Lefkoşa'da ipi Mutlu Azgın göğüsledi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

Lefkoşa’da ipi Mutlu Azgın göğüsledi

Lefkoşa'da ipi Mutlu Azgın göğüsledi

Büyük kurultaya hazırlanan CTP, son ilçe kongresini de tamamladı. Lefkoşa İlçesi 35. Olağan Kongresi dün akşam Hidden Garden’da gerçekleştirildi. 474 delegenin 409’unun oy kullandığı kongrenin sonucuna göre İlçe Başkanlığı’na oyların 200’ünü alan Mutlu Azgın getirildi.
Yoklamanın ardından açılan kongre divanın oluşturulmasıyla devam etti. Divan başkanlığına örgüt sekreteri Niyazi Düzgün seçilirken, divan sekreterliği Semih Kolozali, Ahmet Barçın, Şadan Karşılı, Nurten Halimoğlu’ndan oluştu. Demokrasi şehitlerinin anısına saygı duruşunun ardından konuşmalara geçildi.

Ceylanlı: CTP ölümü göze alan cesur kadrolardan oluşur
Oylama işlemi öncesinde konuşma yapan eski Lefkoşa İlçe Başkan Vekili Mehmet Ceylanlı konuşmasına CTP geleneğinin, CTP ailesinin bir ferdi olmaktan gurur duyduğunu belirterek başladı. CTP hareketinin bu ülkede demokrasi mücadelesinin en zor koşullarda verildiği günlerde sınandığını, Kıbrıs’ın biraz daha demokratik, biraz daha özgür olabilmesi için yeri geldiğinde sürgünü, yeri geldiğinde ölümü göze alan cesur kadrolardan oluştuğunu kaydetti. Ceylanlı şöyle konuştu:
“Mücadelemizde hamurunda her zaman daha fazla özgürlük daha fazla eşitlik ve daha fazla adalet var olmuştur. CTP’nin ve Kıbrıs Türk ilerici hareketinin bugünlere gelmesinde, hayatı boyunca devlet terörüne maruz kalan, hatta çekirdek ailesinden dahi baskı gören birçok arkadaşımızın emeği ve alın teri vardır. Hepimizin ortak noktası, Cumhuriyetçi Türk Partisi için en iyisini, en güzelini istiyor olmamızdır” dedi.


Solyalı: 42 yıllık tecrübe yolumuza ışık tutuyor
CTP Gençlik Örgütü Genel Başkanı Ürün Solyalı da yaşanan kongre süreçlerinde demokratik zenginliğin büyük bir olgunlukla yaşandığını söyledi. CTP’ye yakışır bu olgunluğun birilerine örnek olması gerektiğini kaydeden Solyalı, gençlik örgütünün kurumsal kimliği ve sorumluluğu çerçevesinde bu süreç yaşanırken her zaman tutarlı bir tarafsızlık yürüttüğünü, üyelerine herhangi bir telkinde bulunulmadığını belirtti. CTP Gençlik Örgütü’nün yeni dönemde oluşacak kadrolara talip olan genç ve kadınların fazlalığından mutluluk duyduğunu ifade eden Solyalı, CTP’nin ve kadrolarının 42 yıllık tecrübesinin yollarına ışık tuttuğunu söyledi. Solyalı sözlerini şöyle tamamladı:
“Gençlik örgütü olarak CTP’nin insana, etiğe, ahlaka ve emeğe verdiği değerlerle anılan bir parti olarak ilkelerimize her ortamda sahip çıkılmasını önemsiyoruz. Kongremizde aday olan tüm üyelerimize başarılar diler, oy kullanacak tüm delegelerimizin, gelişime hem şimdi hem de kongre sonrasında koyacakları katkılar bakımından şimdiden teşekkür ederiz. Bu ülkede yaşadığımız baskılara, saygısızlıklara, aynılaştırmaya, tahakküme karşı ayağa kalkma zamanıdır. Samimiyetle ve inançla üretime geçme zamandır. Birbirimize sahip çıkma zamanıdır. Kurutulmak yok tek başına, ya hep beraber, ya hiçbirimiz!”

Akansoy: Toplumu kucaklayacak siyaset üretmeliyiz
Genel sekreter Asım Akansoy da kongreyi selamlayarak olgunluk içinde geçen bu süreçte CTP’nin farkını gösterdiğini ifade etti. Lefkoşa’nın, ülkenin başkenti olması ve kendine özgü şartları nedeniyle dinamik, geniş perspektif taşıyan ve etkili bir örgütlenme gerektirdiğini kaydeden Akansoy, “Lefkoşa, sadece Lefkoşa kentinden oluşmaz. Lefkoşa’nın başarısı veya başarısızlığı tüm bölgeleri etkileyecek bir nitelik taşır. Bu nedenle Lefkoşa’yı konuşurken daha dikkatle ve hassasiyetle olayları ve gelişmeleri ele almamız gerekir” dedi. Sendikal hareketin, sivil toplum örgütlerinin, iş dünyasının, siyasetin ve ekonominin merkezi olma yanında, bölünmüşlüğü ile Kıbrıs sorununun da simgesel odağı olan Lefkoşa’nın, sıradan bir örgütlenmeyi

 

değil, bu geniş yelpazeyi taşıyacak sorumluluk ve gücü de yansıtması gerektiğini ifade eden Akansoy sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Kongreler, demokrasi, eleştiri özeleştiri, katılım ve temsiliyet belirleme süreçleridir. Dolayısıyla iki yılda bir verilecek oy ve seçilecek adaylarla ilgili bir konu olarak değerlendirilmemesi gerekir. Partimizin, toplumu kucaklayacak siyaset üretebilmesi ve bunu etkin kılabilmesi ancak demokrasinin verimli kılınması, çalıştırılması, ortak akıl üretilmesi, üretilen kararların ortak söyleme dönüşmesi ile doğrudan ilgili bir konudur. Bu bağlamda aday olan tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Kazananla kaybeden yarın kol kola ortak mücadelemizi sürdürecektir.” 
Yorgancıoğlu: Halkın iradesi ayaklar altına alındı
Genel başkan Özkan Yorgancıoğlu ise konuşmasına kongrelerin, çalışmaların değerlendirildiği, yapılan güzel işlerin ortaya koyulduğu, tecrübe kazanıldığı kilometre taşları olduğunu belirterek başladı. “Partimiz Kıbrıs Türk halkının garantisidir. Sivilleşmenin ve kendi kendini yönetmenin garantisidir, partimiz emeğin, alın terinin karşılığının alınacağının ve Kıbrıs sorunun çözümün garantisidir” diyen Yorgancıoğlu, bu bağlamda CTP’nin Kıbrıs Türk halkı nezdinde çok önemli bir yeri olduğunu vurguladı.
“UBP’de sadece koltuk sevgisi vardır” diyen Yorgancıoğlu, UBP’nin politikalarında insan olmadığını sadece kendi çıkarları olduğunu belirtti. UBP’nin Kıbrıs Türk halkının siyasal iradesini ayaklar altına aldığını vurgulayan Yorgancıoğlu, “UBP’nin yaptığı tek şey başkalarının önlerine koyduğu planları uygulamaktır. Toplumun tüm kesimleri infial içinde. Çiftçi, hayvancı, narenciyeci, esnaf kan ağlıyor. Emekli ve memur dört yıldan beri artış almadı. İş insanları kan ağlıyor” dedi. 
Halkın CTP’den çok şey beklediğini belirten Yorgancıoğlu, ülkeyi bugün yöneten UBP’nin halkın kimliğini, kişiliğini, siyaset iradesini ayaklar altına alan, ekonomi varlıklarımızı peşkeş çeken bir anlayış içinde olduğunu yineledi. UBP’nin parti içi iktidar yarışı yüzünden halkın sorunlarını göz ardı ettiğini kaydederek, “Buna artık tahammülümüz kalmamıştır. Önümüzde genel, yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. CTP’ye düşen Lefkoşa’da olduğu gibi bu 3 zaferi de almaktır” dedi.

Yeni yönetim belirlendi
Konuşmaların ardından faaliyet ve mali raporların sunumuna geçildi. Raporların onaylanmasıyla organların seçimi için oylama yapıldı. Kongrede 474 delegenin 409’u oy kullandı. 4 oy geçersiz sayıldı. Başkanlık için Ahmet Ertaç, Mehmet Ceylanlı ve Mutlu Azgın yarıştı. 200 delegenin oyunu alan Mutlu Azgın ilçe başkanlığına seçildi. İlçe Yönetim Kurulu üyelerinin ise yarın açıklanması bekleniyor.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar