Sütlüce’de Dert Bitmiyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
Kıbrıs

Sütlüce’de Dert Bitmiyor

Sütlüce’de Dert Bitmiyor

Duygu ALAN
İşsizlik ve geçim kaygısının yanı sıra bölgede kırsal kesim arsası dağıtılmadığı için başlarını sokacak bir ev yeri bile olmayan Sütlüceli gençler, çareyi bölgeyi terk etmekte buldu.
Sütlüce’de yaşanan göç nedeniyle nüfus yaşlandı, sosyal yapı bozuldu.
Köyde yaşanan diğer sorunlar ise halen bölgede ikamet edenler için büyük sorun.
Sütlüce’de halk yeterli sağlık hizmeti alamıyor. Köydeki sağlık ocağında sürekli bir doktor veya hemşire olmadığı için hastalar, Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne gitmek zorunda kalıyor.
Sütlüce, yetkililerden de hak ettiği ilgiyi görmüyor. Sütlüce Camii’nin avlusunda bulunan iki ayrı binadan oluşan eski ilkokul binasından biri bakımsızlıktan dökülüyor.
Eğitim ve öğretime kapatıldığından bu yana kaderine terk edilmiş olan iki odalı okul binası tehlike arz ediyor. Bina çirkin görünümüyle de görüntü kirliliği yaratıyor.

Sağlık hizmetinden yoksun
Sütlüce Sağlık Ocağı, daimi doktor ve hemşire olmadığı için düzenli olarak sağlık hizmeti veremiyor.
Sütlüceli sağlık hizmeti alabilmek için Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne gitmek zorunda kalıyor.
Sağlık hizmetlerinden yoksun kaldıkları gerekçesi ile sitem eden bölge halkı, Geçitkale ve İskele’de faaliyette olan hastanelerin çalışma saatlerinden de şikayetçi.
Geçitkale’de ve İskele’deki hastanelerin devlet daireleri gibi mesai ile çalıştıklarını öne süren Sütlüceliler, sitemlerini şöyle dile getirdi: “Sütlüce’de sağlık ocağı bile hizmet veremiyor. Geçitkale ve İskele’deki hastaneler ise öğleden sonra saat 15.00’te hizmete kapanıyor. Hafta sonu ise hiç açılmıyor. Mesai saatleri dışında birine bir şey olsa mecburen Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne gidiyor. Ancak, hasta olanın durumu acil ise ve onu hastaneye götürecek bir yakını yoksa kişinin sonunu düşünmek bile istemiyoruz.”


Okul binası dökülüyor
İki ayrı binadan oluşan Sütlüce İlkokulu’nun bir binası Gençlik Dairesi tarafından onarıldı. Sütlüce Camii’nin avlusunda bulunan iki odalı diğer binaya ise ilkokul eğitim ve öğretime kapatıldığından bu yana bakım yapılmadı.
Duvarları bakımsızlıktan dökülen bina deyim yerindeyse tam bir harabeyi andırıyor.
Sınıf içerisinde bulunan eğitim ve öğretimde kullanılan sıra, masa, sandalye, bilgisayar, yazı tahtası ve diğer araçlar ise kırık dökük, örümcek bağlamış durumda. İlkokul binasının bazı camları da kırık.
Eski eğitim yuvası, yetkililerin ilgisini çekmezken köy halkı, eski okul binasının tadil edilerek yeniden hayat bulmasını istiyor.

İşsizlik ve göç büyük dert
Sütlüce’nin nüfusun un giderek yaşlandığından yakınan köy halkı, işsizlik ve arsa sorunu nedeni ile gençlerin köyden göç ettiğini söyledi.
Havadis’e konuşan bazı vatandaşlar, şöyle dedi: “Sütlüce’de ekonomik kriz her geçen gün büyüyor. İşsizlik ve arsa sorunu yüzünden köyde evlenen veya belirli bir yaşa gelen gençler, mecburen başka yerleşim yerlerine göç ediyor. Sütlüce’de Kırsal Kesim Arsası dağıtılmadı. İşsizlik ve geçim kaygısı da köyün nüfusunun yaşlanmasına neden oldu.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar