Poli

Tarladan çilek toplama keyfi[dropcap style=”circle” color=”#ffffff” bgcolor=”#0065ad”]K[/dropcap]uzey Kıbrıs’ın en batı ucunda yer alan, Yeşilırmak köyü, pek çok özelliği ve başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz kendine özgü güzellikleri ile ayrıcalıklı bir yerleşim yeri özelliğine sahip.

Yeşilırmak denildiği zaman ilk olarak akla, adına festival de düzenlenen çilek geliyor. Bunun yanında köyde yatiştirilen birçok ürün köy ile özdeşleşmiş durumda. En başta gelen diğer şu şekilde sıralamak mümkün ; zeytin, harup, kolakas, muz, narenciye, incir, yenidünya, erik, şeftali ve üzüm. Bu listeden de anlaşılacağı gibi, Yeşilırmak’ta yetiştirilmeyen ürün, hemen hemen yok gibidir. Köyün konumu yanında, son derece verimli topraklar ve kaliteli su kaynakaları buna olanak sağlıyor. Köylü alın terini akıtarak, tarıma elverişli topraklarda sabahın erken saatinden geç saatlere kadar çalışkanlığı ile sürekli olarak üretim yapar. Denizin mavi rengi,  köyün yeşili ile birleşince, seyrine doyum olmaz bir manzara ziyaretçileri karşılar.

ÇİLEK COŞKUSU

Özellikle yılın, mart, nisan ve mayıs dönemlerinde, köy girişinde yer alan çok sayıdaki çilek tarlası, ziyaretçilerine tarladan çilek toplama olanağını veriyor. Bu benzersiz keyfi, yaşamak isteyenler, özellikle hafta sonlarında akın akın ziyaretler düzenleyerek, köye ciddi bir sosyal hareketlilik ve ekonomik katkı sağlıyorlar.

 

YEŞİLIRMAK’TA TURİZM

Dillirga köyleri içerisinde apayrı bir öneme sahip. Yeşilırmak’ta, doğa ve deniz manzaraları yanında, kaliteli su, verimli toprakları, yeşil ağırlıklı renkler ile öne çıkıyor. Köy, bozulmamış dokusu, tarihi değerleri, yerel restoran ve butik otel yatırımları ile alternatif bir turizm kasabası olmanın güçlü bir adayı.  Lefke’nin cittaslow (sakin şehir) olması, iyi bir planlama ile Yeşilırmak köyünü de olumlu etkileyecektir.                 

Yeşilırmak köyü, alternatif turizm gelişimi için oldukça zengin bir bölge. Turizm’in yükselen trendi olan, çevre dostu turizm, özel ilgi turizmi ve kültür turizmi için Yeşilırmak, adeta biçilmiş kaftan özelliğinde. Yeşilırmak’ın Trodos Dağlarına uzanan eteklerinde, özellikle dağların karla örtülü olduğu zamanlarda, Kıbrıs’ın meşhur yaban keçisi (Muflon) köye yakın yerlerde sürüler halinde dolaşıyor.

Yeşilırmak Taşı (Petra tou Limnidi) ve bilinen tek Pers eseri olan 2500 yıllık tarihi Vuni Sarayı, Guiness Dünya Rekorlar kitabına giren verigo üzüm asması, yanında doğadaki çiçekler, orkideler, anıtsal nitelikli zeytin ağaçları yörenin güzelliğine güzellik katıyor. Yeşilırmak kıyı şeridindeki plaj, restoranlar ve piknik alanları ziyaretçilerine birbirinden lezzetli seçenekler sunuyor. Yaklaşık kırk dönüm alan üzerine kurulan, Organik Çiftlik köyün cazibesini ve değerine artıran bir diğer özel mekan.

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı