Taçoy: Namaz kılan, oruç tutan toplum istiyoruz - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Nisan 22, 2024
Kıbrıs

Taçoy: Namaz kılan, oruç tutan toplum istiyoruz

Taçoy: Namaz kılan

İslam ordularının ilk deniz seferini düzenlediği, Hz. Muhammed’in (SAV) süt halası Hala Sultan’ın türbesinin bulunduğu,

Osmanlı İmparatorluğu’nun yaklaşık 3 asır egemenlik kurduğu, emperyalist devletlerin her zaman gözünün üstünde olduğu ve uğruna binlerce şehit verdiğimiz Kıbrıs’ın ve Kıbrıs Türkü’nün nabzını tuttuğumuz yazı dizisinin ilk bölümünde KKTC eski Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı ve UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy’un görüşlerini aktaran Akit'in haberi şöyle:


Taçoy, Kıbrıs Türk toplumu hakkında Akit’e samimi açıklamalarda bulundu. Türk hükümetlerinin Yavru Vatan’ı çok serbest bırakmasının sonucu olarak din ve ahlak derslerinin okullarda önemsenmemesinden dolayı Kıbrıs Türk toplumunda dinden ve ahlaktan uzak bir yapı oluştuğunu söyleyen Taçoy, “Türkiye bu konuda KKTC’yi bu kadar çok serbest bırakmamalı” dedi.

“50 KİŞİLİK MECLİS’TE 4 KİŞİ ORUÇ TUTUYOR”

-Yavru Vatan’da dini ve ahlaki yozlaşma olduğu doğru mu? Bunun nedeni sizce nedir?

Osmanlı 1870 yılında buradan ayrıldı fakat Kıbrıs Türkü hiçbir zaman İslam dininden vazgeçmedi. Bunda 1974 öncesi Türkiye’den Kıbrıs’a gelip din adına çalışanların etkisi büyüktü. 1974 sonrası sendikalaşma ve Avrupa’nın da etkisi ile eğitimde dinden uzak bir yapı oluştu. Eskiden okullarda ahlak ve din dersleri verilirdi ve bunları din adamları verirdi. Sureleri, Kur’an’ı, namazı, orucu bilmeyen çocuk yoktu. Ancak zaman içinde bu dersler önemsenmedi. Eğitim sisteminde sergilenen bu tür yanlışlıklardan ötürü çocuklarımız din ve ahlak konusunda sıkıntı yaşıyor. 50 kişilik Meclis’imizde bile ancak 3 veya 4 kişi oruç tutuyor.

FUHUŞ ARTTI ÇÜNKÜ…

-Gece kulüpleri, gazinolar ve kumarhaneler Yavru Vatan’da sürekli konuşuluyor. Bu konuda sizin düşünceniz nedir?

Toplumda yaşanan yozlaşmanın sonucu bu tür yerler açıldı ve açılmaya devam ediyor. Bunların ekonomiye ciddi bir katkısı yok. Yani devlete hiçbir yararları yok denilebilir. Bu yerler sadece toplumu yozlaştırır. Yasalarımıza göre ülkede fuhuş yasak, ancak bu tür mekanlarda fuhuş yapıldığını biliyoruz. Ama görmezden geliyoruz. Türk Hükümeti’nin bunları istemediğini biliyoruz fakat bizim Hükümetin bu konuda herhangi bir çalışması yok.

NAMAZ KILAN, ORUÇ TUTAN TOPLUM İSTİYORUZ

-Toplumdaki bu ahlaki bozulmanın giderilmesi için ne yapılabilir?

Benim arzum toplumun bu şekilde dinden ve ahlaktan uzak bir yapı da olması değil, Kıbrıs Türk’ünün arzusu hiç değil. Biz camiye giden, Kur’an okuyan, oruç tutan toplum oluşturmak istiyoruz. Bu da ilkokullardan itibaren verilecek din ve ahlak eğitimi ile gerçekleştirilebilir. Ayrıca çocukları din ve ahlak konusunda yetiştirmeye çalışan Yar-Der gibi duyarlı STK’ların da desteklenmesi gerekir.

TÜRKİYE SERBEST BIRAKMAMALI

-Bu konuda Türkiye’den beklentiniz nedir?

Kıbrıs Türk toplumunun bu hale gelmesinde Türk hükümetlerinin KKTC’yi çok serbest bırakmasının da etkisi oldukça fazladır. Türkiye’nin Yavru Vatan’ı çok serbest bırakmaması ile beraber burada çok keskin uçlu siyaset de yapmamalıdır. Çünkü insanları çok uçlara çekemezsiniz. O yüzden din ve ahlak eğitimi dedim.

ERDOĞAN KIBRIS KONUSUNDA BİR ADIM ÖNDE

-AK Parti’nin Kıbrıs politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Başbakan Erdoğan’ın her zaman Kıbrıs konusunda bir politikası olmuştur ve hep bir adım önde olmuştur. Türkiye siyasi açıdan gereken ilgi ve alakayı gösteriyor. Yalnız toplumların bu konuda bilinçlendirilmesi gerekir. Bizim devlet adamlarının Türkiye’ye gidip orada konuşması ve Yavru Vatan’ın önemini anlatması gerekir. Aynı şekilde Türkiye’deki yetkililerin de buraya gelip iki ülkenin birbiri için vazgeçilmez olduğunu sıkça belirtmesi lazım.

TÜRKİYE, KKTC’Yİ ŞIMARTTI

-Türkiye’nin ekonomik olarak desteğini yeterli buluyor musunuz?

Türkiye’nin ekonomik desteği yeterli olmakla birlikte fazla buluyorum. Türkiye’nin bu şekilde paralar aktarması şımarıkla beraber yozlaşmayı getirdi. Türkiye rahat bir kitle oluşturdu. KKTC önce kendi kendine yetebilecek ekonomisini oluşturmalı. Bunun yanında Türkiye gerekli yatırımları ve teşvikleri de yapmalıdır. Özel sektörü destekleyerek buralara fabrikalar, sanayi kuruluşları ve oteller açılmalı istihdam yaratmalıdır.

Yarın: STK temsilcileri ne diyor:  “Türkiye hep para verdi, manevi alan eksik kaldı”

Muhammet Erdoğan / Akit

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar