Hollanda'da Yeni Kral Tahta Geçti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Dünya

Hollanda’da Yeni Kral Tahta Geçti

Hollanda'da Yeni Kral Tahta Geçti

Başkent Amsterdam'da düzenlenen törende krallık tacını takan Willem Alexander, 123 yıl aradan sonra ülkede tahta geçen ilk erkek oldu.

Kraliçe Beatrix, başkent Amsterdam'daki Kraliyet Sarayı'nda Başbakan Mark Rutte, Senato ve Meclis başkanları ile kabine üyelerinin hazır bulunduğu törende, tahttan çekildiğine dair feragatnameyi imzalayarak görevi oğluna devretti.


Beatrix'ten sonra aynı belgeyi Willem Alexander ve eşi Prenses Maxima imzaladı. Willem Alexander Kral olurken, eşi Maxima da Kraliçe unvanını aldı.

Törenden sonra Kraliyet Sarayı'nın balkonuna çıkan Beatrix, alanı dolduran binlerce kişiye "Yeni kralımız" diyerek Kral Willem Alexander ve Kraliçe Maxima'yı takdim etti.

Halkın büyük sevgi gösterisinde bulunduğu Kral Willem Alexander, annesine teşekkür etti. Üçlü, halkı selamladıktan sonra saraya geri döndü.

Yasalara göre, 46 yaşındaki Prens Willem Alexander, sembolik devlet başkanlığına denk gelen Krallığın yanı sıra Danıştay Başkanlığı görevini de üstlenirken, büyük kızı Prenses Amalia tahtın yasal varisliğini elde etti.

İkinci tören Nieuwe Kerk Kilisesi'nde

Törenin ardından Kraliyet Sarayı'nın yanında bulunan Nieuwe Kerk Kilisesi'ne geçecek olan Kral Willem Alexander, burada Senato ve Meclis başkanlarıyla hükümet üyelerinin hazır olacağı oturumda yemin edecek.

Senato Başkanı Fred de Graaf'ın yöneteceği özel oturumda, milletvekilleri ve senatörler de Kral ve Anayasa'ya sadakatlerini bildiren yemini edecek. Söz konusu yemin, bu özel oturuma katılan siyasilerle sınırlı olacak. Bu yüzden daha önce yemin etmeme kararı alan, aralarında Sosyalist Partili (SP) Sadet Karabulut'un da bulunduğu 14 milletvekili ve senatör bu oturuma katılmayacak.

Nieuwe Kerk Kilisesi'ndeki törende, aralarında Türkiye, İngiltere, Belçika, Danimarka ve İspanya'nın da yer aldığı 30 kadar ülkeden yaklaşık 200 kişilik üst düzey davetli hazır bulunacak. Törene Kraliyet ailesinin özel davetlisi olarak Hollanda'ya gelen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile eşi Zeynep Babacan ve Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan da katılacak.

Kilisedeki törenden sonra davetlilere Kraliyet Sarayı'nda resepsiyon verecek olan Kral Wilem Alexander, ardından gemiyle halkı selamlayacak.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar