Taksiciler gelecek kaygısında - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mart 1, 2024
Kıbrıs

Taksiciler gelecek kaygısında

Taksiciler gelecek kaygısında

Mağusa’da taksicilikten geçimini sağlayan bir kesim şoför, korsan taksicilik yapan kişiler yüzünden iş azlığı yaşandığından şikayetçi. Önceleri bölgede bulunan üniversite sayesinde iş yaparak para kazandıklarını belirten taksi işletmecileri, kayıtlı olan 205 taksicinin dışında yüzlerce korsan taksicilik yapan şoförün olduğunu vurguladı. Konuyla ilgili Havadis’e konuşan Mağusa Taksiciler Birliği Başkanı Mehmet Beyaz bölge taksicilerinin sorunlarını dile getirerek, son dönemlerde denetimsiz bir şekilde pek çok kişiye “T izni” verildiğinden ve T izni almadıkları, vergi vermedikleri için daha ucuza yolcu taşıyabilen korsan taksicilerin arttığından yakındı. Beyaz, taksicilik mesleğinin giderek yok oluşa sürüklendiğine vurgu yaptı.

Beyaz: Defalarca şikayet ettik, çözüme yönelik icraat yok
Mağusa Taksiciler Birliği Başkanı Mehmet Beyaz Mağusa’da taksici sayısının giderek arttığına işaret ederek, taksicilerin işsizlik nedeniyle zor durumda olduğunu belirtti. Her sektörün belirli kapasitesinin olduğuna değinen Beyaz, taksi sürüş belgesi alınması için belirli prosedürlerin olduğunu belirterek son dönemlerde denetimsiz bir şekilde “T izni” verildiğini ve zaten Mağusa’da belirli güzergahlarda iş yapan taksi sayısının bu nedenle arttığını ifade etti. Mağusa’da taksicilik yapan şoförler için bir diğer sorunun korsan taksiciler olduğuna değinen Beyaz, korsan taşımacılığın önüne geçmek için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ancak başarılı olamadıklarını söyledi. Defalarca şikayet edildiğini belirten Beyaz, polisin elindeki yetkinin kısıtlı olduğunu ifade ederek, yetkililerin çözüme yönelik bir icraat yapılmadığını söyledi.


“Denetim şart”
Yasal mevzuatta korsan taşımacılığa karşı herhangi bir tanımlama bulunmazken, taksiciler biran önce yasal gerekliliklerin yerine getirilmesini istiyor. Korsan taşımacılığın işini hakkıyla yapanlara darbe vurduğunu söyleyen Mehmet Beyaz, KKTC’de faaliyet gösteren otel ve turistlik konaklama tesislerine personel taşımak amacıyla verilen hususi izinlerin turist ve yolcu taşımak için kullandığını vurguladı. Yıllardır grevler yapılıp televizyon ve gazetelerde defalarca sorunlarını dile getirdiklerini belirten Beyaz, esnaf ve halkın sorunlarına karşı hükümetin kulaklarının sağırlaştığını iddia etti. Yetkililer tarafından denetimlerin düzenli olarak yapılmasını ifade eden Beyaz, yüksek vergi oranından dolayı hükümetin halkı kaçak çalışmaya teşvik ettiğini belirtti. Denetim yapılması için defalarca başvuru yaptıklarını vurgulayan Beyaz, ‘’Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı denetim yapmalı. Bakan Şerife Ünverdi hiçbir işe yaramaz’’ şeklinde konuştu.
T izinlerinin kiralanması taksicinin kanayan yarası
“T izni”nin araştırılmadan birçok kişiye kolaylıkla verildiğini iddia eden taksiciler, sürücü belgelerinin alındıktan sonra kiralanmasından şikayetçi olduklarını dile getirdi. Farklı meslek gruplarından bireylerin “T izni” alarak izni kiraladıklarını ve bu şekilde hakkıyla bu işi yapanlara engel olduklarını savunan taksiciler, denetim yapılması halinde kimlerin bu işi yapıp yapmadığını ortaya çıkaracağını ifade etti.

Beyaz: Taksiciyiz demeye utanıyoruz
Yabancı kişilerin taksi sürüş belgesi alması için geldiği memleketten en az 10 yıllık “temiz” karakter belgesi alması gerektiğini belirten Mağusa Taksiciler Birliği Başkanı Mehmet Beyaz, torpili olan kişilerin KKTC’de bulunduğu 2 aylık sürede bile karakter belgesi alarak taksicilik yaptığını iddia etti. Taksicilerin yüzde 50’sinin dürüst olduğunu vurgulayan Beyaz, sürüş belgesi verilirken araştırılmadığı için yüz kızartıcı suç işleyen kişilerin de taksicilik yaptığını söyledi. Sicili temiz olmayan taksiciler nedeniyle tüm taksicilerin halk tarafından aynı kefeye konduğundan şikayetçi olduğunu vurgulayan Beyaz, “taksiciyiz demeye utanıyoruz” şeklinde konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar