Güney Kıbrıs, Yunanistan’ın yolunda - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ekonomi

Güney Kıbrıs, Yunanistan’ın yolunda

Güney Kıbrıs

AB’NİN EN ÇOK BORÇLANAN ÜYESİ… Güney Kıbrıs’ta işsizlik ve kamu borçlanmasının hızla artması bekleniyor. Güney’de, borç ve alacak açığı artarken AB’nin en çok borçlanan üyesi

Avrupa Birliği, Kıbrıs Rum Yönetimi’nde, kamu borçlanmasının ve işsizliğin artacağı uyarısında bulundu.
Avrupa Birliği 14 üye ülkenin makroekonomik açıkların önlenmesi ve kapatılmasına yardımcı olması amacıyla hazırlanan ikinci uyarı mekanizması raporunu dün yayımladı.
Avrupa Komisyonu Mayıs 2012’de yayımladığı ilk raporda Kıbrıs Rum Yönetimi’nin özellikle kamu maliyesi ve finans sektöründe çok ciddi sıkıntılar yaşamakta olduğunu açıklamıştı.
Yeni raporda, raporun hazırlanmasında temel olarak kullanılan ekonomik gösterge puan tablosundaki başta cari açık, net uluslararası yatırım pozisyonu, ihracat pazar oranı, özel sektör kredilendirme oranı, özel sektör ve hükümet borçları olmak üzere ekonomik ibrelerin Avrupa Komisyonunun belirlediği barajın üzerinde olduğu belirtildi.


“Rekabet edebilirlikte yapısal reformlar hayata geçirilemedi”

Cari hesap açığının gelecek yıllarda azalmasının beklendiği ifade edilen raporda, fiyat ve maliyet rekabetinin neden olduğu kayıpların azaldığı; kamu sektöründe maaş dondurulmasının başta ihracat endeksli alanlar olmak üzere özel sektör maaşlarında da yeni düzenlemeye gidilmesine yol açtığı ancak rekabet edebilirlikteki iyileşmenin sürdürülmesini sağlayacak yapısal reformların hayata geçirilemediği vurgulandı.

“Net uluslararası yatırım pozisyonu düşüşü hızla devam ediyor”

Bir ülkenin yurtdışından alacakları ile borçlarının hesaplandığı net uluslararası yatırım pozisyonundaki düşüşün de hızlı bir şekilde devam ettiği vurgulanan raporda, bunun da Güney Kıbrıs’ın dış pozisyonu hakkında endişe yarattığı belirtildi.

Uluslararası yatırım pozisyonundaki düşüşün cari hesaptaki açığın ortaya çıkmasının ve bankaların farklı ülkelerdeki sermaye kayıplarının ardından başladığı da kaydedildi.

İç ekonomik dengelerle ilgili olarak ise büyük borçlar edinen özel sektörün halen borç azaltma çalışmaları içerisinde olduğunu bunun, bir önceki yıl göre, kredi şirketleri hareketliliği göstergesinde kaydedilen ciddi düşüşten de görülebileceği ifade edildi.

Kredi göstergesinin halen barajın üzerinde kalmasının borçların büyük bir oranla yeniden yapılandırılması sürecine bağlı olduğu ifade edilen raporda yeniden yapılandırılan borçların, yeni kredi olarak değil de, yeni ekonomik hareketlilik olarak kayda geçtiği ifade edildi.
Ev sahiplerinin borç seviyelerinin sermayeleri ile denk olduğu belirtilen raporda, ancak ev sahiplerinin ev fiyatlarındaki düşüşten olumsuz etkilendiği kaydedildi.

“Kamu borçları ve işsizlerin hızla artması bekleniyor”

Kamu borçlanmasının antlaşma-temelinde belirtilen barajın üzerinde olduğunu ve hızlı bir şekle artmasının beklendiği kaydedilen raporda, Kıbrıs Rum kesiminde işsizlerin sayısında son dönemde hızlı bir artış yaşandığı ve bu artışın devamının beklendiği kaydedildi; bunun da dönemsel sorunların yanında yapısal soruların yaşandığı anlamı taşıdığı kaydedildi.

“Risk ortamının artması yapısal değişiklikleri zora sokacak”
Güney Kıbrıs Rum kesimindeki bankaların kayıplarının, Yunanistan’daki krizden dolayı artmasının ve ekonomik aktivitelerin gerilemesinin risk ortamını arttıracağını ve yapısal düzenlemelerin hayata geçirilmesini zorlaştıracağı belirtildi.

Güney Kıbrıs da en çok borçlanan ülke
Genel ekonomik durumun, ev piyasası, finans sektörü ile devlet maliyesinden gelen olumsuz haberlerle kötüleştiği kaydedilen raporda, Güney Kıbrıs’ın finans sektörünün, tüm AB ülkeleri arasında en çok borçlanan olduğu da kaydedildi.
Kıbrıs Rum Yönetiminin, 25 Haziran 2012’de resmi olarak kredi başvurusu yapması ile mali, bütçe ve yapısal sorunların çözümüne yönelik başlattığı ekonomi politikaları programı üzerindeki müzakerelerin halen devam ettiği ifade etildi.

Ekonomik açıklar araştırılmalı
Genel olarak, komisyonun, mayıs ayında yaşanan çok büyük ekonomik açıkların incelenmesin, risklerin ve açığın kapatılması sürecinin daha derinlemesine araştırılmasının yararlı olacağı kanaatinde olduğu kaydedildi.
Makroekonomideki denksizlik ile ilgili Mayıs 2012 raporu ve güncellenen puanlama tablosu da dikkate alındığında Komisyonun 14 üye ülkenin açıklarındaki büyüme ve küçülme ile yaşanan gelişmelerin getirdiği risklerin daha detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiği görüşünde olduğu ifade edildi.
İncelemeye alınmasını önerdiği ülkeler: Belçika, Bulgaristan, Danimarka, İspanya, Fransa, İtalya, Kıbrıs Rum Kesimi, Macaristan, Malta, Hollanda, Slovenya, Finlandiya İsveç ve Birleşik Krallık.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar