Talat: Çözüme ihtiyaç olduğu bilinci yoksa görüşmeler çok da sonuç alıcı olmayacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Aralık 1, 2023
Kıbrıs

Talat: Çözüme ihtiyaç olduğu bilinci yoksa görüşmeler çok da sonuç alıcı olmayacak

Talat: Çözüme ihtiyaç olduğu bilinci yoksa görüşmeler çok da sonuç alıcı olmayacak

İOfisinden verilen bilgiye göre, Talat, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nda  (KKTO), Oda üyelerine Kıbrıs sorununda yaşanan  son gelişmeleri değerlendirdi.

Talat, Rum liderliğine Nikos Anastasidis’in seçilmesiyle birlikte, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik bir hareketlenmenin başladığını belirtti. Talat, ABD Dışişleri Bakanı’nın Türkiye ziyaretinden, çeşitli diplomatik kaynaklardan gelen bilgilerin bu yönde olduğunu ifade etti.


Rum Lider Anastasiadis’in, müzakerelerin lider yerine, müzakereciler tarafından yürütülmesi görüşünü ortaya koyduğunu hatırlatan Talat, bunun süreci uzatacağına işaret etti. Talat, müzakerelerde geçmişte gelinen nokta inkâr edilmeden, o noktadan görüşmelerin başlaması halinde müzakerelerin iyi bir yere gelebileceğini söyledi.

Talat, Rum Lider Anastasiadis’in bazı konuları yeni baştan ele almayı öngördüğünü de ifade etti. Müzakerelerde Annan Planı’nda olduğu gibi dışarıdan empoze edilecek bir plan mı geleceği yoksa çözümü tarafların mı hazırlamak isteyeceği noktasının kritik olduğunu vurgulayan Talat, çözüm planın dışarıdan gelmesi halinde ümitlenmenin daha yüksek bir olasılık taşıdığını belirtti.

“TÜRK TARAFI SÜRÜKLEYİCİ OLMALI”

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum Lider Anastasiadis’le bir telefon görüşmesi yaptığını ve Anastasiadis’in, toplumları yakınlaştırmak gerektiği mealinde bir yaklaşım ortaya koyduğunu aktardı.

Bu yaklaşımı “umut verici” olarak nitelendiren Talat, “Ancak bunun yapılabilmesi için iki tarafın da istekli olması lazım. Kıbrıs Türk tarafı sürükleyici olmalı. Ancak şu anda Kıbrıs Türk tarafında böyle bir pozisyon göremiyorum” dedi.

“HER ŞEYE RAĞMEN MÜZAKERE ZEMİNİ OLUŞUYOR”

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, her şeye rağmen  müzakere zemininin oluşmaya başladığını anlatarak, Türkiye’de son dönemde yaşanan Kürt açılımına, yeni anayasaya, Türkiye’nin AB üyeliği başlıklarındaki hareketlenmeye dikkat çekti. Müzakere zemininin oluşmaya başladığını, fakat bir şeylerin halen eksik olduğunu dile getiren Talat “İki tarafın çözüm yönündeki istekleri ön plana çıkabilirse zemin tamamlanacak” diye konuştu.

“BARIŞ ÇÖZÜM DEMEK DEĞİL; AMA ÇÖZÜM BARIŞIN TEMELİNİ HAZIRLAYACAK”

Kıbrıs sorununun çözümünün, bir devletin tüm sektörlerinin doğru rayda hareket etme potansiyeline kavuşması anlamı taşıdığını ifade eden Talat, “Barış çözüm demek değil; ama çözüm barışın temelini hazırlayacak” dedi. Kıbrıs sorununun ekonomik yaşam ve diğer tüm fonksiyonları etkilediğini belirten Talat, Güney Kıbrıs’la ticarette hala sorunlar yaşandığını kaydetti.

Talat, çözüm için ciddi şekilde çalışmak gerektiğini aktararak, “Çözüme istekli olmayan bir devlet yönetimi olsa da onları ikna etmeye çalışmalıyız. Çözümü onlar için ve elbette halk için aşina hale getirmeliyiz. Bugün yapmamız gereken, günü geldiğinde gereken adımları atmak için toplumu canlı, diri tutmaktır. O gün mutlaka gelecek” diye konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar