Amcaoğlu, TRT haber’de Su Projesi’ni anlattı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Kasım 30, 2023
Kıbrıs

Amcaoğlu, TRT haber’de Su Projesi’ni anlattı

Amcaoğlu

Ülkede var olan ciddi üretim potansiyelinin, suyun gelişiyle daha da artacağını belirten Amcaoğlu, 1 milyar 100 milyon TL öngörülen projenin, KKTC’de yapılan yatırımlarla 1 buçuk milyar liraya ulaşacağını ifade etti.
İstanbul’da Birleşmiş Milletler Ormancılık Forumu kapsamında düzenlenen fuarın açılışını yapan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Amcaoğlu, bu sabah TRT Haber’de Asrın Su Projesi’nin detaylarını aktardı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı basın bürosundan verilen bilgiye göre, KKTC’ye deniz altından boruyla su taşınmasını, Türkiye’nin prestij projesi ve Türkiye’nin gelişmişliğinin, kalkınmışlığının desteği olarak nitelendiren Amcaoğlu, mega projenin mali boyutunu anlattı.


Amcaoğlu, projenin yapımı için 1 milyar 100 milyon TL öngörüldüğünü ancak KKTC’de yapılması gereken 250-300 Milyon TL’lik yatırımla toplam maliyetin 1 buçuk milyar TL olacağını kaydetti.

“EN BÜYÜK BAYRAM OLACAK… CİDDİ ÜRETİM POTANSİYELİ”

“Bu proje bize hayat verdi. Gerçekleştiği gün KKTC’nin en büyük bayramı olacak” diyen Amcaoğlu şunları söyledi:

“Türkiye’nin ve üniversitelerin katkısıyla KKTC’de tarımın daha da gelişmesi yönünde ciddi çalışmalar yapılıyor. Ülkede ciddi bir üretim potansiyeli var. Suyun gelişi ile bunlar çok daha kaliteli, miktar olarak da daha fazla üretilecek Bu topraklarda tutunabilmek için, tarım ve hayvancılık sektörü ciddi anlamda destekleniyor. Proje için Kıbrıs Türkü adına Türkiye Başbakanı Erdoğan’a teşekkür ederim”

“BARIŞ SUYU OLABİLİR”

Bakan Amcaoğlu, suyun talep etmesi durumunda Güney Kıbrıs’a da verilebileceğini ve barış suyu olabileceğini dile getirdi.

Amcaoğlu, “Proje kapsamında farklı ülkelerin de yararlandırılması için başlık açtık. Güney’in de bu suyu talep etmesi durumunda konu ele alınacak. Bir gün barış suyu olabileceği değerlendiriliyor. Ama her şeyden önce bir talebin gelmesi lazım. Şu ana kadar bir talep olmadı” dedi.

Tarımsal üretime de değinen Amcaoğlu, KKTC’nin en önemli ürününün narenciye olduğunu, patates, zeytin ve zeytin yağı ile harnup ve enginarın da dünyada kabul gördüğünü anlattı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar