Suriye ordusu, Türkmen Dağı'na girdi! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Dünya

Suriye ordusu, Türkmen Dağı’na girdi!

Al Jazeera Türk'te yer alan habere göre, Suriye'de Esad rejimi, 3 gün önce Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesinde başlattığı kara harekatını genişletti. Bölge, 50'den fazla Türkmen köy ve kasabasının bulunduğu Lazkiye-Bayırbucak bölgesi.  İlk olarak 10 gün önce Lazkiye’ye en yakın Türkmen Köyü konumunda olan Gımam’a saldıran rejim güçlerine Ruslar yoğun hava desteği veriyor.
8 gün önce Gımam köyünde kontrolü sağlayan ordu ve Şii milisler dün gece yarısı bölgenin en stratejik noktası olan Acısu ve 45 Dağı'nda saldırıya geçti. Gımam ve Hancağız yönünde de saldırılarını sürdüren ordu birlikleri bölgede 5 köyü ele geçirdi.
Savaşın en şiddetli cephelerinden Acısu ve Fırınlık’ta savaşan Türkmen Tugaylarından Sultan Abdulhamit Tugayı komutanı Ömer Abdullah, durumun kritik olduğunu son ilerleme ile rejimin bir çok stratejik noktada hakimiyet sağladığını belirtti. Ömer Abdullah, Dağmışlı, Celiliyye, Ez Ziveyik, Pınar Almer ve Tel Zahiye köylerinin son saldırılarda rejimin kontrolüne geçtiğini bir kaç noktada daha rejimin ilerlemesi durumunda kendilerinin hareket alanı kalmayacağını kaydetti.
Türkiye sınırına sıfır noktalarda yer alan köylerin de vurulduğunu anlatan Ömer Abdullah, şiddetli hava ve kara bombardımanı, çatışmaların şiddeti ve durumun kritik olması sebebi ile binlerce sivilin köylerini terk ederek Türkiye sınırına yöneldiğini söyledi. Kendilerinin cepheyi terketmeyeceğini ancak bu şiddette bir bombardımanı geride kalan 5 yılda görmediklerini ifade eden Türkmen komutan Rusların ellerindeki bölgenin her metresini vurarak Esad ve destekçisi Şii milislere koridor açtığı bilgisini verdi. Halen 27 köyün kendi kontrollerinde olduğunu ve sınırda kurulan kamplar ve köylerde yaşayan sivillerle birlikte 100 bine yakın insanın yaşadığı bölgede dengelerin değişmesi durumunda Türkmen Dağı'nda büyük bir katliam yaşanacağını iddia eden Ömer Abdullah tüm bölge için kritik saatler yaşandığını sözlerine ekledi.
"TÜRKMEN DAĞI'NDA DURUM ÇOK KRİTİK"

Suriye Türkmen Kitlesi üyesi Tahsin Hoşkar da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya'nın da destek vermesiyle bölgelerine yönelik saldırıların arttığını aktardı.
Şu an bölgede çatışma yaşandığını vurgulayan Hoşkar, "Hem mevziler hem de Türkmen köyleri, kara, hava ve denizden yoğun şekilde bombalanıyor. Çatışmalar şu saatlere kadar hiç durmadı" dedi.
Köylerin boşaltıldığını, yaklaşık 5 bin kişinin Suriye tarafındaki güvenli gördükleri bölgeye gittiğini belirten Hoşkar, "Türkmen Dağı'nda durum çok çok kritik ve orası risk altında. Ölü ve yaraların olduğu saldırıları kaygıyla izliyoruz" diye konuştu.


Çavuşoğlu: Kardeşlerimiz yalnız değildir

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu da Türkmen Dağı'ndaki Rusya destekli saldırıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çavuşoğlu, "Suriye'de devlet terörü uygulayan zalim rejim ve destekçileri bilmelidir ki Türkmen kardeşlerimiz asla yalnız değildir" dedi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar