Sağlık

Tarihteki En İlginç 9 Hastalık!


Eğer ufak bir soğuk algınlığı yaşıyorsanız bu sizi üzmesin. Çünkü birçok insan bu adını bile hiç duymadığınız hastalıklarla yaşıyor.

İŞTE EN İLGİNÇ 9 HASTALIK:

Progeria

Erken yaşlanma hastalığı olarak da biliniyor. Genetik olan hastalığa yakalananlar genelde 12-13 yaşına geldiklerinde hayatlarını kaybediyorlar.

Su alerjisi

Bugüne kadar sadece 30 kişide görülen hastalığa yakalananlar, damıtılmamış suda bulunan iyonlara karşı aşırı hassaslar. Hastalar ne rahatça su içebiliyor, ne de duş alabiliyorlar.

Yabancı aksan sendromu

Beyindeki konuşma bölgesinin hasar görmesi sonucu kişinin normal aksanını kaybedip farklı aksanla konuşması sendromu.duş alabiliyorlar.

Ölümüne gülmek

Yeni Gine’deki bir kabilede görülen hastalıkta kişi kontrolsüzce gülmekten dolayı önce vücut hâkimiyetini ardından da hayatını yitiriyor. Kahkahanın süresi 3 aya kadar çıkabiliyor.

FOP

Hastanın kasları kemiğe dönüşüyor ve kişi heykel gibi hareketsiz kalıyor.

Alice sendromu

Kişi, çevreyi olduğundan farklı algılıyor. Görme, dokunma, duyma duyularını etkileyebilen hastalık yüzünden örneğin nesnelerin boyutları gerçekte olduklarından çok farklı algılanabiliyor.

Porfiria

Mor renkte idrar ve dışkıyla kendini belli ediyor. Deride güneşe karşı aşırı hassasiyete, kaşınmaya, alın bölgesinde aşırı tüylenmeye yol açıyor.

Pica

Tebeşir, boya gibi maddelerin yenmesi alışkanlığı.

Moebius sendromu

Kalıtsal olan bu bozukluk yüz felcine yol açar. Kişi mimik yapamaz.Başa dön tuşu