Suriye Kimyasal Silahlarını Saklıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Dünya

Suriye Kimyasal Silahlarını Saklıyor

Suriye Kimyasal Silahlarını Saklıyor

Suriye'de yaşanan çatışmalarda kimyasal silah kullanıldığı iddiaları üzerine, uluslararası kamuoyunun dikkatleri bir kez daha bu ülkenin kimyasal stokuna çevrildi.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, Suriye'de son dönemde kimyasal silah kullanıldığına ilişkin iddialar üzerine, "Açık kaynaklardan elde edilen bulgulara göre (Suriye'de) 1000 tona varan kimyasal silah stoku olduğu söyleniyor. Bunların miktarını, nerede muhafaza edildiğini bilemiyoruz" dedi.


Merkezi Hollanda'da bulunan OPCW'nin Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, Suriye'de son günlerde muhalifler tarafından sarin gazı kullanıldığına dair iddialara ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Ülkedeki kimyasal silahlara ilişkin bağımsız yollardan elde ettikleri herhangi bilgi olmadığını belirten Üzümcü, Suriye'nin kimyasal silahlar sözleşmesine taraf ülke olmadığı, bu nedenle ülkede bu tür silahların bulunduğu yönündeki iddiaları ortaya çıkarmalarının mümkün olmadığını kaydetti. Üzümcü, "Bu bilgileri bir şekilde elde edip doğrulatmamız mümkün olmadı ama açık kaynaklardan elde edilen bulgulara göre (Suriye'de) 1000 tona varan kimyasal silah stoku olduğu söyleniyor. Bunların içinde hardal gazına ilaveten, sarin gibi, Vx gibi sinir gazları dediğimiz kimyasal silahlar olduğu iddia ediliyor. Bunların miktarını, nerede muhafaza edildiğini bilemiyoruz" diye konuştu.

BM Bağımsız Uluslararası Suriye Soruşturma Komisyonu Üyesi Carla del Ponte'nin "Suriye'de muhalifler tarafından sinir gazı kullandığına dair şüpheler olduğu" yönündeki açıklamasıyla bu silahların gündeme getirildiğini dile getiren Üzümcü, komisyon başkanı Paulo Sergio Pinheiro'nun "kesin bir tespit olmadığı" yönündeki açıklamasını hatırlattı. "Aslında tespit için ne gibi yöntemleri kullandıklarını bilemiyoruz" diyen Üzümcü, komisyonun kendileriyle teması olmadığını bildirdi.

"SARİN GAZI 1995'TE TOKYO'DA KULLANILDI"

Ahmet Üzümcü, adı geçen sarin gazının insanların sinir sistemini etkileyen güçlü bir kimyasal olduğu bildirdi. Üzümcü, devletin dışında örgütlerin de bu gaza ulaşabildiğini ifade ederek şunları söyledi:
"Sarin gazı kullanılan dozuna göre öldürücü olabiliyor. Bunun örneği 1995'de Tokyo'da görülmüştü.

Orada bir tarikat sarin gazını kullandı ve 13 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı. Bu terörist saldırıdan da görüleceği üzere, sarin gazı oldukça tehlikeli bir kimyasal silah ve insanlara çok zarar verebiliyor.

Tokyo'daki olaydan hareketle devlet dışı örgütler de buna ulaşabiliyor, laboratuvarlar düzeyinde üretebiliyor. Miktarları çok yüksek olmayabilir, silah haline getirilmemiş olabilir, çok ilkel şekilde kullanılabilirler ama yine epeyce zarar verebilen bir madde."

"14 KİŞİLİK UZMAN GRUBU TAHSİS ETTİK"

Ahmet Üzümcü, 20 Mart'ta Suriye rejiminin, ülkenin kuzeyinde kimyasal silah kullanıldığına ilişkin iddiaların araştırılması için BM'den tarafsız teknik heyet talep ettiğini anımsatarak, iddiaların araştırılması için BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un kendisiyle görüştüğünü, oluşturulacak misyona destek olup olamayacaklarını sorduğunu anlattı.

Ban Ki-mun'a her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söylediğini belirten Üzümcü, BM Genel Sekreteri'nin atadığı araştırma komisyonu başkanı İsveçli profesör Ake Selltröm'ün Lahey'e gelerek çalışmalar yaptığını aktardı.

"Kendisine yaklaşık 14 kişilik uzman grubu tahsis ettik" diyen Üzümcü, misyonun BM yazmanlığı ve Suriye yönetimi arasında sürdürülen müzakerelerin sonuçlanmaması nedeniyle Suriye'ye giremediğini kaydetti.

Üzümcü, daha önce mektupla diyalog sürdürmeye çalıştıkları Suriye yönetimiyle kasım ayından bu yana herhangi bir görüşmeleri olmadığını sözlerine ekledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar