Tarihi eserler restore ediliyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 1, 2023
Kıbrıs

Tarihi eserler restore ediliyor

Tarihi eserler restore ediliyor

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Eski Eserler ve Müzeler Dairesi, Gazimağusa bölgesinde eski eser kapsamındaki binaların bakım-onarım ve restorasyon çalışmalarına devam ediyor.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, bu çerçevede, Othello Kalesi'nin acil müdahale gerektiren işleri için, Avrupa Birliği'nin sağladığı finansman kaynak ve UNDP-PFF desteği ile proje hazırlanarak ihaleye çıkıldı. Bu ihalenin sonuçlanmasıyla Othello Kalesi’ndeki tüm gerekli yerler bakımdan geçirilecek.
Tarihi Kertikli Hamam’ın restorasyonu için Eski Eserler ve Müzeler Dairesi teknik elemanları tarafından hazırlanan projenin, Türkiye Cumhuriyeti kaynaklı bütçeden sağlanacak olan kaynak ile kısa süre içerisinde I.Etap uygulanmasına başlanacak. Deniz Kapısı'nın restorasyonu ise Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ile Gazimağusa Belediyesi'nin işbirliği içerisinde, Dünya Anıtlar Fonu'ndan sağlanacak yardımla yapılacak.
Turizme büyük katkı sağladığı belirtilen Lala Mustafa Paşa Camii arkasındaki (Masder) Mağusa Suriçi Derneği binasının, restorasyon projesinin hazırlandığı ve yine Türkiye Cumhuriyeti tarafından sağlanan kaynakla uygulamanın tamamlandığı belirtilen açıklamada, bu proje tamamlandıktan sonra MASDER’in yeni binasında hizmet vermeye devam edeceği kaydedildi.

Bafra’daki şapel yeniden inşa edildi
Turizmin incisi haline geldiğine işaret edilen Bafra’da ise, Mayıs 2011 yılında yıkılan Agia Thekla Şapeli için Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından rekonstrüksiyon projesi hazırlanarak ihaleye çıkıldığı ve şapelin yeniden inşa edildiği ifade edildi.


Üstel: Projeler sürüyor
Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlı Ünal Üstel, ülkenin her yerinde müzelere ve ören yerlerine büyük önem vererek ilgi gösterdiklerine işaret ederek, müzelerin bulundukları yerlerin kültür ve sanat merkezi haline gelmesi yönündeki çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.
Üstel, müzelerden daha fazla yararlanılması için ileriye dönük çeşitli projelerin oluşturulma aşamasında olduğunu belirtti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar