Suriye'de Kan Gölü ! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Eylül 30, 2023
Dünya

Suriye’de Kan Gölü !

ABD ve Rusya anlaştı, saatler sonra Suriye yine kan gölü

ABD ve Rusya’nın Suriye’de “çatışmasızlık” ortamı için anlaşmaya varmasının üzerinden bir gün geçmeden ülke yine kan gölüne döndü. Muhaliflerin kontrolündeki bölgelere yönelik hava saldırıları sonucu en az 100 kişi hayatını kaybetti.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamaya göre; İdlib’de pazar yerine yönelik bir hava saldırısında en az 60 kişi, Halep’teki saldırılarda ise en az 45 kişi hayatını kaybetti.

İdlib’deki  en az 90 kişinin yaralandığı belirtildi. Suriye’nin en büyük ikinci şehri Halep’e yönelik saldırılar ise Anadan ve Hreitan kasabalarında gerçekleşti.


Öte yandan, IŞİD rejim kontrolündeki Deir el Zor bölgesine roketlerle saldırdı. Bu olayda en az 7 kişi hayatını kaybetti.

Moskova ve Washington yönetimleri, dün sabaha karşı Pazartesi gün batımından başlamak üzere “şiddetin durdurulması” konusunda anlaşmaya varmıştı.

Anlaşmaya ABD Dışişleri Bakanı John Kery ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’un İsviçre’nin Cenevre kentinde yürütüğü müzakereler sonucu varıldı.

MUTABAKAT NELERİ ÖNGÖRÜYOR?

Plan kapsamında, Suriye rejimi, muhaliflerin kontrolü altındaki belli bölgelerde muharebe görevlerini sona erdirecek.

Anlaşma, ihtiyaç duyulan bölgelere insani yardım ulaştırmasını da kapsıyor.

Şiddetsizlik ortamına geçişten 7 gün sonra, Rusya ve ABD, IŞİD ve El Kaide bağlantılı Nusra cephesi üyeleriyle mücadele için “ortak yürütme merkezi” oluşturacak.

Lavrov, ortak yürütme merkezinin Rus ve ABD güçlerine teröristleri ılımlı muhaliflerden ayırma olanağı tanıyacağını açıkladı.

FOTO: REUTERS

Rus Bakan, Rus ve ABD hava kuvvetleri tarafından teröristlere karşı koordineli saldırılar düzenleneceğini belirtti.

Anlaşma kapsamında bu bölgelerde Suriye Hava Kuvvetleri operasyon yapamayacak. Ancak Esad güçleri, ABD ve Rusya tarafından operasyon için seçilen bölgeler dışında faaliyet gösterebilecek.

ABD’li Bakan, “Plan, daha kuralcı ve şimdiye kadarki tüm tekliflerden daha ulaşılabilir, şayet tüm taraflarca uygulanması halinde, Suriye’nin geleceği için siyasi görüşmelere olanak sağlayabilir” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, mutabakatı memnuniyetle karşıladı ve BM’nin insani yardım ulaştırmak için elinden gelen çabayı göstereceğini söyledi.

TÜRKİYE: MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ

Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de çatışmaların durması ve kuşatma altındaki bölgelere insani yardım ulaştırılmasına yönelik ABD ile Rusya arasında varılan mutabakatla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Suriye’de kapsamlı bir çatışmasızlık ortamı tesis edilmesine, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine daha kolay ulaştırılmasına yönelik düzenlemeler içerdiği açıklanan mutabakatı memnuniyetle karşılıyoruz” dendi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar