eşi Andri Anastasiadis ile Rum heyet de yer aldı.

Kudüs Patriği III.Theofilos, Anastasiadis’in İsrail’e gerçekleştirdiği ziyaretin önemine değindi ve Anastasiadis’in gerek adadaki ekonomik kriz gerekse bölgedeki siyasi karışıklık içerisinde, Rum Yönetimi Başkanlığı’na seçilmesinin, iyimserlik ve ümit noktasını teşkil ettiğini söyledi.

III.Theofilos, görüşme sırasında Anastasiadis’e nişan takdim etti.

Anastasiadis ise Kudüs Patriği’ne gümüş zeytin dalı armağan etti.

GÜNEY KIBRIS-İSRAİL MÜTEŞEBBİS FORMU

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis temasları çerçevesinde, Rum Ticaret ve Sanayi Odası ile Tel Aviv Ticaret Odası’nın birlikte organize ettiği Güney Kıbrıs-İsrail Müteşebbis Forumu’na katıldı ve burada bir konuşma yaptı.

Anastasiadis, konuşmasında Güney Kıbrıs’taki oturma izinleri yanında, Güney Kıbrıs’ın sunduğu, düşük şirketler vergisi, AB ile uyumlu olan vergi sistemi gibi avantajlara da değindi.

Öte yandan Politis gazetesi gerek Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis gerekse Rum Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yorgos Lakkotripis’in , Müteşebbis Forumu toplantısı çerçevesinde, Rum Yönetimi’nin, Güney Kıbrıs’ın tek taraflı olarak ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisindeki rezervlerin değerlendirilmesi amacıyla  doğalgaz sıvılaştırma terminal inşasını ileriye götürmeye kararlı olduğunu dile getirdiklerini yazdı.

Gazete Rum Yönetimi’nin, Vasiliko’da inşa edilecek doğalgaz sıvılaştırma(LNG) terminalinin inşa edilmesi konusunu ileriye götüreceği şeklindeki kararlığının resmi ağızdan dile getirilmesinin, dolaylı olarak-açıkça-İsrail’e büyük yatırıma dahil olması çağrısını teşkil ettiğini belirtti.

LAKKOTRİPİS DE MÜTEŞEBBİS FORUMUNA KATILDI

Fileleftheros gazetesi Rum Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yorgos Lakkotripis’in de İsrail’deki Güney Kıbrıs-İsrail Müteşebbis Forumu toplantısına katıldığını yazdı.

Habere göre Lakkotripis, burada, doğalgaz araştırmalarına ilişkin var olan olgulara değindi.

Gelişmeler süreci, stratejik hedefler ve doğalgaz çıkarılmasına ilişkin olarak atılacak adımlar konusunda da bilgi veren Lakkotripis, doğalgazın, Asya pazarına taşınması gibi Avrupa’ya taşınması konusunda var olan olanaklara ve  Kıbrıs’ın stratejik konumuna da değindi.

Politis gazetesine göre Lakkotripis, konuşmasında ayrıca, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) seçiminin, hem Avrupa pazarına hem de Asya pazarına satılmasında esneklikler sunacağını söyledi.

Lakkotripis, söz konusu terminal inşasının avantajlarına değinerek, coğrafik konum açısından terminalin komşu ülkeler tarafından doğalgaz talebini kolaylaştıracağını da ifade etti.

Güney Kıbrıs’ın, doğalgaz sıvılaştırma terminalinin ilk aşamasının inşası için Noble Energy ile yürüttüğü müzakerelere değinen Lakkotripis, terminal inşasının tamamlanması zamanının 2019-2020 olduğunu ancak bu hedefin başarılması için bazı belirleyici kararların 2013 yılı içerisinde alınması gerektiğini de vurguladı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar