Talat: Çözüm için mücadele etmeliyiz - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mayıs 19, 2024
Kıbrıs

Talat: Çözüm için mücadele etmeliyiz

Talat: Çözüm için mücadele etmeliyiz

 Maraş Birlik ve Dayanışma Derneği üyeleri ve Çiftçiler Lokali’nde vatandaşlarla görüşen Talat, hem ülke içi sorunlar hem de Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşlerini aktarırken, vatandaşların da sorunlarını dinledi. İlk olarak Maraş Birlik ve Dayanışma Derneği’ni ardından da Çiftçiler Birliği Lokali’ni ziyaret eden 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da eşlik etti. Talat ziyaretlerinde Mal Tazmin Komisyonu’nun kendisinin Cumhurbaşkalığı döneminde uzun uğraşlar sonucunda kurulduğunu ve bunun Kıbrıs Türkleri için büyük bir kazanım olduğunu kaydederek, bu kazanımın gelecekte farklı kazanımların da olabileceğinin umudunu verdiğini, kararlılıkla sorunun çözümü için mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bölgenin sorunlarını yakından öğrenmek ve düşüncelerini aktarmak açısından derneğin davetinden mutluluk duyduğunu ifade ederek söz başladı.  Talat, ülkede iç sorunların bugünlerde can yakıcı bir durumda olduğunu, özellikle ekonomik sıkıntıların herkesi etkilediğini ve bunun neden olduğu moral bozukluğunun ekonomiyi daha da kötü duruma getirdiğini söyledi. Moral bozukluğu ve alım gücünün azalmasının ekonominin daralmasına neden olduğunu, Türkiye kökenli çalışanların geri göçünün de bu daralmada  etkili olduğunu ifade eden Talat, tüm bunlara rağmen hükümetin ciddi ekonomik programla olaya yaklaşmadığını ifade etti. Ekonomi biliminde bütçenin denkleştirilmesinin ekonomiyi geliştirmediğinin bilindiğini ancak, ekonomiyi geliştiren tedbirin yatırım yapmak olduğunu kaydederek, “Hükümet olarak gelecek yıl yapılacak yatırımı bu yıla alırsınız ve piyasaya para aktarırsınız. İnsanların morali düzelsin ve harcama yapsın ancak bu yapılmıyor” dedi.  Maaşların 3 yıldır artmadığını, aynı şekilde hayvancı ve üreticilerin gelirinin artmadığını, ağır ekonomik kriz içinde olduğunu, bu nedenle de ekonominin çarklarının dönmediğini, ekonomiyi geliştirmenin hükümetin görevi olduğunu, insanların ülkeye bir bütün olarak sahip çıkmalarını sağlayacak uygulamaların yapılması gerektiğini belirti.
Ülkenin içinde bulunduğu ağır koşulların, uluslararası tecritle birlikte daha da ağırlaştığını ifade eden Talat, ciddi izolasyon cenderesinin aşılmasının Kıbrıs sorununun çözülmesinden geçtiğini, Kıbrıs sorunu çözülebilse ekonomik sorunların daha farklı şekilde konuşulacağını ve gelecek belirsizliğinin neden olduğu travmanın yaşanmayacağını belirtti. Kıbrıs sorunu çözülebilse en az 10 yıl Kıbrıs ekonomisinin büyüyeceğini ve kriz yaşanmamış olacağını Rum liderle konuştuklarını ve hem fikir oldukları söyleyen Talat, Maraşlıların bu sıkıntıları çifte yaşadığını, hem ülkedeki sıkıntıları yaşadığını hem de uluslararası ilişkilerde ayrı bir tecrit yaşadığını, Kıbrıs sorunu çözülmüş olsaydı daha çok Maraş bölgesi insanına faydası olacağını söyledi. İlk kaybın Rum tarafının Annan Planı’nı reddetmesi nedeniyle, ikinci kaybın da Kıbrıs sorununun çözümüne mutlak ihtiyaç olarak bakmayan bir iktidarın var olması nedeniyle yaşandığını, çözüme daha çok ihtiyaç duyan Kıbrıs Türk tarafının sürükleyici rol üstlenmediğini kaydetti. Kıbrıs Rum halkı ve liderliğinin çözümün bulunamamasında sorumlu olduğunu ancak uluslararası temsiliyete ihtiyacı olan Kıbrıs Türk tarafının çözüm sürecini sürüklemesi ve götürmesi gerektiğini ancak Kıbrıs Türk tarafının tıkanıklığı açmak için üzerine düşen görevi yapmadığını söyledi. Mehmet Ali Talat geçmişte Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Kıbrıs sorununu çözme girişiminin Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tarafından engellenmesini örnek göstererek, Kıbrıs Türk Liderliği’nin sorunu çözme niyetinde olmasının son derece önemli olduğunu söyledi. Talat, ısrarla ve kararlılıkla mücadele ederek, geçmişte büyük tazminatlarla karşı karşıya kalınan mal-mülk konusunda Mal Tazmin komisyonunun kurulmasını sağladıklarını, başka kazanımların elde edilmesinin de mümkün olduğunu kaydetti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar