Tanıklar dinleniyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

Tanıklar dinleniyor

Tanıklar dinleniyor

Öz oğlu 7 yaşındaki Mustafa Diker’i döverek öldürdükten sonra çöplüğe atan Erol Diker’in, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görüşülen duruşmasında üç tanık dinlendi.
Erol Diker ile aynı apartmanda kalan komşusu Döne Çapan, Mustafa Diker’in öğrenim gördüğü Haspolat İlkokulu Müdürü Uğur Çınar ve Haspolat sakini Mehmet Gürpınar olayla ilgili izlenimlerini mahkemeye anlattı.

Çınar: Bizden yardım istedi
Sanık Erol Diker ile ilgili Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü duruşmada tanık kürsüsüne ilk olarak, 7 yaşındaki Mustafa Diker’in öğrenim gördüğü Haspolat İlkokulu Müdürü Uğur Çınar çıktı.
Uğur Çınar, mahkemeye verdiği ifadede, bir dönem öğrencisi olan Mustafa Diker’i bir defasında, okul binasının koridorunda yürürken gördüğü sırada yüzünün kızarık olduğunu fark ettiğini söyledi.
Tanık Uğur Çınar, sanık Erol Diker’in Mustafa Diker kaybolduktan sonra, pazartesi günü okula gittiğini ve kendisine “Çocuğumu çok geç buldum, onu çok seviyorum. Geldiği günden beri her hafta sonu mangal yakıyorum. Şimdi de kaybettim. Ne olur oğlumun bulunması için bana yardım edin” dediğini söyledi.


“Oğlunu inkar etti”
Uğur Çınar, sanık Erol Diker’in o günden sonraki ikinci gün yine okula gittiğini ve bu kez çocuğun kendisinden olup olmadığını bile bilmediğini ifade ettiğini söyledi.
Çınar, “Erol Diker, ikinci kez okula geldiğinde, Mustafa’nın ölüsünün veya dirisinin bir an önce bulunmasını istediğini ve çocuğun kendinden olup olmadığını dahi bilmediğini söyledi. Ben de bu sözünün üzerine doğum belgesinde kendisinin isminin yazdığını söyledim. Erol Diker, doğum belgesindeki imzanın sahte olduğunu söyledi. Ben de bu durumun yasal olmadığını ve polise bildirmem gerektiğini söyledim. Erol Diker, kabul etti. Ben de polise durumu bildirdim. Daha sonra polis bana, doğum belgesindeki imzanın Erol Diker’e ait olduğunu ve imzanın kendisine ait olduğunu kabul ettiğini söyledi” şeklinde konuştu.

Çapan: Bir kadın çığlığı duydum
Mahkemede ikinci tanık olarak Erol Diker ile olayın meydana geldiği tarihte aynı apartmanda kalan komşusu Döne Çapan, dinlendi.
Mustafa Diker’i ilk kez şubat tatilinde gördüğünü söyleyen komşu Döne Çapan, Mustafa Diker’in talebi üzerine okul çıkışı ona birkaç kez anahtarı ile evinin kapısını açarak yardımcı olduğunu dile getirdi.
Çapan, Mustafa Diker’e birkaç kez de aç olduğunu söylemesi üzerine yiyecek bir şeyler verdiğini ancak her seferinde Mustafa Diker’in yemeği alıp, aşağıya indiğini ve aşağıda yediğini söyledi.
Döne Çapan, Erol Diker’in evinin çok gürültülü olduğunu bir defasında da gece saat 02.30 sıralarında önce şiddetli bir kapı sesinin ardından da bir kadın çığlığının duyulduğunu kaydetti.

Gürpınar: Mustafa dedesi olmamı istedi
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü duruşmada üçüncü tanık olarak, Haspolat sakini Mehmet Gürpınar dinlendi.
Mehmet Gürpınar, mart ayı ortalarında Mustafa’nın birden bire evine geldiğini ve kendisine “Size dede diyebilir miyim” şeklinde soru sorduğunu anlattı.
Gürpınar, ardından Mustafa’nın aç olduğunu söyleyerek yemek istediğini, ona yemek yaptığını ardından sohbet ettiklerini belirtti.
Mehmet Gürpınar, Mustafa’nın kendisine anne ile babası tarafından sevilmediğini, kardeşi Özer’i sevdiklerini söylediğini aktardı.
Gürpınar, o günden sonra Mustafa’nın ara sıra evine geldiğini, yemek yediğini ve sohbet ettiklerini açıkladı.

“Mustafa oturamıyordu”
Mustafa’yı 15 gün tanıma fırsatı bulduğunu, Mustafa’nın son derece sevimli, terbiyeli ve kibar bir çocuk olduğunu söyleyen Gürpınar, Mustafa’yı en son gördüğünde yine evine geldiğini ve o gün hiç konuşmadığını ve sandalyeye oturamadığını bu yüzden dizlerinin üzerinde durarak oturduğunu kaydetti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar