Süt ve ekmek krizi başladı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mart 1, 2024
Güney Kıbrıs

Süt ve ekmek krizi başladı

Süt ve ekmek krizi başladı

Güney Kıbrıs piyasalarının, temel gıda maddeleri olan ekmek, süt ve etsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Politis gazetesi ve diğer gazeteler, satış şirketlerinin, bu temel ürünleri ve hammaddelerini ticari değerine nakit ödeme yapılmadan  satış yapmayı reddettiğini yazdı.


Gazete, şirketlerin, bankaların kapalı olması nedeniyle likiditeye gereksinimi olduğu bahanesini ortaya koyduğunu, ürünlere nakit teyidi almadan bunları indirmediğini de belirtti.

Süpermarketlerdeki durumun kontrol dışı olduğunu zira satış şirketlerin biraz bile olsa sabır gösterme niyetinde olmadığını yazan gazete, sorunun, istisnasız tüm süpermarketlerde ve sona ermekte olan rezervlerinde yaşandığını yazdı.

Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak satış şirketlerinin, süpermarketler, kafeteryalar, manavlarla iletişime geçerek nakit ödeme yapmaları durumunda rafları doldurabilecekleri şeklinde bilgi verdiklerini belirtti.

Mağazaların çok zor durumda olduğunu yazan gazete, bazı şirketlerin bir kaç günlüğüne kapatmayı düşündüğünü yazıp, kısa adı POVEK olan Rum Endüstri ve Ticaret Müesseseleri Sahipleri Federasyonu  Genel Sekreteri Stefanos Kursari’nin açıklamalarına dayanarak akar yakıt piyasasının yanı sıra temel gıda çeşitlerinin “buzdolabında” olduğunu belirtti.

Habere göre Kursari, piyasa zincirinde olan tüm unsurlara “soğukkanlı” olunması yönünde çağrıda bulundu.

KAHVE KEYFİ BİLE YOK

Gazete son günlerdeki gelişmelerin kahve keyfini bile etkilediğini,  kahvehane ve kafelerin geçen haftaya nazaran boş olduğunu yazdı.

ATM’LERDEKİ PARA ÇEKİMİNE SINIR

Politis gazetesi ve diğer gazeteler, Güney Kıbrıs’ta hizmet veren “Laiki Bank’”ın, ATM’lerden çekilecek en fazla limitin 260 Euro olduğunu açıkladığını yazdılar.

Gazete, “Laiki Bank’”a ait ATM’lerde dün de uzun kuyrukların olduğuna dikkati çekti.

KEO’DA İŞÇİ ÇIKARMA

Haravgi gazetesi, Güney Kıbrıs’taki “KEO” içki fabrikasının, işçi çıkarma yönünde karar verdiğini ancak kesin rakamın belirlenmediğini yazdı.

Gazete, KEO’nun 2011 yılında da 120 kişiyi işten çıkardığını anımsattı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar