Talat, Kriz ve Erken Seçim Eroğlu’nun Girişimi Sonucu Gelişti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Şubat 7, 2023
Kıbrıs

Talat, Kriz ve Erken Seçim Eroğlu’nun Girişimi Sonucu Gelişti

Talat

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, “Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini arayarak ülkede yaşanan son siyasi krizde rol üstlenmesini istediğine” ilişkin iddiaların tamamen gerçek dışı olduğunu belirtti.

Mehmet Ali Talat katıldığı bir televizyon programında, “’Talat da rol aldı’ imajı yaratarak Sayın Eroğlu’nun günahını kamufle etmeye ve UBP içinde yaşanan kaosa beni de ortak etmeye çalışıyorlar” dedi.


Ofisinden yapılan açıklamaya göre, son zamanlarda yaşananların UBP içinde bir iktidar kavgası olduğunu belirten Talat, bu kriz ve erken seçimin Eroğlu’nun girişimi sonucu geliştiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanının bütün partilere eşit mesafede durması gerektiğini kaydeden Talat, ancak Eroğlu’nun UBP Genel Sekreterliği seçimine bile karıştığını savundu.

Talat, “Cumhurbaşkanlarının içinden çıktığı partiyi rahat bırakmaması, karıştırması kadar büyük bir yanlış olamayacağını” söyledi.

Siyasal Partiler Yasası’nda ya da Anayasa’da yapılması istenilen değişikliklerle ilgili olarak Talat, siyasi kriz yaşanan bir ortamda söz konusu düzenlemelerin ancak hayal olacağını, geçici bir hükümetin de Anayasa değişikliği yapamayacağını kaydetti.

“YARIŞA TARAF DEĞİLİM”

“CTP içinde herhangi bir adayı destekleyip desteklemeyeceğinin” sorulması üzerine de Talat, kendisinin herhangi bir yarışa taraf olmadığını ve telkinde bulunmasının sözkonusu olamayacağını belirtti.

Talat, arkadaşları ile ilişkilerinin gayet iyi olduğunu da söyledi.

CTP’nin değişip değişmediğinin sorulması üzerine Talat, yaşayan her organizma gibi CTP’nin de değişim içinde olduğunu, bunun tüm partiler için de böyle olduğunu anlattı.

“Türkiye’de iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin KKTC’ye müdahalesinin olup olmadığının” sorulması üzerine de Talat, “AK Parti yerine Ankara Hükümeti denmesinin daha doğru olacağını, KKTC’den Ankara’ya giden yetkililerin KKTC’nin  içişlerine karışılmasına davetkar tutum sergilediğini” söyledi.

“Türkiye  tarafından finanse edilen projeler ile ilgili ihalelerin bazılarının KKTC’de açılmaması” ile ilgili olarak da Talat, Avrupa Birliği’nin de KKTC’de açtığı ihalelerde koşullar koyduğunu söyledi ve “Yapılması gereken yasal düzenlemeler var” dedi.

Talat, “KKTC’deki her olumsuzluğun sorumluluğunu Türkiye’ye yıkma kolaycılığından kaçınılmasının şart olduğunu, aksi halde yönetimin tüm günahlarından arınacağını ve yapılacak seçimlerin de anlamını yitireceğini” ifade etti.

KIBRIS SORUNU

Kıbrıs sorununa çözüm bulunması konusunda dış baskıların her zaman olacağını da kaydeden Talat, Kıbrıs sorununun çözümünde yardıma ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Kıbrıs konusunda Rum ve Türk tarafının kırılması gereken önyargılarının oluştuğuna dikkat çeken Talat, Annan Planı’nın da dışta hazırlandığını ekledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar