Bir Garip Soygun - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Nisan 17, 2024
Kıbrıs

Bir Garip Soygun

Bir Garip Soygun

Güzelyurt Otobüs Terminali içerisinde hizmet veren posta şubesine önceki gün hırsız girdi.
Hırsız, önce şubenin penceresinin dış tarafında bulunan alüminyum korkuluğu kesti, ardından yine alüminyum çerçeveli pencereyi açarak içeri girdi.
Posta şubesinin içerisinde bulunan çelik kasayı anahtar ile açan hırsız, kasada muhafaza edilen 22 bin 899 TL nakit parayı çaldı.

Tereyağından kıl çeker gibi
Çelik kasa, şubedeki çalışma masasının çekmecesinde tutulan kendi anahtarı ile açıldı.
Hırsızın, etrafı dağıtmaması, çelik kasayı hiç zorlamaması ve kasanın anahtarını eliyle koymuş gibi bulunduğu yerden alması polisin dikkatinden kaçmadı.


Kamera sistemi yok
Posta şubesinin güvenlikten yoksun olması hırsızın işine yaradı. Şubede gece bekçisi bulunmadığı gibi, herhangi başka bir güvenlik önlemi de yok.
Güzelyurt Terminali içerisinde bulunan posta şubesinde güvenlik kamerası bulunmuyor. Terminal binasını ve posta şubesini görüntüleyen civarda başka kamera sistemi de yok.

Şube memurları sorgulandı
Güzelyurt Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube ekipleri, Güzelyurt Terminali içerisinde bulunan posta şubesinde meydana gelen hırsızlık olayı ile ilgili soruşturma başlattı.
Polis her ihtimali değerlendirdi ve hırsızlık olayı ile ilgili olay yerinde gerçekleştirdiği incelemenin ardından şubede görevli Ş.B. ile B.E. isimli iki bayan memurunu sorguladı.
Güzelyurt Polis Müdürlüğü’nde uzun süre sorgu altında tutulan memurlardan B.E.’nin evinde polis tarafından arama yapıldı.

“Kasanın anahtarı B.E.’nin sorumluluğunda”
Güzelyurt Posta Dairesi Bölge Amiri Hasan Abakan, Güzelyurt Terminali içerisinde bulunan posta şubesinde Ş.B. ile B.E. isimli iki bayan memurun çalıştığını ve şubedeki çelik kasanın anahtarının uzun süredir B.E.’nin sorumluluğunda olduğunu söyledi.
Abakan, “Önceleri, kasa anahtarının sorumluluğu Ş.B.’deydi ancak Ş.B.’nin babasının sağlık sorunları nedeni ile her an şubede bulunamamasından ötürü anahtarın sorumluluğu B.E.’ye verildi. B.E., sanırım bu kez anahtarı masasının çekmecesine koydu ve daire kapanırken anahtarı yanına almayı unuttu. Hırsız veya hırsızlar da çekmecede anahtarı buldu ve kasayı anahtarı ile açtı” dedi.

“Bankaya yatırılması gereken para kasada tutuldu”
Posta şubesinde meydana gelen hırsızlık olayı ile ilgili Havadis’e konuşan Hasan Abakan, çelik kasadan çalınan paranın şubenin “Kabul edilen havale paraları” olduğunu söyledi.
Hasan Abakan, “Benim talimatım, günün sonunda kasada para bırakılmaması yönündedir. Memur arkadaşlar da her zaman bankaya yatırırdı. Belki o gün de biriken paralar bankaya yatırıldı, ancak çalınan bu paralar, daha sonra geldi” dedi.

“Defalarca talep edildi ancak kamera takılmadı”
Güzelyurt Posta Dairesi Bölge Amiri Hasan Abakan, Güzelyurt ve bölgesindeki posta şubelerine kamera sistemi takılması konusunda genel müdürlüğe defalarca talepte bulunduğunu ancak halen daha Güzelyurt Merkez Posta Dairesi dahil hiçbir şubeye kamera takılmadığını belirtti.
Güvenlikten yoksun Gemikonağı Posta Şubesi de yaklaşık 8 yıl önce soyulmuş ve şubeden bin 500 TL nakit para çalınmıştı. Gemikonağı Posta Şubesi’ndeki hırsızlık olayı faali meçhul olarak kaldı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar