Kıbrıs

Tarihi, tanıklarından öğreniyorlar
Yedidalga İlkokulu öğrencileri, kara yoluyla Erenköy’e giderek, Erenköy Direnişi’nin Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesindeki yeri hakkında dönemin tanıklarından bilgi aldı
 Gürsel KARAGÖZLÜ

 

Kıbrıs Türk mücadele tarihinde önemli bir yeri olan Erenköy’e okulların ilgisi devam ediyor.

Türkiye’de 1964 yılında yüksek eğitim alan 500 dolaylarında Kıbrıslı Türk gencin adaya teknelerle gelerek, bölge halkı ve köylüler ile birlikte Rum saldırılarına karşı verdiği mücadelenin mihenk taşı olan Erenköy’ü Yedidalga İlkokulu öğrencileri, müdür ve öğretmenleri eşliğinde ziyaret etti.

Ziyarette öğrencilere ilk önce milli mücadelede Erenköy’ün yeri ile ilgili sinevizyon gösterimi yapıldı. Daha sonra Erenköy Bölük komutanı, Erenköy Mücahidi Fadıl İncirli ve 2 Alay komutanı Erenköy hakkında milli mücadele yıllarında yapılan direniş hakkında ve şimdiki konumu hakkında bilgiler verdiler. Erenköy Şehitliği’ni ziyaret eden öğrenciler tüm şehitler anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunarak akabinde İstiklal Marşı’nı okuyarak, şehitlerin kabirlerine beraberlerinde getirdikleri çiçekleri bıraktılar.

Şehitlik ziyaretinden sonra, Erenköy mücadelesine ait fotoğraf ve eşyaların sergilendiği müze ile savunma ve silah ile mühimmatın saklanması için pek çocuğu elle kazılan, aralarında bir tane de tüm köylünün saklanabileceği büyüklükte olan mağaralar gezdirildi.

Müze ziyaretinden sonra tüm katılanlara Erenköy’de öğle yemeği verildi.Başa dön tuşu