Taşkent - Güngör'de taş ocağı isyanı! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Mayıs 21, 2024
ÇevreKıbrısManşet

Taşkent – Güngör’de taş ocağı isyanı!

taşkent güngör taş ocağı izni

Taşkent – Güngör mevkiinde bulunan ve uzun zamandır kapalı olan Neke Ltd. Kum Çakıl İşletmeleri’nin yeniden faaliyete açılmak istendiği haberleri bölge halkını ayağa kaldırdı, köylüler eylem hazırlığında

HEP ZARAR: Taş ocağı işletmelerinin tahribatı tam gaz devam ediyor. KKTC’de faal onlarca taş ocağı işletmesi var, her biri ayda iki kez dağı patlatıyor, ülkenin en değerli sıra dağı Beşparmak Dağları katlediliyor, binlerce ağaç yok oluyor, evlerin duvarları çatlıyor, dağdan kalkan toz sağlığı tehdit ediyor


“TAM FELAKET”: Güngör Muhtarı Ayhan Demirtaş, Güngör Köyü sınırları içerisinde bulunan Neke Ltd. Kum Çakıl İşletmeleri’nin yeniden faaliyete açılması için çalışma yapıldığı söyledi. Demirtaş, bölgede zaten faal 3 taş ocağı işletmesi olduğunu söyleyerek “bir yenisi tam bir çevre felaketi olur. İzin vermeyiz” dedi

UYARI EYLEMİ: Demirtaş, mevcut taş ocağı işletmelerinin işleme metodu sebebi ile yıllardır hem sağlıklarının olumsuz etkilendiğini hem de evlerinin ciddi hasar gördüğünü söyledi. Çevreye de büyük zararı olan taş ocaklarının bir yenisine daha izin vermeyeceklerini belirten Muhtar Demirtaş, cumartesi saat 11.00’de uyarı eylemi yapacaklarını söyledi

 

 

HAVADİS ÖZEL

Beşparmak Dağları’nı pervasızca katleden taş ocakları, işleme metodu ile doğaya ciddi zararlar vermeye devam ederken bu işletmelere yakın mevkilerde ikamet eden halkı da canından bezdirdi. Değirmenlik halkından sonra şimdi de Taşkent ve Göngör köyleri halkı ayaklandı.

Köylerindeki mevcut faal taş ocaklarından zaten ciddi zarar gören Taşkent ve Göngör köyleri halkı, bölgedeki Neke Ltd. Kum Çakıl İşletmeleri’nin yeniden faaliyete açılmak istendiği haberleri üzerine isyan etti.

Güngör Muhtarı Ayhan Demirtaş Havadis’e yaptığı açıklamada, köy içerisinde bulunan ve uzun yıllardır kapalı olan Neke Ltd. Kum Çakıl İşletmeleri isimli taş ocağı işletmesinin yeniden faaliyete başlaması için girişim başlatıldığını söyledi.

Bölgedeki faaliyette olan mevcut taş ocağı işletmelerinin faaliyetleri nedeni ile zaten büyük sorun yaşadıklarını kaydeden Demirtaş, köy içerisinde bir yeni faal taş ocağı işletmesine daha izin verilmesinin kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Güngör Muhtarı Ayhan Demirtaş, bir taş ocağı faaliyetinin daha çevre felaketi ile eş değer olduğunu kaydetti ve tepkilerini dile getirmek üzere cumartesi günü saat 11.00’de Taşkent köylüleri ve muhtarı ile eylem yapacaklarını ifade etti.

Çevreye duyarlı herkesi eylemlerine katılmaya davet eden Demirtaş, hükümete; “Taş ocakları yüzünden bölgemiz zaten heba oldu, bir yenisine izin vermeyiniz. Bu taş ocağı iznini iptal ediniz!” çağrısı yaptı.

Güngör Muhtarı Ayhan Demirtaş, ayrıca söz konusu taş ocağının faaliyetine izin verilmemesi yönünde talepte bulunduğu ve altında 16 kişinin imzasının bulunduğu dilekçe yaptı ve bu dilekçenin bir kopyasını Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığına bir kopyasını da Jeoloji ve Maden Dairesine gönderdi.

“Sağlımız tehdit altında”

Güngör Muhtarı Ayhan Demirtaş, şunları kaydetti: Güngör Köyü sınırları içerisinde bulunan ve uzun zamandır kapalı durumda olan Neke Ltd. Kum Çakıl İşletmeleri’nin yeniden faaliyete açılmak istendiği ve bu yönde çalışma yapıldığı gözlemlenmektedir. Köyün üzerinde zaten 3 adet taş ocağı faaliyeti bulunmaktadır. Bunlardan biri Neke Ltd. Kum Çakıl İşletmeleri sahibinin veya ortaklarınındır. Şimdi ikinci bir taş ocağı izni istenmektedir.

Mevcut faal taş ocağı işletmelerinin işleyişi nedeni ile zaten ciddi sıkıntılar yaşamaktayız. Faaliyetleri sırasındaki dağı patlatma işlemleri ve savurdukları toz nedeni ile hem sağlığımız olumsuz etkilenmekte hem de evlerimiz zarar görmektedir. Mağduruz.

İlgili taş ocağı ise Taşkent Köyü yolu üzerindedir. En yakın eve kuş uçuşu ile mesafe 500 metredir. Söz konusu taş ocağı işletmesinin yeniden faaliyete başlaması halinde sağlığımız ve evlerimiz bir o kadar daha olumsuz etkilenecektir. Bu kabul edilemezdir.”

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar